Yazı Dört Gözle Bekleyenlere Müjde Geldi!

Yazı Dört Gözle Bekleyenlere Müjde Geldi!

Mayıs ayının sonları olmasına rağmen, havalarda yaşanan soğuk havaların etkili olması yaz tatili planı yapanları düşündürttü.

Yazı Dört gözle bekleyenlere müjdeli haber hava durumu uzmanlarından geldi. Mayıs ayının sonları olmasına rağmen yaşanılan soğuk havalar tatil planları kuranları oldukça düşündürttü. Hava durumu uzmanlarından gelen yaz geliyor yorumları sonrasında yaz tatilini erken yapacaklara müjde niteliğinde oldu.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Murat Acar, haftasonuna kadar ülke genelinde yağışlı havanın hakim olacağını belirtti.

Acar, hava durumu ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;

"Halk arasında 'Kırkikindi yağış' olarak tabir ettikleri yağışlarımız var. Bu bahar geçişlerinde, mevsim geçişlerinde, daha çok ilkbahardan yaza, yazdan da sonbahara geçiş dönemlerinde üst atmosferin farklı ısınıp farklı soğumasından, yer yüzeyinin farklı ısınıp farklı soğumasından kaynaklanan bizim 'Kararsızlık yağışları' tabir ettiğimiz, halkımızın 'Kırkikindi' dediği yağışlar, gerçekten de öğle sonraları, ikindi vaktinden sonra kuvvetlenen 35-40 gün süren yağışlardan bahsediyoruz. Bunun sebebi tamamen mevsim geçişi. Şimdi malum, kıştan bahara doğru gidiyoruz ve üst seviyeler hala tam ısınmadı ve soğuk sayılabilir. Yer yüzeyi ise ısınmaya başladı. Mesela şu anda ülkemiz basık alçak basıncın etkisi altına girmeye başladı. Özellikle güney ve güneydoğu kesimlerimizde, doğu bölgelerimizde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde seyrediyor şu anda. Dolayısıyla yer yüzeyi ısınmaya başladı. Fakat üst seviyelerde, bizim 500 milibar tabir ettiğimiz 5 bin metre civarındaki yükseklikte ise hala soğuk hava var. Bu soğuk hava kuzeyden, Balkanlar'dan, İzlanda alçak basıncı sebebiyle veya üst seviyelerin soğumasından dolayı, dolayısıyla kaynayan kazan soğuk kapak misali, yağışlara sebep olan kararsızlık yağışları bunlar."

Yağışların haftasonuna kadar devam edeceğini sonrasında ise mevsim normalleri üzerine çıkacağını vurgulayan Acar, "Bu hafta sonuna kadar da devam edeceğini tahmin ediyoruz. Hafta sonu yağışlar bir ara verecek. Sıcaklıklar şu anda yağışlardan dolayı iç kesimlerde mevsim normallerinin altına düştü. Ama çarşamba gününden itibaren sıcaklıkların batı kesimlerinden başlayarak artacağını tahmin ediyoruz. Hafta sonu ise özellikle cumadan itibaren batı kesimlerde mevsim normallerinin üzerine çıkacak. Yağışlar ara verecek biraz. Fakat önümüzdeki hafta için yine tahminlerimiz devam ediyor" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.