ATM'lerde Yeni İşlem Limitleri İçin Son Gün

ATM'lerde Yeni İşlem Limitleri İçin Son Gün

1 Haziran itibari ile ATM'lerde yapılacak işlem limitleri değişiyor.

Türkiye'de yüksek enflasyonun etkisiyle nakit para kullanımı kriz seviyesine ulaşırken, ATM'lerin günlük limitlerinin yetersiz olduğu sık sık dile getiriliyor. Bankalar, Temmuz ayıyla birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam artışlarının nakit sıkıntısını daha da artıracağını öngörerek, para çekme ve yatırma limitlerinde değişiklik yapmaya başladılar.

Yüksek enflasyonun Türkiye ekonomisinde fiziksel para dolaşımını olumsuz etkilediği gözlemleniyor. En büyük banknot olan 200 TL'nin artık yarım kilo et almak için yetersiz kalması, ekonomi çevrelerinden yeni banknot taleplerini artırıyor. Ancak, bu taleplere rağmen ekonomi yönetimi, fiziksel para dolaşımındaki krizi çözme konusunda adım atmıyor gibi görünüyor.

Başlangıçta birçok banka için günlük 5 bin TL olan para çekme limiti, 2024'ün başlarında 10 bin TL'ye yükseltilmişti. Ancak, yılın ilk 4 ayında yaşanan yüksek enflasyon, bu 10 bin TL'lik limitin bile artık yetersiz hale gelmesine neden oldu. Vatandaşlar, harcamaları ve nakit ihtiyaçları için bu sınırların üzerinde para çekmek durumunda kaldıklarında ise yüksek komisyonlar ödemek zorunda kalıyorlar.

Temmuz ayıyla birlikte emekli ve memur maaşlarına yapılacak zam öncesinde, krizin daha da büyümesini engellemek amacıyla birçok banka günlük para çekme ve yatırma limitlerinde değişiklik yapmaya hazırlanıyor.

Özel bankaların şu anda 10 bin TL olan günlük çekim limitini 20 bin TL'ye çıkaracağı, günlük çekim limitini 7 bin 500 TL olarak belirleyen bankaların ise bu sınırı 15 bin TL'ye yükselteceği öğrenildi.

Ayrıca, ATM'lerden para yatırma işlemleri için belirlenen 50 bin TL'lik sınırın, mevcut banknotların 200 TL'nin üzerine çıkmaması durumunda değişmeyeceği bekleniyor. Ayrıca, birçok banka, 10 bin TL ve altındaki çekim işlemleri için gişe kullanımını yasaklarken, para yatırma işlemlerinin gişeler aracılığıyla sorunsuz bir şekilde devam edeceği ifade edildi.

Resmi bir açıklama olmamasına rağmen, 10 TL'lik banknotların ATM'ler tarafından kullanımının kısıtlandığı gözlemleniyor.

Birçok AVM, yoğun para ihtiyacını karşılayabilmek amacıyla 10 TL ve 20 TL için ayrılan slotları 200 TL'lik banknotların kullanımına sunarken, kamu bankaları dışındaki ATM'lerde 10 TL ve 20 TL'lik banknotlarla işlem yapmak oldukça zor hale gelmiş durumda

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.