Haziran ortasında kışı mı yaşayacağız? La Nina geliyor

Haziran ortasında kışı mı yaşayacağız? La Nina geliyor

Türkiye haftalardır süren sıcak havanın ardından, Haziran ayında soğuk havalarla harşılaşacak. Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Çevre, Biyoçeşitlilik ve İklim Değişikliği Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, ısınmanın etkisini yitireceğini ve La Nina'nın etkili olacağını söyledi

Yapılan son meteorolojik değerlendirmeler sonucunda önümüzdeki hafta özellikle Ege ve Akdeniz kıyı kesimlerinde sıcaklıklar mevsim normallerinin 8 derece kadar üstüne çıkacak.

Ege bölgesinde hava sıcaklıklarının İzmir'de 31-36, Aydın'da 36-41, Çanakkale'de 30-35, Balıkesir'de 34-40, Manisa'da 35-41 derece olacağı belirtildi.

Yağışların az olmasına rağmen hava sıcaklıklarının da geçmiş yıllara nazaran daha serin olduğunu ifade eden Prof. Dr. Doğan Yaşar, çiftçilerin hava sıcaklıklarından memnun olmadığını ve ürün hasatlarının gecikebileceğini ifade etti. Beklenenin aksine bir çok şehirde haziran ayı sıcaklık rekorlarının kırılamayacağını belirten Yaşar, "Sıcaklardan korkmayacağız. Sıcaklık arttıkça tarım ürünleri artar, yağışlar da artar, keyif de artar. Ancak, bizler, biraz sıcaklardan etkileniriz. Çok sıcaklarda özellikle saat 10.00 ile 17.00 arasında yaşlılar, tansiyon hastaları dışarı çıkmamalı. İşleri varsa da bu saatler dışında ayarlamalılar. Sağlık açısından kendimizi koruduğumuz sürece sıcaklıkların avantajı çok büyük" ifadelerini kullandı."

El Nino Ve La Nina Nedir? | ListeList.com

El Nino ve La Nina (El Nina) neyi ifade eder?

El Niño’nun atmosferik imzası olan Güney Salınımları, Tahiti ve Darwin bölgelerindeki aylık veya mevsimsel hava basıncı değişimleridir. Mayıs 2023 itibarıyla El Niño aktif durumdadır.

El Niña, Pasifik Okyanusu üzerinde meydana gelen bir hava akımıdır. Ani düşen hava sıcaklığı ile oluşan soğuk hava dalgasıdır ve etkili olduğu alanlarda ciddi bir hava durumu na neden olur. Ortalama birkaç yılda bir meydana gelir ve karmaşık bir hava akımı olarak kabul edilir.

Kısacası, El Niño ve El Niña, okyanus sıcaklıklarındaki değişimlerle ilişkili olan önemli iklim olaylarıdır. El Niño sıcak hava dalgalarına, El Niña ise soğuk hava dalgalarına yol açar

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.