1. HABERLER

  2. EMEKLİ

  3. Emekliye En Az 2 Bin 125 TL Ödeme Sağlanacak! Son Dakika Gelişmesi 2021 Yılı Emekli Maaşı Belli Oldu!
Emekliye En Az 2 Bin 125 TL Ödeme Sağlanacak! Son Dakika Gelişmesi 2021 Yılı Emekli Maaşı Belli Oldu!

Emekliye En Az 2 Bin 125 TL Ödeme Sağlanacak! Son Dakika Gelişmesi 2021 Yılı Emekli Maaşı Belli Oldu!

SGK tarafından SSK ve Bağ-Kur emeklileri için 2020 yılında gelir patlaması sağlandı. Son yıllarda emekli ücretlerinin yanında ikramiyelerde çoğalma olasılığı verilmeye devam ediyor. Emekli vatandaşların ücretlerine ait yeni bir teklif geliyor. Düzenlemenin ardından Türkiye Emekliler Derneği yeni maaş düzenlemesi talebi ile gündeme geldi.

A+A-

Türkiye Emekliler Derneği yeni taleplerle gündeme geliyor. Talep ile Bağ-Kur ve SSK emeklileri için taban maaşı en az asgari ücret düzeyinde getirilmesini istiyor. Emekliler derneğinin bu talebi gerçekleşirse en düşük emekli maaşı asgari ücret düzeyine getirilirse 2.324 TL ödeme verilecek. Bu durumda ise maaşlar 824 TL artırılmış olacak. Aynı talepler dul ve yetim maaşı alanlar için de talep ediliyor. İşte Türkiye Emekliler Derneği’nin talepleri ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

Emekli düzenlemeler söz konusu haline geldi. Eğer, bu düzenleme önerisi hayata geçerse maaşları asgari ücret tutarında olacak. Halen en düşük 1500 TL alan emekli vatandaşlar için düzenlenen yasanın kabul edilmesi ile birlikte maaşlara 824 TL zam yapılmış olacak. En düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine eşitlenmesi konusu, ayrıca dul ve yetimler içeride talepler arasında yer almaktadır. 824 TL artış diğer taraftan da pandemi döneminde yapılan maaş düzenlemeleri ise maaşların 1500 TL'ye yükseltilmesini sağlamıştır. Şu anda en düşük emekli 1500 TL olarak vatandaşa ödeniyor.

Emekli Maaşlarında Asgari Ücret Eşitlemesi Belirleniyor!

Emekli vatandaşlar maaşlarında son dönemde talebinde bulundu. İlk olarak yapılacak düzenleme geçtiğimiz yıllarda en düşük emekli maaşı 1.000 TL olarak ödenirken 1500 TL'ye sabitlenmiştir. Özellikle pandemi döneminde bu düzenlemenin yapılması gerekli görüldü ve düzenleme hayata geçti. Türkiye Emekliler Derneği yeni bir maaş düzenleme talebi ile gündeme geldi. TÜED bu talebinde de Bağ-Kur ve SSK emeklileri için taban maaşını en az asgari ücret düzeyinde getirilmesini talep ediyor. Böyle düşük emekli maaşı 2.324 TL olarak emekliye sağlanacak. Bu durumda maaşlar 824 TL artış sağlamış olacak aynı talepler dul ve yetimler için de yapılacak gibi görünüyor.

Emekli İçin 824 TL'lik Zam Müjdesi!

Emekli vatandaşların maaşlarına yapılması gereken bu düzenleme Türkiye Emekliler derneğinin gündeminde tarafından gündeme getirilen ve kamuoyunda çıkan basın açıklamasında emekli maaşları için yapılması istenen düzenlemeler yapıldı. Emekli maaşının 1500 TL olduğu ifade edildi ve emekli maaşlarında yeni bir düzenleme talebinde bulundum. Bu durumda düzenlemeler ile yapılan en düşük maaş ödemesinin 2.324 TL’ye yükseltilmesi gerektiğini açıkladı. Eğer, çevre tarafından yapılan basın açıklamasında belirtilen olacağını kabul edilirse en düşük maaş 2.324 TL olacak.

Emekli Maaşları Daha Önce 2. Düzenleme Gerçekleşmişti!

Emekli vatandaşlara son dönemde iki düzenleme yapıldı. Bunlardan biri maaşı 1000 TL’nin altında kalan vatandaşların maaşı 1.000 TL yükseltilmiştir. Pandemi döneminde ise yapılan yeni düzenlemelerle maaş bin 500 TL'ye yükseldi. Şu anda en düşük emekli maaşı 1500 TL olarak vatandaşa ödeniyor. Ancak bunun için de yeni bir düzenleme bekleniyor.

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Yapılması Gerekenler

Son yıllarda emekli maaşları ile ilgili devreye giren uygulamalarda emekli aylık bağlama oranı düştü. 2000 yıl öncesinde emekli olan işçi en düşük emekli maaşları 1980 TL olarak alıyordu. 2000 sonrası emekli olanlar ise en düşük 1.555 TL maaş alıyorlar. Emekliler bu rakamları yetersiz buldu ve çalışma hayatında prim yüksek yatırıldığında pek çok parametreye göre 3000 TL ve üzerinde maaş alıyorsanız maaşınızın yükselme asgari ücret ise azalacak. Emekli maaşını artıran 8 formül şu şekilde sıralanıyor.

Emeklilik için erken plan yapmalısınız. Böylece emekliliğinizi planlarken emekli maaşının son iki yılda değil. Eğer, emeklilik hayaliniz bulunuyorsa 8 - 10 yıl öncesinden plan de böylece alacağınız maaş daha yüksek olacaktır. Maaş hesaplaması yaparken de kazancınızın tamamı baz alınmaktadır.

SGK'dan Emeklilik Daha Fazla Avantaj Sağlıyor!

Bağ-Kur yerine SGK üzerinden emekli olmak üzere pek çok avantaj sağlanmaktadır. SGK'dan emekli olma imkanımız bulanıyorsa isteğe bağlı sigorta, tarım bağ-kur, tarım SGK, zorunlu Bağ-Kur seçeneklerini ikinci planda tutup ve SGK ile emekli olma imkanı elde edin.

İkramiyelerinizin Brüt Maaşa Eklenmesini Sağlayın!

Aylık kazancınız maaşınızı belirleyen büyük bir etken olurken gerçek maaşınızın bordroda yer almasını sağlamalısınız. Asgari ücretten gösterilmesi konusunda ısrarcı olmayın. Hem sizin hem de Türkiye ekonomisi için de kötü sonuçlar doğuracaktır. Nakit ödemeleriniz bulunuyorsa veya düzenli geliriniz varsa bunların kazanca eklenmesini sağlayın. Böylece daha yüksek emekli maaşı alabilirsiniz.

Yıllık Ödemelerinize Her Yıl 70 veya 80 TL İlave Edin!

Çok çalışmak veya çok fazla günü olmak tek başına maaşınızın etkilenmesine sağlamıyor. Hatta günü daha az olan vatandaşlar günü fazla olandan çok daha fazla maaş alabiliyor. Burada sizin brüt maaşınız yani esas prim kazancınız bu durumda maaşınıza 3000 lira ve üzerinde gösterdiğiniz takdirde yıllık kazandığımız 60-70 TL daha fazla olacaktır.

2. İş Seçeneğini Değerlendirmelisiniz

Bir yerde sigortalı çalışırken diğer bir işte yine sigortalı çalışmak kazancınızın yükselmesini sağlar. İki işte çalışıyor olsanız da aylık prim gününüz 30 gün üzerinden sayılır ve 2. işten ödenen toplam primleriniz kazancınızı yükseltmenizi sağlar. Emekli olma için olmasa da gelirinizin yüksek olmasını sağlar.

Tavandan Prim Ödemesi Gerçekleştirin!

İster SSK'lı ister Bağ-Kur'lu olan son üç buçuk yılda SGK'ya tavandan kazan bildiriminde gerçekleştirdiğiniz takdirde geçmişinizde hep asgari ücret üzerinden ödeme yapmış olsanız da taban ödemesi yapılan her bir yılı için ileride alacak olduğunuz emekli maaşımız 15 - 20 TL düzelecektir. Üç buçuk yıl tavandan ödeme yapan vatandaşların başlarında 800 TL'ye yakın bir artış mümkün olacaktır.

Emekliliğe 3.5 Yıl Kala Büyük Önem Taşıyor!

Emekliliğe 3.5 yıl kala SSK'lı olduğunuz takdirde emekliliğiniz SGK şartlarına göre hesaplanır. Yüksek kazanç bildirimi yaptığınızda hem daha erken emekli olursunuz hem de daha yüksek maaş alabilirsiniz.

En Az 2 Bin 125 TL Ek Ödeme Yapılacak! 

Emekli vatandaşlar en az 1500 TL maaş ödemesi alırken yılda 2 defa bayram ikramiyesi ve 3 yılda bir de banka promosyonu alıyor. Bu imkanları sadece mevcut olan emekliler değil yeni emeklilerde elde edebiliyor. Emekli aylığı bağlanıp en az 1500 TL aylık gelire kavuşabilmesi mümkün oluyor. Maaş bağlanır bağlanmaz taahhüt verip promosyonu alabilen emekliler ayrıca emeklilik tarihini izleyen dönemde verilen bayram ikramiyelerinden de faydalanma imkanı elde edebiliyor.

2021 Yılı İçin En Az 2 Bin TL Belirlendi…

Maaşı 1500 TL ile 2.500 TL arasında olan emeklilere bankalardan en az 625 TL, promosyon verilecek ve 625 TL promosyon yerine 750 TL promosyon imkanı ise 2500 liranın üzerinde emekli maaşı alanlara sağlanıyor. Seçilen bankaya göre promosyon tutarı büyük bir değişiklik gösteriyor ve 2550 TL’ye kadar yükselebiliyor.

Yeni emeklilere ikramiye fırsatı da sağlanmakta bu yılın ikramiye dönemi geride kaldı. Ancak bayram öncesinde emekliliği sağlayabilmiş olan emeklilere ikramiye ödemesi verildi. Yeni yılda da 2000 TL ikramiye alabilecekler.

Banka Seçerken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Banka seçimi yapılırken emeklilik başvurusu sırasında banka seçimi de gerçekleştirilmektedir. Maaş bağlanır bağlanmaz taahhüt verilir ve promosyon alınabilir. Bazı bankalar ek ürünler sağlıyorlar ve bazı şartlara uyulması halinde de yüksek kazanç elde edebilmeniz için mümkün hale getiriyorlar. Bu nedenle mutlaka şartları incelemeli ve sizlere en fazla kazanç sağlayacak bankayı tercih etmelisiniz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum