1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan İran'a Sert Sözler
Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan İran'a Sert Sözler

Güvenlik Danışmanı John Bolton'dan İran'a Sert Sözler

Cumhurbaşkanı Donald Trump 'ın ulusal güvenlik danışmanı Perşembe günü yönetimin uzun zamandır beklenen terörle mücadele stratejisini açıkladı ve İran' a sert sözler sarfetti..

A+A-

İran'ı "dünyanın uluslararası terörizm merkez bankası" olarak nitelendiren Bolton, stratejinin teröristlerle savaşmak için geleneksel askeri harekatlara güveneceğini, ancak askeri olmayan araçlara yalnızca İslam Devleti militanlarıyla değil, İran ve diğer taraflarla savaşacakları grupları.

Bolton, "Karşı karşıya geldiğimiz terörist bir ideolojinin olduğunu kabul ediyoruz ve sanırım uzun zamandır başkanın ideolojik bir mücadelede olduğumuzu kabul etmeden, terörist tehdidi doğru bir şekilde ele alamayacağımız görüşündeyiz." Dedi.

Trump yönetiminin "Amerika İlk" politikasına uygun olarak, strateji aynı zamanda terörle mücadelenin yükünü ve masrafını müttefiklerle paylaşmayı da gerektiriyor.

Bolton, "Strateji aynı zamanda yurdun korunması, yapılan saldırıların önlenmesi ve bir olaki saldırıların şiddetini hafifletilmesi üzerinde daha fazla durulmasını da gerektirir." Dedi.

Başkan Barack Obama'nın 2011'de yaklaşımını yayınlamasından bu yana terörle mücadele konusundaki ilk ABD stratejisi , ancak önceki yönetimler tarafından yayınlananlara benzer temalara sahip.

Stratejinin hedefleri çok geniş kapsamlıdır: teröristleri desteklerinin kaynağına kadar takip etmek, terörle mücadele araçlarını modernleştirmek, karşı radikalleşmeyi sağlamak, ABD altyapısını korumak, sınırları güçlendirmek ve militanların interneti toplama becerilerini sınırlamak.

Bolton, radikal aşırılık yanlılarının, ABD ve yurt dışındaki çıkarlarına "önde gelen bir ulusaşırı terörist tehdidi" olduğunu söyledi. Yeni strateji, önceki yönetimler tarafından yayınlananlardan daha geniştir.

Bolton, “Sadece Sünni ideolojileri değil, sadece Sünni ideolojileri de dahil olmak üzere, karşı karşıya olduğumuz tehdit edici ideolojilere bakıyoruz, ama Lübnanlı Hizbullah, Hamas ve Filistin İslami cihat gibi İran destekli terörist gruplar,” dedi. Hazine Bakanlığı'nın, Perşembe günü Hizbullah’ın mali destek ağlarını bozmak için yaptırımlar yayınladığını kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.