Bakan Güler'den sürpriz açıklama. Zorunlu askerlik kalkıyor mu.

Bakan Güler'den sürpriz açıklama. Zorunlu askerlik kalkıyor mu.

Son dönemde tekrar sıkça konuşulmaya başlayan zorunlu askerliğin kaldırılması hakkında Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler açıklamalarda bulundu. İzmir'de düzenlenen EFES-2024 Tatbikatı'nda Bakan Güler soruyu cevapladı. "Hedef %50 profosyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklindedir"

İzmir'de düzenlenen EFES-2024 Tatbikatı'nda açıklamalarda bulunan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’de profesyonel askerliğe geçilip geçilmeyeceğine ilişkin açıklama yaptı. Kendisi, “Türkiye Cumhuriyeti’nin çocuklarının vatan savunmasında görev alma zorunluluğu olduğu kanaatindeyim. Bu konuda yaklaşımımız yüzde 50 profesyonel, yüzde 50 zorunlu askerlik şeklindedir” ifadelerini kullandı.

Avrupa’da profesyonel askerliğe geçen ülkelerin zorunlu askerliğe dönmeyi tekrar değerlendirdiklerini görüyoruz. En son bu konu İngiltere’nin gündeminde. Bu açıklamalar doğrultusunda, zorunlu askerlik uygulamasının devam edeceği anlaşılmaktadır. Yani Türkiye’de zorunlu askerlik sistemi devam edecek.

Kampanya · Türkiye'de Zorunlu Askerliği Kaldırmak. - Türkiye · Change.org

Türkiye'de ve çevresinde yaşanılan gelişmeler değerlendirildiğinde, asker ihtiyacının kısa ve orta vadede düşmeyeceği aşikar olduğundan zorunlu askerlik sisteminde keskin bir değişim beklenmiyor. Ancak Türkiye, savunma sistemlerini güncelleme çalışmalarına devam ederken askeri personel ihtiyacında da profesyonellik oranını hızlı bir şekilde artırma eğiliminde

Yaşar Güler kimdir?

Yaşar Güler, 18 Eylül 1954 tarihinde Ardahan’da doğmuş bir Türk askeridir. Mevcut Türkiye Millî Savunma Bakanı olarak görev yapmaktadır. Aynı zamanda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 30. Genelkurmay Başkanı olarak da bilinir

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.