1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilere eşit zam müjdesi! Emekli maaşları ne kadar olacak? İntibak yasası son durum...
Emeklilere eşit zam müjdesi! Emekli maaşları ne kadar olacak? İntibak yasası son durum...

Emeklilere eşit zam müjdesi! Emekli maaşları ne kadar olacak? İntibak yasası son durum...

Emeklinin gözü intibak haberinde bu konuyla alakalı düzenlemeler gündemde. Bu yıl düşük maaşları eşitlenecek mi? Emekli maaşları arasındaki fark ne zaman düzeltilecek? İntibak yasası ne zaman çıkacak? İntibak yasası son durum ne? 2020 yılında İntibak düzenlemesi yapılacak mı?

A+A-

Emekli maaşları arasındaki fark düzenlemeleri devam etmektedir. 2020 yılı emekli maaşlarının eşitlenmesi meclis gündemini oldukça meşgul etmektedir. Milyonlarca emekliyi ilgilendiren intibak yasasının gerçekleştirilmesi emekliler tarafından dört gözle beklenmektedir. Peki emekli maaşları arasındaki fark ne zaman düzeltilecek? İntibak yasası ne zaman çıkacak? Emekli yasası sondurum ne? 2020 yılında İntibak düzenlemesi yapılacak mı? Haberimizde hepsinin cevabını verdik...

Türkiye de emekli maaşı hesabında 3 ayrı formül bulunmaktadır. En yüksek aylık bağlanma oranı 2000 yılına kadar olan çalışanlara uygulanmaktadır. Bu durumu, Ocak 2000-Eylül 2008 arasında bağlanma oranları izlemektedir. En düşük aylık bağlanma oranı ise Eylül 2008 den sonrası için uygulanmaktadır. Sigortalılık süresi Ekim 2008 sonrasına uzadıkça özellikle asgari ücret üzerinden prim ödeyenlerin bağlanacak maaşında düşüşler olabilmektedir. Bu karma emekli aylığı hesaplama sistemi yerine bütün dönemleri kapsayan tek bir emekli aylığı hesaplama sisteminin getirilmesi gündemlere taşınmaktadır.

Maaş seviyeleri aşağı mı? Yoksa yukarı mı? Çıkacak.

Bu düzenleme hayata geçerse şuan emekli olan vatandaşa bağlanacak maaş yüksek olacak. 2000 yılı öncesinde emekli olan vatandaşlarımız ise en düşük SSK emekli aylığı olan 1.389 lira seviyesinde maaş almaktadır. 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara ise en düşük maaş 1.020 lira olurken tek hesaplama sistemi ile bu tablo değişecek. 2008 den sonrasında çalıştığı dönem uzadıkça maaş düşmeyecek 2000 öncesi ve sonrası arasındaki fark kapanacak.

Emekli Aylıklarında Düzeltmelere Gidildi

Emekli Bağ-kurlulara verilen maaşlardan yanlışlıkla oluşan eksiklikleri gidermek için tüm çalışmalara başlandı. Bu kapsamda emeklilerin maaş dosyalarının tekrar tarandığı çalışması bilgisi alındı. İnceleme sonucunda eksik ödeme yapıldığı belirlenen Bağ-kur’ lulara bu paralar ediliyor. Bağ-kurluların maaşları düzeltilecek geriye dönük eksik tutarlar ise toplu olarak ödenecek. 2009 yılında emekli olan bağ-kurluya bu zamana kadar 1.305 lira eksik yatırıldığını tespit eden SGK, vatandaşa toplu olarak ödeme yapmaktadır. Taraması SGK tarafından yapılan Bağ-kur’ lu sayısı 700 bini buldu.

Emekliye Eşit Zam Son Durum Ne?

Anayasa Mahkemesi, 2000 yılı ve sonrasında emekli olanlara intibak için meclisi göstermiş, kararın ardından aylık bağlama oranlarının yükseltilmesi için meclise bunun için defalarca teklif sunulmuştu. 1999 ve 2008 yıllarındaki aylık bağlama oranlarının düşmesini sağlayan yasanın tekrardan düzenlemesine yönelik olan teklifler tasarı haline getirilirse, yeni bağlanacak olan aylıklarda oluşan yaklaşık %40 lık azalmanın önüne geçilecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler