Emekli, İşçi, Memur SGK Toplu Ödeme Yapacak! Bu Parayı Sigorta Girişi Olan Herkes Alabiliyor...

Emekli, İşçi, Memur SGK Toplu Ödeme Yapacak! Bu Parayı Sigorta Girişi Olan Herkes Alabiliyor...

Emekli olmak isteyen vatandaşlar prim ödemelerini düzenli olarak yatırmak zorunda kalıyorlar. Ancak başta vatandaşlar olmak üzere emekli olamayan kişiler SGK’ya başvuru yaparak toplu olarak prim iadesi alabiliyorlar. Peki, SGK'nın prim iadesi nasıl alınır? Prim iadesi almak için yapılması gerekenler neler?

SGK'dan prim iadesi almak için işçiler ve memurlar emekli olabilmek için ödemiş oldukları primleri emekli olamamaları durumunda sıkıştıkları zaman kullanabiliyorlar. Vefat etmiş olan sigortalılar için de hak sahibi olan kişiler başvuru yaptıkları takdirde prim ücretlerini alabiliyorlar. Toplu prim iadesi için bazı şartları taşımak gerekiyor. İşte bu şartlar ve konuya ilişkin son dakika haberleri…

Toplu Prim İadesi Almak İçin Gerekli Şartlar?

Sosyal Güvenlik Kurumuna yatırılmış primler geri alınmak istendiğinde toplu prim iadesi için SGK'ya başvuru yapmak gerekiyor. Toplu prim iadesi nedir ve nasıl alınır konuda araştırma yapabilirsiniz ve haberimizden detayları inceleyebilirsiniz.

Toplu prim ödemesi iki şekilde gerçekleştirilmektedir. Emeklilik şartını sağlamasına karşın gün şartı yerine getirilmeyen vatandaşlar SGK prim ödemelerini peşin olarak alabiliyor. Bunun dışında çalışırken prim ödemesi fazla yatırılan vatandaşlar fazla olan kısmı geri alabiliyorlar. Fakat diğer şartları tamamlayamayan kişiler prim ücretlerini toplu bir şekilde alabilirler. Peki, toplu prim iadesi için gerekli başvuru nereye yapılır?

Sgk'dan Toplu Prim Ödemesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Prim ödemesi oluşmasına rağmen emekli olamayan vatandaşlar toplu prim iadesi için başvuru oluşturmalıdır. Başvurular SGK İl Müdürlüğü'ne veya sosyal güvenlik kurumuna yapılmalıdır. Başvuru için iade alacak kişiler çalıştığı işten ayrılmış olması, 1 Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlamış ve işyerini kapatmış olması gerekir. Emeklilik yaşı gelmesine rağmen emekliliği elde edememiş olması şartı da aranmaktadır.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum