Ziraat Bankası Müşterilerine Uyarı Yapıldı! 2 Ay Boyunca Başvuru Yapmazsanız Hesabınız Siliniyor...

Ziraat Bankası Müşterilerine Uyarı Yapıldı! 2 Ay Boyunca Başvuru Yapmazsanız Hesabınız Siliniyor...

Bankalar tarafından yayınlanan listede, 15 Haziran'a kadar başvuru yapmaması halinde hangi müşterilerin hesaplarındaki paraların silineceği açıklandı.

Gerek özel gerekse de kamu bankalarında müşteri olan binlerce vatandaşın hesabında bulunan mevduat, uzun bir süre boyunca hiçbir işlem yapılmaması nedeniyle tehlike altında.

Türkiye'nin en çok müşteriye sahip bankası konumunda bulunan Ziraat Bankası, 'zaman aşımı' tehlikesi altında bulunan hesapların bir listesini yayınlayarak, müşterilerine bakiyelerini kurtarmaları için 15 Haziran 2023'e kadar başvuru yapmaları gerektiğini açıkladı. Bu sürü içerisinde müracaat etmeyen vatandaşların, hesaplarında bulunan tüm bakiye Tasarruf Mevduat Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilecek. Devir işleminin yapılmasının ardından yapılacak hiçbir başvuruda ise söz konusu mevduatı geri almak mümkün olmayacak.

Bu nedenle ortaya çıkabilecek mağduriyetleri engellemek isteyen Ziraat Bankası, internet sitesinden yaptığı duyuru ile müşterilerine bir sorgulama listesi sundu. Her yıl hesaplarda unutulan toplam milyonlarca doların TSMF'ye aktarıldığı belirtilirken, bu durumu sonradan fark eden vatandaşların ise yapmış olduğu başvurular geri çevriliyor.

Hesaplarında para olmadığını düşünen birçok müşteri ise, uzun bir zaman sonra hesap hareketlerini kontrol ettiğinde unuttukları mevduatın aktarım işlemi sonucu hesaplarından silindikleri ile karşılaşabiliyorlar.

BANKA TARAFINDAN YAPILAN DUYURUDA ŞU İFADELER KULLANILDI

"5411 sayılı Bankacılık Kanunu’nun 62. maddesine göre bankalar nezdindeki mevduat, katılım fonu, emanet ve alacaklardan hak sahibinin en son talebi, işlemi, herhangi bir yazılı talimatı tarihinden başlayarak on yıl içinde aranmayanlar zamanaşımına tabidir."

01.11.2006 tarih ve 26333 sayılı Resmî Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren “Mevduat ve Katılım Fonunun Kabulüne, Çekilmesine ve Zamanaşımına Uğrayan Mevduat, Katılım Fonu, Emanet ve Alacaklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik” in 8. maddesi gereğince bankaların, zamanaşımına uğrayan mevduat, emanet ve alacakların listesini şubat ayının başından itibaren kendi internet sitelerinde dört ay müddetle ilan etmesi gerekmektedir.

Zamanaşımına uğrayan hesaplar listesinde bilgileri yer alan müşterilerimizin en geç 15 Haziran 2023 tarihi mesai saati bitimine kadar hesaplarının bulunduğu şubeye geçerli kimlik belgeleri ile başvurmamaları halinde, zamanaşımına uğramış olan mevduat, emanet, hak ve alacakları yasa gereği Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecektir.

2023 Yılı İçerisinde zamanaşımına Uğrayacak Mevduat Hesapları ve Emanetler sorgulamasını yapmak isteyenler, Ziraat Bankası internet sitesi üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Yapılan bu açıklama sonrasında ise vatandaşların da sorgulamaları gerçekleştirerek bankalara giderek ödemelerini alması gerektiği aksi takdirde ise ödemelerin yanacağı bildirildi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.