1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. SGK'dan Büyük Müjde! 941 Lira Öderseniz Hemen Emekli Olabilirsiniz! Hem de Yüksek Maaşla
SGK'dan Büyük Müjde! 941 Lira Öderseniz Hemen Emekli Olabilirsiniz! Hem de Yüksek Maaşla

SGK'dan Büyük Müjde! 941 Lira Öderseniz Hemen Emekli Olabilirsiniz! Hem de Yüksek Maaşla

Kişiler isteğe bağlı sigortalı olduklarında Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı gibi ve zorunlu sigortalı gibi her ay düzenli olarak eksiksiz primleri öderseniz eğer sürenin sonunda emekli olup emekli aylığı alabilirsiniz. Emeklilik günü hesaplaması nasıl yapılır?

A+A-

Kişiye bağlı olarak daha yüksek prim ödeyip emeklilikte alacağı maaşı arttırabilir.  Uzun yıllar çalışan bir kişinin kurduğu hayal emekli olduğunda daha rahat bir yaşam sürebilmektir. Emeklilik için planlar yapılmaya başladıysa ne zaman emekli olacağınızı bilmenizde fayda olacaktır. Emeklilik günü hesaplaması nasıl yapılır?

Dışarıdan prim ödemekle emekli olunup olunmayacağı başta ev hanımları ve herhangi bir sosyal güvenlik sistemine bağlı olmayanların merak ettiği konulardan bir tanesi olmuştur. Geçmiş dönemde çalışmış ve primi ödenmiş ama ödenen prim emekliliğine yetmeyenler de dışardan prim ödeyerek emekli olabilir mi? merak ediyor. SGK’nın resmi internet sayfası üzerinden sigortalılık bilgileriniz üzerinden hangi tarihte emekli olacağınıza bakabilirsiniz.

İsteğe Bağlı Kimler Emekli Olabilir

Sosyal güvenlik sistemine bağlı çalışmayanlar aylık 941 lira ödeyerek, isteğe bağlı sigortalı olarak, kişiler emekliliğe hak kazanabilirler. İsteğe bağlı sigortalılıktan emekliliğe prim günü yetmeyen kişilerde yararlanabilirler. Bu durumdan prim gün sayısı eksik olan vatandaşlarda yararlanabilirler. Eksik prim günlerini tamamlayıp kişiler emekli olur, emekli maaşı alır ve sağlık hizmetinden de yararlanabilirler.

Bu durumdan yaralanacak vatandaşlar SGK’nın isteğe bağlı sigorta giriş bildirgesini doldurup, yaşadıkları ildeki SGK merkezine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru SGK’nın kaydına girdikten sonra artık sigortalı oluyorsunuz. SGK kaydına girdikten sonra yapmanız gereken her ay düzenli olarak primleri ödemek. Daha önceden isteğe bağlı primi ödeyen ve belli sebeplerden dolayı ayrılan kişiler SGK’ya dilekçe vererek sigortalılığı yeniden başlatabilirler. Bu sistemin bir avantajı da genel sağlık sigortası kapsamına girmesidir. Devletin sunduğu sağlık hizmetlerinin tümünden kişiler yararlanabiliyor. Aynı sigortadan kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişilerde yaralanmaktadır. Aranan tek şart geçmişte sigorta prim borcu bulunmaması gerekmektedir.

Ne Zaman Emekli Olabilirim?

Sigorta başlangıç tarihi 1999 Eylül ayından önce olan kişiler 10 yıllık sigortalı olmaları ve 3600 gün prim ödemeleri halinde emekli olabiliyor. Eylül 1999 ile Nisan 2008 arasında sigortasını başlatmış olan kişiler 25 yıllık sigorta süresini doldurduktan ve 4500 gün prim ödeyip 60 yaşına geldikten sonra emekli olur ve emekli maaşı alılar. Nisan 2008’den sonra sigortasını başlatanlar ise 63 yaşında ve 5400 gün prim ödedikten sonra emekli olabilirler. İsteğe bağlı sigortalının vefatının ardından geri de kalan yakınlarına ölüm aylığı bağlanmaktadır.

Küçük İşlere Özel Sigorta

Ev hanımlarına sunulan ev hanımı sigortası kişilere yapılmaktadır. Bu imkandan faydalanmak için ev hanımlarının evinde küçük çaplı iş yapanlar yararlanabilmektedir. Yalnız evde yapılacak işler düzenleme ile sınırlandırılmıştır. Bunlar örtü, havlu, çarşaf, halı, kilim, dantel, nakış işleri, turistik eşya, hasır, süpürge, sepet, fırça, paspas, yapma çiçek, tığ örgü işleri, tarhana, erişte, mantı gibi işleri kapsamaktadır. Bunların satışı sadece kermes, panayır, festival ile Kamu Kurum ve Kuruluşlarınca belirlenen yerlerde satış yapılması gerekiyor. Şartları sağlayan ev hanımları vergi sisteminde esnaf muaflığından yararlanarak ev hanımı sigortası ile sigortalanabiliyor. Bu işleri yapan hanımlar vergi dairesinden gelir vergisi mükellefi olmadığına dair belge aldıktan sonra SGK’ya isteğe bağlı sigortalı olmak için başvuru yapacak.

Sigortayı Başlatmayanı Şikayet Edin!

4 aydır sigortası işveren tarafından ödenmeyen bir kişi ne yapabilir? Öncelikle bir işe girerken 1 gün önceden Sosyal Güvenlik Kurumuna işyerinin bildirmesi gerekmektedir. Sigortasız işçi çalıştırmak yasak ve bunun için kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na, CİMER veya ALO 170 aracılığı ile şikayette bulunması gerekmektedir. Şikayet üzerine SGK denetmenleri işyerinde inceleme yaparak tescilinizi yaptıracaktır. Bunun için işyerinde bulunmanız gerekmektedir. Artık işyerinde çalışmak istemiyorsanız hizmet tespit davası açarak sigortasız çalışmış olduğunuz dönem için sigorta tescilinizin yapılmasını isteyebilirsiniz.

Aynı işyerinde 13 yıl çalışan kişi kaç gün yıllık izini alır? Emekli olduktan sonra ne kadar maaş alır ve tazminat kesintisi olur mu? Hizmet süresi 13 yıl olan bir kişiye İş Kanununa göre 20 gün izin verilir. İş Kanunu’na göre emeklilik nedeni ile iş sözleşmesi sona eren kişiye işveren tarafından kıdem tazminatı ödenir. İhbar tazminatı iş sözleşmesinin bildirim sürelerine uyulmaması durumunda ödenecek bir tazminattır. Bunun dışında kullanılmayan yıllık izinler ve ödenmeyen ücretler var ise hepsinin ödenmesi gerekir. Aynı iş yerinde 13 yıl hizmet vermiş bir kişi son brüt ücretiniz üzerinden 13 aylık ücretiniz kadar kıdem tazminatına hak kazanırsınız. Tazminattan sadece damga vergisi kesilir.

Tamamlayıcı emeklilik sistemi ile ilgili ihtiyaç duyulduğunda para çekilecek deniliyor. Bu nasıl olacak? 60 yaşını doldurmamış olanlara; evlilik, ilk konut edinimi, ağır hastalık, işsiz kalınması sebeplerinden dolayı her biri için başvuru tarihi itibari ile bireysel tamamlayıcı emeklilik sistemi hesabında bulunan birikim tutarının %10’unu geçmemek üzere talebi halinde ödeme yapılabilecek.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
6 Yorum