1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli Memur İşçi Herkese Toplu Para Müjdesi! En Düşük 2 Bin 324 TL
Emekli Memur İşçi Herkese Toplu Para Müjdesi! En Düşük 2 Bin 324  TL

Emekli Memur İşçi Herkese Toplu Para Müjdesi! En Düşük 2 Bin 324 TL

Hangi şartları sağlaması gerekiyor ve koşulların uygunluk derecelerine göre belirlenen vatandaşlara yine güzellik SGK’ dan geldi. Yıllarca çalışmış yaşı gelmiş ama prim günlerini henüz tamamlayamayan işçiler ve memurlar için ödedikleri prim gün sayısı kadar ödemeyi SGK’ dan toplu ve nakit para alabiliyorlar.

A+A-

Memur ve işçiyi emekliyi yakından ilgilendiren prim ödemeleri nasıl yapılır? Hangi şartları sağlaması gerekiyor ve koşulların uygunluk derecelerine göre belirlenen vatandaşlara yine güzellik SGK’ dan geldi. Yıllarca çalışmış yaşı gelmiş ama prim günlerini henüz tamamlayamayan işçiler ve memurlar için ödedikleri prim gün sayısı kadar ödemeyi SGK’ dan toplu ve nakit para alabiliyorlar. Peki nasıl ve neye göre hesaplanıyor merak ettiğiniz tüm detayları sizler için araştırdık ve detaylarını şu şekilde sıraladık.

Şartlar Uyumlu Olsa Da Emekli Olamıyor Musunuz?

Hizmet şartlarınız yerine gelmesine rağmen prim günü yeterli gelmiyorsa emeklilik hakkını kaybetmişsiniz denmektir. Yaş sınırı dolmuşsa prim günü tamamlanmışsa emeklilik hayal oluyor. Bunun için SGK’ nın sunduğu hizmet şu şekildedir. 4A sigortalıyken kendi hesabına bağlı 4B kamu görevlisi sınıfında 4C sigortalılık statüsünde çalışan vatandaşların adına SGK’ ya ödenmiş olan primlerin toplu iadesi yapılmaktadır. İadeler nakit yapılmak için belirlenmiştir. 2008 yılından sonra 4C sigortalılık sınıfında işe başlayanların SGK’ dan pirim ödemelerini alabilmeleri için hizmet ve yaş şartını doldurması gerekmektedir. Bu durumda şartlarınız uymuş olsa da emekli olamıyorsunuz peki pirim ödemelerini nasıl alacaksınız. Milyonlarca kişiyi ilgilendiren ve pirim ödemelerini geri almaya çalışan vatandaşlar için yapması gerekenler ve nereye müracaat edecekleri konusunda da aydınlatalım siz değerli okurlarımızı. 

Resmi Başvuru  Yapılması Şart

Resmi başvuruları sosyal güvenlik kurumu merkezi ya da sosyal güvenlik kurumu il müdürlüklerine dilekçe ile yapılması yeterlidir. Dilekçeye bağlı olarak sigortalı çalışanların SSK kapsamında 2008 yılından öncesindeki hem kendi hem işveren tarafından ödenen primler geri alınabiliyor. BAĞ-KUR lu iseniz tarihe bakılmaksızın ödedikleri tüm pirim günlerini geri alabilirler. Kişiler eğer eksik pirim günlerini ödeyip emekli olmak istiyorlarsa hizmet borçlanması hakkı verilir. Bu ne demektir geriye dönük pirim borçlarının tamamını ödeyip diğer şartlarında yerine getirmiş olması lazım aksi halde diğer şartlar yerine gelmemesi halinde emekli olması söz konusu bile değildir.

Emeklileri Rahatlatacak olan Asgari Ücret Tartışmasında Sona Gelindi

Büyük tartışmalara konu olan emeklilerin maaş seviyesini asgari ücret seviyesine yükseltilmesi geçtiğimiz günlerde oldukça yoğun bir şekilde gündemdeydi. Emekliler için bu yıl yani 2020 yılı kazanç yılı oldu ocak ayında maaşları artan emekliler Ramazan Bayramı ikramiyesine erken cebine koyan ikinci promosyonunu zamlı alma imkanına kavuştular. 600 bin kişinin aylık geliri 1,500 liraya yükselmiş oldu. Yapılan yasal düzenlemede Ekonomik İstikrar kapsamında ilk ek ödeme dahil taban ödeme miktarı 1,000 liradan 1,500 liraya çıkartıldı. Türkiye Emekliler Derneğinden SSK ve BAĞ-KUR sigortalıların taban seviyesi yani asgari ücrete çıkartılması talebi geldi. Eğer talep kabul görürse emekli aylığı en düşük 2,324 liraya yükselecek.

Malulen Emeklilik İçin Şartlar Nedir?

Çalışma yetisini yitirmiş, bu durumdan dolayı ameliyat olmak zorunda kalan, hastalanan bunun için rapor alıp işine devam edemeyen vatandaşların; Nasıl emekli olurum? sorusu aklında soru işareti bırakmaktadır. Bu düzenlemede sağlık sorunları sebebiyle nasıl erken emekli olunur Sosyal Güvenlik mevzuatında şöyle yer almaktadır. Malulen emekli olabilmek için en önemli şart çalışma yetisinin en az  %60 kayıp olduğuna dair sağlık kurulu raporudur. Raporun alınabilmesi için bulundukları il veya ilçelerinde bulunan SGK merkezlerine başvurmaları ve yetkili hastanelere sevk edilmeleri gerekmektedir. Kişiler doğrudan hastaneye giderek değil de, önce SGK merkezlerine başvurmaları ve bir sevk yazısı almaları gerekmektedir. SGK üzerinden başvurulmasının sebebi yalnızca sağlık kurulu raporunun malullük aylığı alması için yeterli olmamasıdır. %60 Çalışma gücünde kayıp olduğunu belgelese bile 1,800 pirim ödemesi yoksa malullük aylığı alamaz. Malulen emekli olmayı isteyen ama olamayan kişi engelli hakkıyla da emekli olabilir. Onun için gerekli olan şartlar şu şekildedir; malulen emeklilikte sigortalılık süresi ve prim şartlarını yerine getiremeyen kişiler engellilik tespiti yaptırarak engelli emekliliğinden faydalanabilirler. Engellilik oranı ilk kez sigortalı oldukları tarihe göre emeklilikte farklılık gösterebilir.

Kaynak: Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
22 Yorum