SGK'dan Büyük Müjde Topluca Para Ödemesi Verilecek! Hemen Başvuru Yapın...

SGK'dan Büyük Müjde Topluca Para Ödemesi Verilecek! Hemen Başvuru Yapın...

Son dakika: SGK'dan Toplu Para Ödeme Yapılacak! Anında Ödeme İçin Başvurun...

Milyonlarca vatandaş prim günlerinin eksik olması nedeniyle 'emekli olamam' endişesi taşırken, SGK'nın prim sayısı eksik vatandaşlara da emeklilik kapısını açtığı öğrenildi. İşte haberin detayları...

Seçimlere kısa bir süre kalırken gerek primini doldurup yaşını bekleyen gerekse de primini dolduramamış pek çok vatandaş emeklilik yollarını araştırıyor.

EMEKLİ GERİ ÖDEMESİ NEDİR?

Emekli geri ödemesi(Toptan ödeme), sigortalıların emeklilik için gerekli yaş şartını doldurduğu halde prim ödeme gün sayısı ve/veya sigortalılık süresini tamamlayamadığı için aylık bağlanmaması durumunda, sigortalının talebi üzerine adına yapılan prim ödemesinin kendisine toplu olarak iadesi şeklindeki bir uygulamadır.

SGK bu primleri toplu olarak sigortalıya geri ödüyor. Memurlarda ise bu durum kesenek iadesi şeklinde oluyor.

GERİ ÖDEME PARASINI ALMAK İÇİN 2 ŞART BULUNUYOR

Toplu parayı alabilmek için 2 şart aranıyor:

1) Sigortalı olarak bir işyerinde çalışmıyor olmak ya da kendi işini (Bağ-Kur) yürütüyor olmamak.

2) Emeklilik için gerekli olan üç şarttan ikisini yani yıl (erkekler için 25, kadınlar için 20) ve yaş şartını tamamlamış olmak.

TOPTAN ÖDEMEDEN KİMLER YARARLANABİLİR

Primleri eksik ve tamamlama imkanı olmayan sigortalılar paralarını geri alabiliyorlar. Bunu vefat eden sigortalıların kanuni mirasçıları da yerine getirerek parayı alabiliyor. Fakat kanuni mirasçılarına ölüm aylığı yani dul ve yetim maaşı bağlanmamış olması gerekiyor.

Parayı talep etmek için Sosyal Güvenlik Kurumu'na dilekçe ile başvurmak gerekiyor. Kurum durumu inceleyip şartları taşıdığınızda geri ödeme yapıyor.

Eski SSK'lılar (4A) için 2008'den önce kendi adına ödenen hem işçi hem de işveren primi, 2008'den sonra ise sadece işçi primleri geri ödeniyor. Bağ-Kur'lular (4B) için tarih ayrımı yapmadan ödedikleri tüm primler geri veriliyor. Bu primler sadece malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları için olanlardan oluşuyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.