1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emeklilere 6 Bin 972 Lira Nakit Avans Desteği Müjdesi! Başvuru Şartları Neler?
Emeklilere 6 Bin 972 Lira Nakit Avans Desteği Müjdesi! Başvuru Şartları Neler?

Emeklilere 6 Bin 972 Lira Nakit Avans Desteği Müjdesi! Başvuru Şartları Neler?

SGK, emekli maaşının bağlanmasını bekleyen vatandaşlara 6 bin 972 liraya varan avans verilmektedir. Talepler hayata geçerse bu avans mevcut emekli kişiler içinde verilecek. Tüm detaylarıyla son gelişmeler haberimizde!

A+A-

Nakit ihtiyacı olan emeklilere faizsiz kredi ve nakit avans gündeme geldi. Nakit ihtiyacını gidermek isteyen emekli maaşının 3 katına kadar ya da 10 katı kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 36 ay vade ile geri ödeme imkanına sahip olan emeklilere nefes aldıracak.  Emekli olmayı bekleyen vatandaşların en önemli merak ettiği konulardan bir tanesi de emekli olduktan sonra ne kadar maaş alırım? İnternet üzerindeki arama motorlarından emekli olmayı bekleyen vatandaşlar araştırmalarını sürdürmektedir.

Ocak ayında maaşları artırılan, promosyonları zamlanan emekli vatandaşların kazandıkları ve Ekonomik İstikrar Kalkanı paket kapsamında atılan adımlarla arttı. Emekli olduktan sonra maaş bağlanmayı bekleyen vatandaşlar için SGK’dan nakit avans imkanı sunulmaktadır. Emekli olmak için başvuru yaptığı ve 90 gün içinde maaşı bağlanamayan kişiler yazılı olarak başvurduklarında nakit avans almaktadırlar. Başvuruyu SGK’ya yapan kişilere net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapılmaktadır. bu yıl içerisinde başvuru yapan kişi 6 bin 972 lira avans almaktadır. Aylıkların birikmiş tutarından fazla olan bölümü, daha sonraki gelir ve aylıklardan ¼ oranında kesilmektedir.

Emeklilere Nakit Avans Olacak Mı?

Milyonlarca kişinin beklediği emekli olduktan sonra emekli maaşının ne zaman yatacağı beklentisi bulunmaktadır. Emekli maaşının yatmasını bekleyen kişiler SGK’ya talepte bulunmaları halinde net asgari ücret üzerinden 3 katı maaş verilmektedir. Bu sistemin mevcut emekli vatandaşlar için de yapılması gündeme gelmiştir. Nakit sıkıntısı yaşayan emekliler yazılı olarak başvuru yaptıklarında maaşlarının 3 katı kadar nakit avans isteyebilecekler. En düşük emekli maaşının 1.258 lira 69 kuruş olduğu dikkate alındığında, en az nakit avans 3 bin 776 lira olacaktır. Verilen avans daha sonra emeklinin maaşından 12, 24 ve 36 ay taksitlere bölünecek.

Emeklilere Nakit Avans Taksitlendirilecek

Emeklilik başvurusu yapıldıktan sonra maaş bağlanmasını bekleyen kişiler için nakit avans uygulaması yapılmaktadır. Yeni emekli olan bir kişi SGK’ya başvuruda bulunarak nakit avans isteyebilir. Başvuruda bulunan kişilere SGK net asgari ücretin 3 katına kadar ödeme yapmaktadır. Geri ödemesini aylıklarının %25 oranında emekli maaşlarından keserek tahsil etmektedir. Emeklilik başvurusu yapan kişiye nakit avans ödemesi yapılabilmesi için aylığın 90 gün içinde bağlanmaması gerekmektedir. Bu uygulamanın mevcut emekliler içinde hayata geçmesi planlanmaktadır. Sistem mevcut emekliler için hayata geçerse maaşının 3 katı kadar nakit avans kullanabilecekler. Ödenen avans 36 ay taksit seçenekleriyle emeklinin maaşından kesilecek. Bu uygulamadan herhangi bir faiz alınmamaktadır.

Emeklilere Maaşlarının 10 Katı Faizsiz Kredi İmkanı

Emekli vatandaşların maaşlarının yatırıldığı bankalara faizsiz kredi için teklif götürülecek. Öncelikli olarak kamu bankalarıyla görüşmeler sağlanacak. Bankalarla anlaşma sağlanırsa, emekli vatandaşlara maaşlarının 10 katı kadar faizsiz kredi gündeme gelecek. Emeklilerin isteğine göre daha az tutarlı kredide kullanabilecekler. Kullandırılacak kredinin geri ödemesi emeklinin maaşından taksitler halinde yapılacaktır. Taksit dönemleri boyunca emekliler kredi çektikleri bankadan maaşlarını alacaklardır. Amaç kredi taksitlerinin direkt olarak hesaptan kesilecek ve emeklinin başka bir işlem yapmasına gerek kalmayacaktır.

Maaş Sorgulamaları Nasıl Yapılır?

Emekli maaşı sorgulamak için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa PTT üzerinden şifrenizi alabilirsiniz. E-devlete internet üzerinden giriş yaparak 4A emekli aylığı bilgisi, 4B emekli aylığı bilgisi ya da 4C yazarak maaş sorgulamanızı kısa yoldan yapabilirsiniz. Çıkacak olan listede aylık bilgilerine detaylı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Çıkan sayfada aylık kesintileri de görebilirsiniz.

Emeklilik Hesaplamalar Nasıl Oluyor?

SGK’nın resmi internet sitesi üzerinden vatandaş sekmesine tıklayarak gelen sayfada emekli aylığı ve ikramiye hesaplama kısmına geldikten sonra hangi sigorta koluna bağlı çalışıyorsanız çıkan ekrandan onu seçip sorgulama yapabilirsiniz. Bu sorgulamayı yapabilmek için 3600 gün sigortalılık süresinin dolmuş olması gerekmektedir.

Emekli Olma Şartlar Neler?

İşçiler emekli olma hayaliyle yaşarken uzun yıllar ülkemizin ekonomisine de katkı sağlamışlardır. Devlet tarafından emeklilik yıllarında kişilere çalıştıkları sürede prim ve ödemelerine göre emekli maaşı verilmektedir. Emekli olmak için gerekli şartlar neler?

08 Eylül 1976 yılından önce sigortalılık süresi olan erkek SSK’lılar için; 55 yaşını doldurmuş olması ve en az 5000 gün veya 55 yaşını doldurmamış olmakla beraber, 25 yıldan fazla sigortalı bulunması, malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş olma şartlarını yerine getirmeleri halinde tam emekli aylığına hak kazanmaktadırlar.

08 Eylül 1999 tarihinden sonra işe giren erkek vatandaşların emekli olabilmeleri için 60 yaşını tamamlamış ve en az 7000 gün sayısı ile emekli olmaktadırlar. 7000 günü doldurmak ve 61 yaşından gün alması gerekmektedir.

Erken Emeklilik Yolları BAĞ-KUR’lu İçin 

4B gurubunda sigortalı olup prim yatıran kişilerin belirli şartlara uygunluk sağlaması halinde daha erken emekli olma şansı elde etmeleri mümkündür. 3 temel ana başlıkla ele alındığında gereken şartlar şöyledir; erkekler için askerlik borçlanması, kadınlar için engelli çocuk annesi ya da evlatlık çocuk edinmesi ve doğum borçlanması, yaş kriterleri ile de erken emekli olunabilmektedir.

Bağ-kur’a esas sigortalılar erken emekli olarak, emekli maaşlarını önceden alabilir, çalışma hayatlarını olması gerekenden daha önce sonlandırabilirler. 4A emeklilik şartları erkek ve kadın olarak farklılık göstermektedir. Kadınlar ve erkekler kendilerine has bazı avantajlar sağlamaktadırlar.   

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
4 Yorum