1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bu Hastalıkları Olanlara Müjde! Erken Emekli Olacaksınız
Bu Hastalıkları Olanlara Müjde! Erken Emekli Olacaksınız

Bu Hastalıkları Olanlara Müjde! Erken Emekli Olacaksınız

SGK Vatandaşlara bazı hastalıklarda erken emekli hakkı verdi Hangi hastalıklarda erken emekli olabiliriz? Hastalığı olan çalışanlar erken emekli olabilir mi? Erken emeklilik şartları nelerdir? İşte detaylar.

A+A-

SGK mevzuatına göre bazı hastalıklar sebebiyle çalışan insanların iş güçlerinin yüzde 60 oranında kaybetmeleri erken emekli olmalarını sağlıyor. Ülkemizde en çok merak edilen konular arasında erken emeklilik sorunları başta geliyor. Sosyal güvenlik uzmanları konu hakkında bilgilendirmeler yapıyor.

Sosyal güvenlik çalışan ve çalışmayan bir çok vatandaşların sağlık ve emeklik yaşantılarının belirlenmesinde gerekli olan şartları belirler ve emekli olabilmek gereken şartların neler olduğunu belirler. İş hastalıkları çalışma hayatı ve emeklilik konusunda önemli bir kriterdir. Doğuştan bazı rahatsızlıkları bulunan kişiler diğer çalışanlara göre daha az çalışarak erken emekli olabilir. İş hayatında rahatsızlanan yada hastalanan kişiler bu hastalıklarını belgelemeleri durumunda erken emeklilik hakkına sahip olabilirler. Son dönemde en çok artış gösteren hastalıklardan birisi şeker hastalığı (Diyabet) gelmektedir. Bu konuda vatandaşlar erken emekli olabilmek için nasıl bir yol izleyeceği hakkına araştırmalar yapıyor.

Şeker Hastalığı (diyabet) Erken Emeklilik Şartları Nelerdir?

Bu hastalığı olanların taşıması gereken en önemli konu hastalığa SGK kapsamında olduktan sonra yakalanmış olmasıdır. Hastalığın çalışma gücünün yüzde 60 ve daha fazla kaybettirmesi ve ayrıca geçmişte 5 yıl 1800 gün prim ödemesi yapılmış olması gerekiyor. Alınan raporun Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından onay verilmiş bir hastaneden alınmış ve heyet tarafından “çalışma gücünün yüzde 60’ını kaybetmiştir” ibaresinin bulunması gerekiyor.

SGK yönetmeliği bu konuda başlıca şartları maddeler halinde sıralıyor, şeker hastaları için hastalığın vücudun üç organında hasar oluşturmuş olması ve bu durumun raporlanması gerekiyor.

Malulen Emeklilik İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

İş gücünün en az yüzde 60’ını kaybetmek,

5 yıl sigorta süresini tamamlamak, yada 1800 gün prim ödemiş olmak,

Başkası tarafından bakıma muhtaç kişilerde bu oran aranmıyor, bakıma muhtaç raporları alınmış ise başvuru yapılabiliyor.05-005.png

SGK mevzuatında hangi hastalıklarda erken emekli olunabildiği aynı zamanda iş hastalıklarında malulen emekli olabilmek gereken iş gücü kayıp oranları detaylı bir şekilde açıklanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum