1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekliye 5'li Müjde, İntibak,Ek Zam, Maaş Farkı Eşitleme...
Emekliye 5'li Müjde, İntibak,Ek Zam, Maaş Farkı Eşitleme...

Emekliye 5'li Müjde, İntibak,Ek Zam, Maaş Farkı Eşitleme...

Emekli maaşına 2020 yılı için destek müjdesi. 12 milyon emeklinin refah düzeyini arttırmak için Ocak 2020’de intibak, maaş zammı ve ek ödeme düzenlemesi yapılacak.

A+A-

2020 yılına az bir süre kala emekli maaşına yapılacak zam oranları merak edilmeye başladı. 2020 yılını Ocak ayında emeklilerin refah düzeyini yükselmek için birçok farklı yeni düzenlemenin yapılması gündemde. Maaş zammının yanı sıra 3600 ek gösterge düzenlemesi de gündeme alınmıştır. Açılanacak olan enflasyon rakamlarına göre emekli maaşının yeni yılda ne kadar zam alacağı belirlenecek. 

3600 ek gösterge düzenlemesi ile 1 milyondan fazla kamu emeklisinin de yeni düzenleme ile emeklilikte maddi durumlarının iyileştirilmesi hedeflenmektedir. Ocak ayında ise tüm emekliler için ne kadar zam yapılacağı vatandaşlar tarafından merakla bekleniyor. 

EMEKLİYE YENİ DESTEK MÜJDESİ VERİLDİ 

2020 yılında emekliler için yepyeni destek unsurları uygulama alanı bulacak. 12 milyon emeklinin refah düzeyini arttıracak olan yeni destek paketleri kapsamında, SSK ve Bağ Kur emeklilerin için Ocak ve Temmuz ayında bir önceki 6 aylık dönemde gerçekleşen enflasyon oranlarına göre zam yapılması ön görülmektedir. Memur ve memur emekliler ise yeni yılda %4, Temmuzda %4 ve enflasyon farkına göre zam alacaklar. 

Ayrıca son yıllarda uygulamaya başlayan bayram ikramiyeleri de 2020 yılı içinde yılda 2 defa olmak üzere tüm emeklilere uygulanacak. 2020 yılı için emeklilerin yoksulluğa düşmemesi ve sosyal güvenlik hizmetlerinden verimli şekilde yararlanması için yeni destek unsurları belirlenmiştir. 

2020 EMEKLİ MAAŞI ZAMMIYLA FARKLI DESTEKLER DE SUNULACAK

2020 yılı için emeklilerin refah düzeyini yükselmek adına hükümet tarafından farklı destek programları oluşturulmuştur. Bu destekler arasında maaş zamlarının yanı sıra; emeklilere kamuda iş imkanı, düşük faizli kredi, 3600 ek gösterge ödemesi, iki kat ödeme sistemi vb. daha birçok farklı ana başlık yer almaktadır. 

Emekli maaşının %4 – 5 oranında verilen ek ödemelerin Ocak itibariyle 2020’de %8’e çıkarılması gündeme alınmıştır. Bu sayede emeklilerin ek ödeme oranları 30 – 368 TL arasında artış göstermiş olacak. Emekliler için yeni yılda maaş zamlarının ise enflasyon oranlarına göre netleşmesi beklenmektedir. 

2020 EMEKLİ MAAŞI ZAM ORANLARI 

Emekli maaşlarına yapılacak zam oranlarının belirlenmesinde enflasyon rakamları en temel etkenlerden biri olacak. Buna göre Merkez Bankası tarafından yapılan enflasyon beklentisi %12,18 olarak belirlenmiştir. Bu tahmine göre SSK ve Bağ Kur emeklilerin yeni yılda %6,82 oranında bir maaş zammı alması ön görülmektedir. 

Yeni zam sistemine göre kamu çalışan ve emeklilerinin de toplu sözleşme kapsamında belirlenen oranlarda zam alması için gerekli olan ilk adımların yeni yılda atılması beklenmektedir. Emeklilerin yeni yılda yeni maaş zammı ve desteklerle karşılaşması mümkündür. Ocak ayı emekli maaşı zam oranları ise henüz netlik kazanmamıştır. 

İNTİBAK İÇİN 7 MADDELİK TEKLİF   

İntibak mağdurları için sevindiren haber, TBM SGK Komisyonu Başkanı SGK Müşaviri Ali Duman ilan etti. Ali Duman, 1999 ve 2008 seneleri arasında maaş bağlama oranlarını düşüren kanunların kaldırılması yönünde 7 maddelik yasa tasarısı Meclis’e sunulduğunu duyurdu. Duman teklif hakkında, emeklilere ödenen maaşlar arasındaki makas aralığının küçültmeye yönelik düzenleme önerilerinin de olduğunu belirti. Duman,”Bilhassa asgari ücret düzeyinde çalışanların günümüz itibariyle emekliye ayrıldıklarında 1999 yılı öncesine kıyasla, aylıklarında yüzde 40’a yakın bir kayıp oluşmasının önlenmesi ve fazladan çalışmalar sebebiyle emekli maaşlarının yükselmesi gerektiği halde düşmesine yol açan yasa maddelerinin kaldırılması isteniyor” ifadesini kullandı. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.