1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelir Ve Emekli Olmayanlara Devletten 672 Lirayı PTT'den Hemen Alın
Gelir Ve Emekli Olmayanlara Devletten 672 Lirayı PTT'den Hemen Alın

Gelir Ve Emekli Olmayanlara Devletten 672 Lirayı PTT'den Hemen Alın

SGK üzerinden herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılamak için sunulan destektir. Bu kişilerin şartlara uygun olmaları halinde yaşlılık maaşından yararlanmaktadırlar. Kimler bu destekten yararlanabilir? Aylık nasıl alınır? Başvurular nereye yapılır?

A+A-

Yaşlılık aylığı alanların gündeminde zam gelecek mi? Sorusu araştırılmaya başlandı. SGK’nın yeni düzenlemeye ilişkin yayınlamış olduğu genelgeye göre malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları dosya kapsamında 1.500 TL’nin altında olmayacaktır. Mart, Haziran, Eylül, Aralık aylarında ödenen 65 yaş aylığı 672 liraydı. 65 yaşını dolduran kişilere devlet SGK üzerinden herhangi bir geliri bulunmayan vatandaşlara temel ihtiyaçlarını karşılamak için sunulan destektir. Bu kişilerin şartlara uygun olmaları halinde yaşlılık maaşından yararlanmaktadırlar. Kimler bu destekten yararlanabilir? Aylık nasıl alınır? Başvurular nereye yapılır?

Yılda iki defa zamlanan yaşlılık aylığı Mart, Haziran, Eylül, Aralık olmak üzere üçer ay arayla alınmaktadır. Yaşlılık aylığı 65 yaş üstü kişilere verilmektedir. Yaşlılık maaşının 1.500 lira olması gündeme gelmiştir. Yayınlanan genelgeye göre malullük, yaşlılık ve ölüm aylıkları dosya bazında 1.500 lira altında olmaması gerekmektedir. 65 yaş kişilerin iş gücü yaşamaları durumunda herhangi bir işte çalışarak bir gelir elde etmesi mümkün olmayan ve kişinin çocuklarından ya da devlet kanalından geliri olmayan kişilere 65 yaş aylığı verilmektedir.

Hisse Oranları Hesaplanacak

Yayınlanan genelgede en düşük emekli maaşı 1.500 liraya çıkartılan düzenlemenin, 2020 Nisan döneminden itibaren uygulamaya alındığı hatırlatıldı. Kanun hükümlerine göre bağlanmış veya bağlanacak olan malullük, yaşlılık ve ölüm aylıklarının ek ödeme dahil dosya bazında 1.500 lira altında olamayacağıdır. Sigortalıları ilgilendiren diğer düzenlemeler; birden fazla dosyası bulunan kişilerden her bir dosya için ayrı değerlendirme yapılmaktadır. Alt sınır aylıkları, hak sahipleri için mevcutta bulunan hisse oranları esas alınarak tespiti sağlanacak. Evlenme ödeneği ise tespiti yapılan ilaveli tutar üzerinden hesaplanacak. Birden fazla gelir elde eden kişiden ilaveli tutar üzerinden tam ya da yarım maaş ödenmesine karar verilecek. Aylık hesabına, aylıklara ilave olarak ödenen ek ödeme, engelli çocuk fark aylıkları, makam ile görev/temsil tazminat tutarları gibi her ay aylıklarla birlikte yapılan ödemeler dahil edilecek. Uluslararası sosyal güvenlik sözleşmesi kanunlarına göre aylık alan kişiler, sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlar ile SGK’dan özel kanunlar kapsamında aylık alan vatandaşlara yapılan gelir ve aylık ödemeleri bu madde kapsamında yükseltilmeyecektir. Bu kanun kapsamında hesaplanan aylıklar, madde ile belirlenen tutardan düşük ise aradaki fark Hazineden tahsil edilecektir.

65 Yaş Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılır? 

Bu maaştan yararlanmak isteyen kişilerin adresinin bağlı olduğu kaymakamlıklardaki ‘Sosyal yardımlaşma ve dayanışma Vakfı’na başvurmak gerekmektedir. Müracaat sırasında gerekli olan belgeler nüfus kayıt örneği, aylık talebi vasi tarafından başvuru yapılacaksa mahkeme tarafından verilmiş olan vasilik kararı olması gerekmektedir. Kaymakamlıkta doldurulan ‘ yaşlılık aylığı başvuru formu’ mal müdürlüklerine ya da defterdarlıklara verilmektedir.

Yaşlılık Aylığı İçin Gerekli Şartlar Neler?

Hiçbir sosyal güvencesi olmayan, 65 yaşını doldurmuş, aylık geliri muhtaçlık sınırının altında olan, SGK’ya prim ödemeyenler kaymakamlığa başvuruda bulunabilirler. Nafaka alan, asgari ücretin üçte birinden fazla olan kişilere yaşlılık aylığı bağlanmaz. Aylık gelirin 484 lira altında olması gerekmektedir. Gelire bakılırken hane içindeki herkesin gelirine bakılmaktaydı ama şimdi 65 yaş aylığı alacak kişinin sadece eşine ve kendisine bakılmaktadır. Kişi başı gelir 609.67 liranın altında ise maaş bağlanmaktadır.

Aylık Nereden Alınır

Yaşlılık aylığına hak kazanan kişiler ilk maaşı ikametlerinin olduğu ilçedeki bir Ziraat bankasına yatırılır. Bir sonraki ödemeler PTT’ye yatırılmaktadır.

Yaşlılık aylığı ne zaman ödenmektedir?

Yaşlılık maaşı ya da 65 yaş aylığı olarak bilinen bu maaş üç ayda bir alınmaktadır. Mart, Haziran, Eylül ve Aralık aylarında ödenmektedir. 65 yaş aylığı PTT şubelerinden verilmektedir. Maaşların veriliş günleri de aşağıdaki gibidir;

Doğum yılının son rakamı 0 ve 5 olan kişiler maaşlarını ayın 5. gününde, Doğum yılının son rakamı 1 ve 6 olan kişiler maaşlarını ayın 6. gününde, Doğum yılının son rakamı 2 ve 7 olan kişiler maaşlarını ayın 7. gününde, Doğum yılının son rakamı 3 ve 8 olan kişiler maaşlarını ayın 8. gününde, Doğum yılının son rakamı 4 ve 9 olan kişiler maaşlarını ayın 9. gününde almaktadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum