Az Önce Belli Oldu! Emekliye 1.400 TL Ek Zam Kesinleşti! SSK ve Bağ-Kur En Düşük Emekli Maaşı Zammı kaç TL?

Az Önce Belli Oldu! Emekliye 1.400 TL Ek Zam Kesinleşti! SSK ve Bağ-Kur En Düşük Emekli Maaşı Zammı kaç TL?

Emekli ve memurlar Ocak ayında zam ile birlikte bir çok kazanç elde edecek. Toplu sözleşme ve enflasyon farkı ile birlikte 3600 ek gösterge zammı da alınacak. Ocak ayı emekli ve memur maaş zammı ne kadar olacak? Emekli maaş zammı açıklandı mı?

Emekliye 1400 TL fark müjdesi. 3600 farkı ile artış sağlanacak. Emekli Ocak zammı ile kim ne kadar alacak? sorusunun yanıtı sorgulanan konular arasında yer alıyor. Ocak ayında açıklanacak enflasyon rakamları ile emekli ve memur maaş zamları belli olacak. Diğer yandan toplu sözleşme ve enflasyon farkı ile 3600 ek gösterge zammı da alınacak. Hal böyle olunca ortaya çıkan katsayı ile hesaplara yatacak miktarlar merak edilmeye başlandı. İşte, güncel maaş miktarları...

Milyonlarca emekli ve memur için yeni zam ayı yaklaşıyor. Ocak ayında açıklanacak Aralık ayı enflasyonu ile birlikte emeklilerin ve memurların zam oranları da belli olacak.

6 aylık enflasyon rakamı SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zam oranını belirlerken memur ve memur emeklileri için de fark oluşacak.

Bu arada SSK ve Bağ-Kur emeklilerine taban maaş artışı memurlar ve memur emeklilerine ise toplu sözleşmeden kaynaklı yüzde 8 oranındaki artışa ek zam bekleniyor.

Memur emeklilerinin bu zamların dışında 3600 ek göstergeden kaynaklanacak maaş ve ikramiye artışları da 15 Ocak 2023 tarihinden itibaren başlayacak.

Geçtiğimiz ay çıkartılan 3600 ek gösterge yasası ile milyonlarca memurun emekli maaşına ve ikramiyesine artış gelmişti. Burada artışlar hizmet yılı ve gösterge durumuna göre değişmişti.

Burada bazı mesleklerde ek gösterge 2200'den 3600'e çıkarken bazı meslek gruplarında ise 600 puanlık artışlar olmuştu.

Burada emekli maaşlarında 1.400 TL'yi bulan artışlar yaşanırken ikramiyelerdeki artış 44 bin lirayı geçmişti. Temmuz'da yapılan yüzde 40'ın üzerinde zamdan sonra ise artış rakamları daha da arttı.

Örneğin bir hemşirenin 2.200 olan ek göstergesi 3600'e çıktığında 5.771 lira olan emekli maaşı 7.751 TL'ye çıkarken Temmuz zammı sonrası bu maaşı 9 bin 722 liraya yükselerek 4 bin lirayı geçen bir zam almış oldu.

Aynı hemşirenin emekli ikramiyesi ise 197.258 liradan 350 bin 552 liraya kadar çıktı.

Burada Ocak ayında yapılacak toplu sözleşme ve enflasyon farkı artışıyla birlikte bu rakamlar daha da yukarı çıkacak.

MEMURA EMEKLİYE ZAM NETLEŞİYOR

Memur ve emeklilerin Ocak ayında alacakları zam oranları ile ilgili ipuçları da gelmeye başladı. Buna göre Eylül enflasyonu ile birlikte 3 aylık enflasyon 7.05 olarak belirlendi.

SSK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranında zam alırken memurlar ve memur emeklileri yüzde 8 oranındaki toplu sözleşme artışına ilaveten yüzde 7'nin üzerinde oluşan 6 aylık enflasyon kadar fark alacak. Bu arada SSK ev Bağ-Kur emeklilerinin 3.500 TL olan taban maaşının artırılması ve yüzde 8 oranındaki toplu sözyeşme artışının da yükseltilmesi bekleniyor.

KİM NE ALACAK?

SSK, Bağ-Kur emeklisi: 6 aylık enflasyon ve taban maaş artışı

Emekli Sandığı emeklisi: Yüzde 8 zam ve enflasyon farkı

Memur: Yüzde 8 zam ve enflasyon farkı

Sosyal ödemeler: Yüzde 8 zam ve enflasyon farkı

Kaynak: Haber Vin

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.