SGK internet sitesinde duyuru yapıldı: SGK'dan flaş hamle! 4A, 4B ve 4C'liler dikkat!

SGK internet sitesinde duyuru yapıldı: SGK'dan flaş hamle! 4A, 4B ve 4C'liler dikkat!

EYT'de gözler Aralık ayındaki düzenlemesine çevrilirken SGK'dan yeni bir hamle geldi. Milyonlarca EYT'linin emekli olduğunda ne kadar maaş alacağı sorusuna yanıt SGK uygulaması tarafından veriliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu'nun resmi internet sitesi üzerinden emekli maaşları görülebiliyor. İşte bütün detaylar...

EYT'de bütün gözler Aralık ayında Meclis'e sunulacak ve Ocak 2023 tarihinde yürürlüğe girecek EYT düzenlemesine çevrildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklama EYT'lileri de heyecanlandırdı. Milyonlarca EYT'li emekli olunca alacağı maaşı merak ediyor. EYT emeklileri ne kadar maaş alacak sorusunun da yanıtı resmen verildi. İşte EYT ile emekli olmayı planlayan vatandaşların alacakları maaş; SGK tarafından hesaplanıyor. EYT'lilerin maaş heyecanını sonlandıracak çözüm.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) internet sitesinde 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım' uygulamasını erişime açtı. Yeni uygulamayla birlikte emekli olunduğu zaman alınacak maaş miktarı kolayca görüntülenebiliyor.

EMEKLİ MAAŞI NASIL HESAPLANIR?

Emekli maaşı hesaplaması, çalışma günü, prim ödemesi gibi pek çok kritere göre değişiklik gösteriyor. Sosyal Güvenlik Kurumu da kendi sitesinde yer verdiği maaş ve emeklilik zamanı bilgileriyle birlikte, kesinlik içermeden emekli olduğunuzda alacağınız maaşı belirtiyor.

EMEKLİ OLURSAM NE KADAR MAAŞ ALIRIM?

SGK tarafından uygulamaya konan 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım' ekranıyla birlikte, EYT'li olmaya hak kazanacak kişiler maaşlarını hesaplayabiliyor.

4A EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sayfasına girilip, sayfada istenen bilgiler giriliyor;
T.C Kimlik numarası,
SSK Sicil Numarası,
Baba adı,
Nüfus il,
Doğum tarihi bilgileri.
'Sorgula' butonuna basınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4B EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr adresinde 4B emekli maaşı hesaplama sayfasına girilip, TC Kimlik numarası, kurum ve güvenlik kodu yazılınca emeklilik hesaplaması yapılabiliyor.

4C EMEKLİ MAAŞI HESAPLAMA

uyg.sgk.gov.tr/HizmetHesabi4c/ sayfasına girince şu bilgiler isteniyor:

Doğum tarihi,
Cinsiyet,
4A çalışma süresi
Başlangıç ve bitiş tarihi.
Hizmet türünü seçtikten sonra altta bulunan hesapla butonuna basılıyor ve emeklilik hesaplaması yapılıyor.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.