1. HABERLER

  2. SGK

  3. EYT'liler İçin Beklenen Müjde Ak Parti'den Geldi! EYT Son Dakika Gelişmesi Yaşandı!
EYT'liler İçin Beklenen Müjde Ak Parti'den Geldi! EYT Son Dakika Gelişmesi Yaşandı!

EYT'liler İçin Beklenen Müjde Ak Parti'den Geldi! EYT Son Dakika Gelişmesi Yaşandı!

Emeklilikte Yaşa takılanlar olarak adlandırılan kişilerin sayısı milyonlar düzeyinde ve sürekli bu konuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan EYT için önemli bir açıklama yaptı.

A+A-

AK Parti tarafından TBMM’ ye sunulan 25 Yaşın altındakiler ve 50 yaşın üstündekiler için düzenleme, EYT olarak bilinen kişilerin yaşadıkları iş bulma sorununa kısmi çözüm oluşturabilecek. EYT mağdurları iş bulmakta oldukça zorlanıyor. Mahmut Arslan “Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” dedi. Hak-İş Başkanı ile Gazeteciler bir araya gelerek, EYT problemi ile ilgili ayrıntılı bir görüşme gerçekleştirdi. 50 Yaşını geçmiş bir çok EYT mağdurunun çalışmak zorunda olduğunun altını çizen Arslan, buna karşın 40 yaşını aşmış kişilerin memur ve işçi olarak bile işe alınmadığını belirtti. Emeklilikte Yaşa Takılanların, farklı yıllarda başlamış olan sigortalılıkları nedeniyle, kişiye göre değişen emeklilik yaş sınırları bulunuyor. EYT’ lilerin birçoğu prim gün sayısı ve çalışma günü şartlarını yerine getirmiş olsalar bile, yaş sınırının dolmasını beklemek zorunda kalıyorlar. Ancak yaş sınırı dolana kadar emekli olamadıkları için, çalışmaya da devam etmek zorundalar. Buna karşın iş bulmak konusunda hayli büyük sıkıntılar yaşıyorlar. Bu anlamda çeşitli iyileştirmeler yapılması zorunlu bir hale geldi. Emeklilikte Yaşa Takılanlar Yasası Çıkacak mı sorusu, bu sebple en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanların İş Bulmasının Kolaylaştırılması Lazım

Ak Parti tarafından TBMM’ ye sunulan 25 yaş altı ve 50 yaş üzeri için hazırlanan düzenleme teklifinin, EYT mağdurlarının iş bulmasını kolaylaştırabileceğini dile getiren Mahmut Arslan “Yaşı bekleyen, primini doldurmuş insanlar var. Bu kesime iş de verilmiyor, işsizlik ödeneği de ödenmiyor. Bunlar için düşünülüyorsa konuşulabilir” dedi.

Salgın Meslek Hastalığı Olarak kabul Edilsin

Pandemi sürecinde hastalığa yakalananların meslek hastalığı olarak kabul edilmesini talep ettiklerini belirten Arslan, "Bu konuda yasal bir düzenleme yapılmasa da yargı kararları ile şekilleneceğini düşünüyoruz" dedi. Önceki yıllarda Domuz gribine yakalanmış bir kamyon şoförünün ölmesi sonucunda, yargının meslek hastalığı kararı olduğunun altını çizerek; “Huzur evleri, rehabilitasyon merkezleri var. Bu gibi bazı yerlerde 15 gün dışarı çıkma yasağı getirildi. Siz iş yerine gidip 8 saat çalışıp, yine aynı iş yerinde dinleniyorsunuz ve aynı iş yerinde başlıyorsunuz mesaiye. Kurum dışına çıkamıyorsunuz. Bu işçinin iş yerinde virüsü aldığı çok belli. O zaman bu bir iş kazasıdır." Dedi.

EYT Yasası Çıkarsa Kim Emekli Olma Hakkı Kazanır?

Sigortalılık başlangıcı itibariyle farklı yasaların bulunması ve sonrasında yapılan düzenleme ve değişikliklerle Sosyal Güvenlik Sisteminin tamamen değişmesiyle, milyonlarca kişiden oluşan büyük bir kesimde hak kayıpları yaşandı. Değişiklik sonrası, yani 1999 yılı öncesinde sigortası başlamış olan vatandaşlar, artık işe başladıkları dönemden çok daha uzun yaş sınırına ulaşmak için bekliyorlar. haberzamani.net Günümüzdeki sistemde emekli olmak için gereken üç şart var. Bunlardan ilki işe giriş tarihine göre prim gün sayısının ödenmiş olması, işe girişten sonraki zorunu çalışma süresinin dolmuş olması ve yine sigorta başlangıç yılına göre belirlenmiş yaş sınırına ulaşılmış olması. 1999 yılı öncesi işe giren milyonlarca kişi, ilk iki şartı yerine getirmiş durumda. Ancak yaş sınırı dolmadığı için hepsi emekli olmak için yıllarca beklemek zorunda kalıyor.

Emeklilikte Yaşa Takılanlar Nasıl Anlaşılır?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar için Yasa Çıkarsa, hesaplamanın aşağıda ki gibi yapılması gerekiyor. 1999 Yılı Eylül ayı öncesinde sigorta başlangıcı olan kişiler, kadınlarda 20 yıl, erkeklerde 25 yıl sigortalı olma şartı ve 5000 iş günü prim ödeme şartıyla emekli olabiliyordu. Eğer yasa çıkarsa, hesaplamanın da sigortalılık başlangıcına bağlı olarak, erkeklerde 25 yıl prim ödenmesi ve 5000 prim günü üzerinden yapılması gerekecek.

haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.