1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. En Düşük 2 Bin 324 TL Emekliye Büyük Müjde!
En Düşük 2 Bin 324 TL Emekliye Büyük Müjde!

En Düşük 2 Bin 324 TL Emekliye Büyük Müjde!

Türkiye Emekliler Derneği’nden emekliyi ilgilendirecek önemli öneriler geldi.  2324 TL olan asgari ücret, emeklilerinde aldığı en düşük emekli maaşı olması bekleniyor. Türkiye Emekliler Derneği’ nin talebi kabul görürse emekli maaşlarına 824 TL’ ye ulaşan artış yansıtılması bekleniyor.

A+A-

Ekonomik istikrar kalkanı paket kapsamında yapılan düzenleme ile, ek ödemeyle birlikte, taban aylık ödemesi 1500  yükseltildi. Bu durumda maaşı 1500 TL’ nin altında olan emeklilere nisan ayından itibaren maaşları 1500 TL müjdesi geldi. Bu adım emekli vatandaşları rahatlatırken, Türkiye Emekliler Derneği’ nden SSK ve Bağkur’ a mensup olan sigortalıların taban emekli maaşlarının asgari ücret seviyesine yükseltilmesinin gerekli olduğu talebi gelmiştir.

Emekli Maaşları Teklif Kabul Görürse,  2324 TL Olan Asgari Ücret İle Eşitlenecek

Milyonlarca emeklinin yakından takip ettiği ek ödeme için, gerekli tüm çalışmalar yapılmaya başlandı. Türkiye Emekliler Derneği’nden emekliyi ilgilendirecek önemli öneriler geldi.  2324 TL olan asgari ücret, emeklilerinde aldığı en düşük emekli maaşı olması bekleniyor. Türkiye Emekliler Derneği’ nin talebi kabul görürse emekli maaşlarına 824 TL’ ye ulaşan zam yansıtılması bekleniyor.

Emeklileri Yakından İlgilendiren Haber Gelmeye Devam Ediyor

Bağkur ve SSK emeklileri için 2020 gelir artışı yılı oldu.  Ocak ayında maaşları artan, 2. Promosyonunu yüksek alma imkanına erişen, Ramazan Bayram erkenden alan emeklilerin 650 binin aylık geliri de 1500 TL olacak şekilde yeniden düzenlendi. Türkiye Emekliler Derneği’ nden Bağkur ve SSK’ ya bağlı sigortalıların, en düşük emekli aylıkları asgari ücret seviyesine getirilmesi beklentisi oluştu.

Bu beklenti yerine getirilirse, en düşük emekli aylığı 2324 TL’ ye çıkacak. Maaşlarda 824 TL ye varan artışlar yaşanacak.

EMEKLİ MAAŞLARI ASGARİ ÜCRETE EŞİTLENECEK Mİ?

SSK ve Bağkur emeklilerinin ek ödeme dahil maaşı 2324 TL‘ nin altında olanların kazancı yükselecek, eğer bu talep kabul edilirse. Gelirlerde 824 TL’ ye varan artış yaşanacak.

Emeklilere Avans Ne Oldu?

Sorusunun cevabı binlerce emekli tarafından merak edilmektedir. Emeklilik bekleyenler için istekte bulunmaları halinde, 6972 TL avans veriliyor. Bu avans ödemesinin emekli olanlar içinde yapılması bekleniyor.

Emekli maaşlarının bağlanmasını bekleyenlere yönelik olan avans uygulanmasında Sosyal Güvenlik Kurumu net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme vermektedir.  Eğer bu sistem hayata geçerse emekliler nakit problemi yaşadığında SGK’ ya yazılı başvuru yaparak, maaşlarının 3 katına kadar nakit avans isteyebilecek. En düşük maaşın 1258,69 TL olması baz alındığında, bu maaşın 3 katı olan rakam olan ,en az avans 3776 TL olacak. Bu ödemeler daha sonra emeklinin maaşından aylık olarak 12,24 yasa 36 eşi takside bölünecek.

Uygulama Nasıl Olacak?

Emeklilerin sabırsızlıkla beklediği avans imkanı konusunda çalışmaların devam ettiği öğrenildi. Bu çalışmaya göre isteyen emeklileri SGK avans ödemesi vermeyi kabul edecek. Ödemeler Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlüklerine resmi olarak başvuru yaparak alınabilecek.  Avans olarak alınabilecek tutar mevcut emekli maaşının 3 katıdır. Bu para daha sonra emeklinin maaşından 12,24 veya 32 taksitle kesinti yapılacak. Verilen avans ödemesinden herhangi bir faiz alınmayacak.  Emekliler maddi sıkıntılarını avans sistemiyle giderebilecek.

Emeklilere Avans Talebinin Onaylanması Durumunda Örnek Verecek Olursak;

SGK’ dan 2200 TL maaş almakta olan bir emekli. Maddi sıkıntıya girdiği takdirde Sosyal Güvenlik Kurumunun İl veya İlçe Müdürlüklerine giderek yazılı başvuruyla, başvuruda bulunabilir. Başvurusunun onaylanması durumunda 6600 TL emekli maaş avansı alabilecektir. Almış olduğu maaş avansını 24 eşit taksitte geri ödediğini var sayarsak, geri ödemesi aylık 275 TL olacaktır.  İsterse 12 yada 36 takside de bölebilir.  Alınan avans ödemesinin geri ödemesi yapılırken herhangi bir faiz ya da ek bir ücret alınmayacaktır.

Avans ödemesi şuanda sadece prim gününü doldurup emeklilik yaşını bekleyenler için yapılmaktadır. Mevcut emekliler için de böyle bir ek avantaj getirilmesi beklentisi oluşmuştur.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler