Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) nedir?

Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) nedir?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, yaptığı açıklamada kısa süre içerisinde Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) 'ın devreye alınacağını açıkladı. Peki nedir bu Zorunlu Afet Sigortası (ZAS)?

Bilindiği üzere deprem için yapılan DASK'ın yerini alması beklenen ZAS'da çalışmalarda sona gelindi. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, daha geniş sigorta kapsamı sunan ZAS'ı duyurdu

Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) 'ın kapsamı nedir?

Zorunlu afet sigortasıyla (ZAS) sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesinin öngörüldüğünü belirtiliyor. Yapılan açıklamada "Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor" denildi.

1999 Marmara depreminden sonra yürürlüğe konulan zorunlu deprem sigortasının yerini daha geniş kapsamlı ZAS alıyor.

ZAS'da hedef haziran sonu

Bakan Şimşek: "Kısa sürede devreye alınacak ZAS ile ek olarak sel, heyelan, fırtına, dolu, çığ ve orman yangınının da sigorta teminatına dahil edilmesi öngörülüyor. Deprem teminatı için binalar, diğer afetler için ise binalar ve taşınır mallar teminat altına alınıyor. Ayrıca, mevcut durumda zorunlu deprem sigortasıyla köy alanlarına teminat sunulmazken zorunlu afet sigortasıyla kapsama eklenen doğal afetlerin yapısı gereği köy alanları da kapsama alındı. Hedefimiz, ZAS'ın haziran sonu itibarıyla devreye alınmasıdır."

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.