1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Engellilere Hükümet'ten Müjde Karşılıksız 50 Bin Hibe
Engellilere Hükümet'ten Müjde Karşılıksız 50 Bin Hibe

Engellilere Hükümet'ten Müjde Karşılıksız 50 Bin Hibe

İŞKUR tarafından engelli ve eski hükümlü vatandaşlar için hibe desteği verilmektedir. İŞKUR’un yanı sıra birçok kamu kurum ve kuruluşu tarafından benzer destekler sunuluyor. Engellilere Hibe Şartları Nelerdir? Engellilere ne kadar hibe verilecek? Engelli

A+A-
Engelli vatandaşların çalışma hayatına katılmasının desteklenmesi ve istihdamın arttırılması adına Türkiye İş Kurumu başta olmak üzere birçok farklı kurum tarafından geri ödemesi destekler sağlanmaktadır. Engelli vatandaşların mesleki eğitim alarak, maddi desteklerden yararlanması için kurumlar tarafından farklı şartlar aranır. 
Engelli vatandaşların istihdamının ve üretime katkılarının desteklenmesi adına Türkiye İş Kurumu tarafından 50 bin TL’ye kadar hibe desteği verilmektedir. Engellilerin yanı sıra eski hükümlü vatandaşlarda 30 bin TL’ye kadar bu destekten yararlanabilmektedir. 

ENGELLİ HİBE BAŞVURU FORMU NASIL DOLDURULUR?

Engelli hibe desteğinden yararlanmak için vatandaşlardan farklı şartları sağlamaları istenmektedir. Söz konusu şartları sağlayan tüm engelli vatandaşlar hibe desteğinden yararlanabilir. Tüm şartları sağlayan engelli vatandaşlar, engelli hibe başvuru formunu doldurarak başvurularını kurumlara iletebilirler. Buna göre hibeden yararlanmak isteyen vatandaşlarda aranan şartlar arasında:
• İŞKUR’a kayıtlı olmak.
• Herhangi bir nedenle işgücünü %40 oranında kaybetmiş olmak ve sağlık raporu ile bu durumu göstermek.
• Aktif olarak aylık almıyor ve üzerine kayıtlı bir işyerine sahip olmamak. 
• Hibenin kullanılacağı il sınırları içinde ikamet etmek. 
• Gerekli sertifika ve mesleki yeterlilik şartlarını taşıyor olmak. 
Yer alır. Engelli vatandaşların başvuru formunu doldurması için öncelikle mevcut bir iş projesinin bulunması gerekmektedir. Söz konusu şartların sağlanması ve proje kapsamında yer alan bilgilerin eksiksiz olarak doldurulması başvuru için yeterlidir. 

ENGELLİLERE NE KADAR HİBE VERİLİYOR?

Kurumlar tarafından yapılacak değerlendirmelerin ardından onaylanan projeler için engelli vatandaşların talepleri doğrultusunda farklı maliyetler karşılanacaktır. Buna göre:
• İşyeri kuruluş işlemleri desteği için: 3 bin TL,
• İşletme giderleri için: 11 bin TL 
• Kuruluş desteği için: 36 bin TL vb.
Olmak üzere farklı tür destek oranları sağlanacaktır. Hibe desteğinden yararlanma koşularını sağlayan engelli vatandaşların 50 bin TL’ye kadar destek alması mümkündür. Engelli ve eski hükümlü vatandaşlar için belirlenen oranlar farklılık göstermektedir. 

ENGELLİLERİN HİBE ALABİLMESİ İÇİN GEREKİ BELGELER

Engelli vatandaşların hibe desteğinden yararlanmaları adına Türkiye İş Kurumu tarafından farklı koşullar ve belgeler talep edilmektedir. Gerekli tüm şartları sağlayan adaylardan talep edilen başlıca belgeler arasında:
• Hibe desteği talep dilekçesi,
• Engelli hibe başvuru formu,
• Kimlik bilgilerini gösteren belgeler,
• İş projesine ilişkin diploma, sertifika ve ek belgeler,
• Proje bütçe tablosu,
• Engellilik durumunu gösteren resmi belgeler vb. 
Yer almaktadır. Söz konusu belgelere ek olarak destekten yararlanmak isteyen engelli tüm vatandaşlardan farklı şartlar ve belgeler istenebilir. Özellikle hibe desteğinin kullanılacağı projenin hibe kapsamında yer alıp almadığının doğru analiz edilmesi son derece önemlidir. Ayrıca engelli vatandaşların söz konusu destekten yararlanmak için girişimcilik sertifikasına sahip olmaları da istenmektedir. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.