Yok artık! Bahşişlere de %10 vergi

Yok artık! Bahşişlere de %10 vergi

Gelir İdaresi Başkanlığının "Bahşiş gelirlerinde basitleştirilmiş vergi uygulaması" başlığı altında yayınladığı duyuruya göre bahşişlerden de %10 vergi alınması teklif edildi

GİB'den gündemi meşgul etmeye devam edecek öneriler devam ediyor. Bahşişlere de vergi getirilmesi talebi hakkında kurum şu açıklamayı yayınladı:


Bahşiş Gelirlerinde Basitleştirilmiş Vergi Uygulaması


Mevcut Durum: Hizmet alanlar tarafından servis elemanlarına bırakılan bahşişler hediye niteliğinde olduğundan gelir vergisinin konusuna girmemektedir.
Bahşişin fatura bedeline yansıtılması veya diğer şekillerde toplanan bahşişlerin işverence belirlenen kriterlere göre işçilere dağıtılması durumunda, ücretin bir unsuru olarak değerlendirilen bu ödemelerin ücret matrahına eklenerek tevkif suretiyle vergilendirilmesi gerekmektedir.
İşletme tarafından fiş/fatura düzenlenmek suretiyle hizmet bedeline ilave olarak tahsil edilen bahşiş bedelleri hizmetin matrahına dahil bir unsur olarak kabul edilmekte ve KDV'ye tabi tutulmaktadır.

Önerilen Düzenleme: Bahşiş gelirlerinin; işverenlerce ayrı açılan bir banka hesabında takip edilmesi, fatura/fiş bedelinin %10'undan fazla olmaması, çalışan başına aylık brüt asgari ücreti aşmaması, bahşiş gelirlerinden %10 tevkifat yapılmak suretiyle çalışanlara aktarılması kaydıyla bu gelirlerin ayrıca ücret matrahına dahil edilmemesi

Image

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.