1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Emekli İşçi Herkesi İlgilendiriyor! SGK'dan Toplu Para Ödemesi Yapılacak Müjdesi Geldi
Emekli İşçi Herkesi İlgilendiriyor! SGK'dan Toplu Para Ödemesi Yapılacak Müjdesi Geldi

Emekli İşçi Herkesi İlgilendiriyor! SGK'dan Toplu Para Ödemesi Yapılacak Müjdesi Geldi

Vatandaşlar emekli olmak için tüm şartları yerine getirseler de yaştan dolayı emekli olamayanlar ödedikleri primlerini alamayacaklarını düşünüyordu. Ancak ödenen prim için SGK’dan haber geldi. İşte detayları…

A+A-

SGK emekli olamayan vatandaşlara ödenen primlerini geri veriyor. Başvuru işlemini gerçekleştirerek ödediğiniz primlerinizi de iade alabilirsiniz. Bu primleri almak için başvuru gerçekleştirmeniz gerekiyor ve başvurunuz ile beraber istenen şartları sağlıyorsanız ödediğiniz primleri geri alabilirsiniz. Prim iadesi ile ilgili son dakika haber ve gelişmeleri...

Emekli Olmaya Hak Kazanamayanlar Dikkat! Pek Çok Kişi Bilmiyor…

Emekli olmaya hak kazanmak için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunuyor. Prim gün sayısı, yaş şartı ve çalışma süresi tam anlamı ile tamamlanması gerekiyor. Bu şartlarından bir tanesini tamamlayamayan vatandaşlar ise hizmet borçlanma hakkından yararlanıyorlar. Askerlik, doğum ve yurtdışı borçlanması gibi borçlanmaları araştırıp hala emeklilik şartlarını yerine getiremiyorsanız SGK’ya başvuru yapıp prim iadesi talebinde bulunabilirsiniz. Prim ödemesi hangi durumlarda iade ediliyor? Bu konu pek çok vatandaş tarafından araştırılmaktadır.

Prim İadesi Hangi Durumlarda Yapılır?

Bazı durumlardan dolayı emekli olmak için hak kazanamayan vatandaşlar ödemiş oldukları primleri geri almak istiyorlar. Toplu prim iade avantajları ile vatandaşlar da resmi bir şekilde başvuru gerçekleştirmeleri sonucunda bu hakka sahip olacaklar. SGK’ya bağlı olan vatandaşlar 4A sigortalı bir şekilde çalışma hayatına devam etmeleri gerekiyor. 4B statüsünde yer almamak şartı bulunuyor.

4A, 4B ve 4C kollarından birinde bulunan emekliler adına hizmet süresinin tamamlanmış olması şartı aranmaktadır. Kadınlar için 20 yıl hizmet süresi, erkekler için 25 yıl şartı aranıyor. Birden fazla iş hayatında bulunan kişiler için ise toplu ödemeler asgari ücretin 7.5 katından fazla olmalıdır. Bu durumda ise fark iadesi yapılmamaktadır. Tavan durumu olarak belirlenen durumlarda kişilerin geri ödeme almaları adına hak kazanabilmeleri için 10 yıl içerisinde başvuru adımlarını tamamlaması gerekiyor.

Başvuru İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

SGK kurumuna toplu para iadesi için başvuru yapacak olanlar resmi bir evrak ile başvuru adımlarımı gerçekleştirmelidir. Başvuru yapmamış kişiler bu haklardan yararlanamıyor. Sosyal Güvenlik Kurumu İl müdürlükleri içinde ve SGK ilçe merkezlerinde dilekçe yazma işlemi ile başvuru adımları tamamlanmaktadır. Toplu ödeme almak için hak kazanan vatandaşlar tekrar işe başlamak istediklerinde İhya sistemi devreye girer ve ödeme alan kişiler eğer emekli olmak adına tekrar hak kazanırsa bu alınan primler toplu bir şekilde yatırımlarla emekli olma hakkı elde edilir. Bu sayede vatandaşlar emekli olmak için hak kazanmamış olsa da bu anlarda yatırmış oldukları primleri alıp prim ödemesini boşuna yapmamış olduklarının farkına varırlar.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.