1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolarda Ve Euro'da Büyük Yükseliş! Piyasalarda Bugün İtibariyle Dolar Kaç TL?
Dolarda Ve Euro'da Büyük Yükseliş! Piyasalarda Bugün İtibariyle Dolar Kaç TL?

Dolarda Ve Euro'da Büyük Yükseliş! Piyasalarda Bugün İtibariyle Dolar Kaç TL?

Doların seyri ne olacak? Merkez Bankası tarafından 1 doların TL karşılığı ne olacak? Geçen haftaki faiz kararı ile birlikte dolar 7.5 seviyesinden işlem görüyordu ve yeniden 8’e doğru yükselmeye başladı.

A+A-

Türk Kargo gemisine yapılan baskın TL’de değer kaybını tetikledi ve lokallerin doların düştüğü seviyeleri alım fırsatı olarak görmesi de kurda yükselişin meydana gelmesine neden oldu. Bu nedenle bugün itibarıyla doların TL karşılığı yatırımcılar tarafından büyük bir merakla araştırılıyor. Dolar bugün kaç TL oldu? Dolar ve Euro kurunda yükseliş sürecek mi? Kısa vadeli borçlanma için dolar uygun bir yatırım aracı olarak görülebilir mi? Konuya ilişkin son dakika haber ve detayları…

Ülke hazinesinde 2018 Temmuz ayı itibarıyla dolar 10 yıllık gösterge tahvil ihracını yanında bugün 7 yıl vadeli değişken faizli tahlili de ilk kez ihraç etmiş olacak. Dolar piyasasında bu gelişmeler yaşanırken hazinede artan borçlanma sebebiyle maliyetler borç rasyonlarına uzun vadeli etki edecek. 2 yıldır daha çok değişken faizli veya kısa vadeli borçlanma yönelen hazine iç borç stoğunu 10 yıllık ihraçları bıraktığı dönemdeki 4.2 yıldan 2.8 yıla kadar sürecek. Bu seviye 2012 yılından beri oldukça düşük oldu.

Bazı bankalar tarafından hazırlanan rapora göre 10 yıllık tahvil için gelecek talep miktarı yabancı yatırımcı ilgisi açısından gösterdiği niteliği taşıyacak ve 10 yıllık tahvil genel olarak hem yerli hem de yabancı portföylerinde olsa da yabancılar tarafından daha çok tercih edilen bir yatırım yöntemi olacak. Yabancı yatırımcıların hazineye TL cinsi borçlanma piyasasındaki payını yüzde 20 ile 25 seviyesinden yüzde üçlere doğru uzatmış olacak. Bu düşüşte para politikasının uygulanmasına ilişkin satışları ve güven belirleyici bir görüntü oluşacak. Peki bugün 1 dolar kaç TL üzerinden işlem görüyor?

Hazine ve Maliye Bakanı koltuğunun boş kalması ve sürpriz istifası sonrasında yabancı yatırımcılar Türkiye'nin pozisyonlarına çok uzun bir zamandan sonra yeniden artırmaya başladılar. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verilerine göre hisse ve tahvil piyasasında bakanın istifası sonrası yabancı yatırımcılar yaklaşık 910 milyon dolar ülkeye giriş yaptılar. Bu miktar da giriş ile Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası verileri incelendiğinde Ağustos 2007 yılından itibaren en büyük giriş yapıldı. Kamülatif veriler incelendiğinde de yılbaşından bugüne kadar yabancı çıkışı da 13.5 milyar dolar civarında, 12.7 milyar dolara gerilemiş oldu. Dolar-TL bununla birlikte yönetimde ortaya çıkan değişiklik sonrası 6 Kasımda gördüğü 8.50 seviyesinden tam olarak 7.5 seviyesine kadar gerilemiş ve sonra yeniden yükselişe geçmişti. Ancak TL bugün itibariyle yeniden güç kaybetmeye başladı.

TL Bugün İtibariyle Sert Bir Düşüş Yaşadı!

Hazine masası işlemcisi tarafından verilen bilgilere göre dün piyasalarda pek çok kişi TL’nin neden kaybettiği konusunda araştırma yapıyor dedi. Hareketi tetikleyecek bir gelişme olmamasına rağmen Almanya’nın Avrupa Birliği gemi olayı biraz satışı tetikledi. Siyasi gelişmeler de bu şekilde devam ederken TL de yüzde on değer kazancının ardından kar satışlarının %100 civarında kalması bekleniyordu. Dün %2 üzerinde hatta daha fazla kayıp meydana geldi. Aynı bankada TL’deki kayıp için alan belirleyici lokaller ve altın olduğu düşünülüyordu. Alımları piyasaları oluşturuyordu. Bu yabancı yatırımcıların girişi 6 Kasım itibarıyla düne kadar aralıksız devam etmiş ve doların bu seviyede kalması mümkün görünmüyordu. Ancak lokanta alımları ile birlikte 7.8 seviyesinde yabancı yatırımcının zarar kes emirlerinin çalışması tetiklendi. Yerli olanlar ise TL konusunda ikna edilmeye çalışılıyor. Ayrıca ekonomi yönetimini siyasetin sadece ekonomik açıdan değil hukuksal, demokrasi ve uluslararası ilişkiler ile de değişimini gösterecek daha net adımlar görmek istediği ortaya çıktı. Hazine ve Maliye Bakanı Elvan ile Adalet Bakanı tarafından yargı ve ekonomik reformlar için dün bir araya gelindi. İki bakan bu hafta iş dünyasını dinleyecek. Bu durumda lokal yatırımcılar 5 milyar dolara ulaştığı hesaplanan 9-13 Kasım haftasındaki yabancı para girişi aksine telde değer kazancına altı cinsi varlıkları artırmak adına bir fırsat olarak değerlendiriyorlar. Yabancı para mevduatlarının yaklaşık 1.6 milyar dolar artması, 225,8 milyar dolarla yeni tarihi zirve ortaya çıktı. Yabancı para mevduat hacminde artış %32 milyonda olarak açıyor. Bankacıların hesaplamasına göre de geçen hafta ve dün devam ediyor. Bu durumda borsadaki hareketlilikte merak edilmeye başlandı.

Borsanın nabzını tutan ve teknik analizde bulunan yatırım firmaları 1327.5 kanal direncinin aşıldığını ve 1336 seviyesinin görünmesine rağmen bu yükselişin tuzak olarak kaldığı yine kanal içerisinde gün içinde kalındığı ve 1299 gün içi en düşük görünmesine rağmen 1310’un desteği üzerinde borsa kapanış yaşadı. Dünkü düşüş bir düzeltme realizasyon hareketi olarak değerlendiriliyor. 1275 kanal desteği kırılmadığını da 1310 destek olmak üzere 1331 direncine doğru dünkü düşüşü tepki denemesi olarak nitelendiriliyor. Destekler 1310 ve 1275 olarak izlenilebilir.

Dolar Bugün Nasıl Bir Yol İzliyor?

İnfo yatırım tarafından verilen bilgilere göre doların bugün itibarıyla son 2 haftanın en dikkat çeken para birimlerinden birinin TL olduğunu belirtiliyor. Geçtiğimiz haftalarda ekonomi konusunda yaşanan değişikliklerin ardından Merkez Bankası'nın 1 Kasım ayı toplantısında 475 baz puanlık faiz artırımı dolarda sert bir aşağı hareketlenmeye neden oldu. Bu düşüşün etkileri hala devam ediyor. Dolarda teknik olarak yukarı yönlü hareketlenmeler sırasıyla 7.95519, 8.08781, 8.20265 seviyeleri direnç olarak takip ediliyor. Aşağı yönlü olarak ise doların 7.85404, 7.75415, 7.60190 seviyeleri destek noktası olarak test ediliyor.

İkon’dan yapılan altın açıklamasına göre yapılan analiz sonrası 2075 seviyesini gören ve ilk kez eylül ayında test edilen fakat altında günlük mum kapanışı yapılamayan 1.860 testi dün itibarıyla kırılmış oldu ve gece Asya seansında düşüşü derinleşerek 1.821’e kadar gerilemiş oldu. Altın gün içinde yeniden 1.815 desteğiyle takip ediliyor. Ancak 1795 seviyesi de 200 günün ortalaması denk gelmesi söz konusu oluyor. Büyük bir destek teknik konumda ve altın ile ilgili olumsuz tepkiler ilk olarak 1861 üzerinde tutunup tutunamama durumu ile kontrol ediliyor. Daha sonra haftalık bazda 50 günlük hareketli ortalama bölgesi olarak görülebilir ve ana direnç kabul edilebilir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.