1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Diz çıkması belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?
Diz çıkması belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Diz çıkması belirtileri nelerdir ve nasıl tedavi edilir?

Survivor'da Hikmet Tuğsuz'un yarışma sırasında geçirdiği kaza sonrasında internette diz çıkması araştırılmaya başlandı. Peki diz çıkması nedir, belirtileri nelerdir, diz çıkması tedavisi nasıl olur ve ne kadar sürede iyileşir?

A+A-

DİZ ÇIKMASINA NE SEBEB OLUR? 

Tıbbi ismi ''patella instabilitesi'' çoğunlukla genç yaşlarda ve kadınlarda çokca karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Günlük hayatımızda diz kapağının yana doğru dönmesi ve çoğunlukla kendiliğinden yerine gelmesi şeklinde oluşuyor. Diz kapağı çoğunlukla kendiliğinden yerine oturur fakat bu rahatsızlıkta istisnaları olabilir. Diz kapağının ilk çıkışı yerine oturduktan birkaç hafta sonra dizdeki şişlik ve ağrılar da dinmeye başlar. Ancak ilk çıkık sırasında genellikle diz kapağının iç kısmında bulunan bağlarda yırtılma ortaya çıktığından, diz kayması çoklukla görülüyor. 

DİZ ÇIKMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Dizde ani bir tranva sonrası şiddetli sancı ile beraberinde kişiler, patella kemiğinin dizin dışına doğru kaydığı görülüyorsa. En kısa zamanda içinde eklem içi kanama sebebi ile dizde şişlik ve hareket kısıtlılığı ortaya çıkar. Çoğunlukla hasta dizini uzattığında patella kemiği eski yerine oturur, nadiren bazı hastalar kendileri iterek diz kapağını yerine oturttuklarını tarif ederler. 

Çıkık sırasında patella alt yüzü femur kemiğinin dış kısmına temas eder, bu esnada meydana gelecek kıkırdak ve kemik kırıklıkları olduğu için ağrı azaldıktan sonra diz hareketleri sırasında takılma ve kilitlenme benzeri rahatsızlıklara sebeb olur. 

DİZ ÇIKMASI TEDAVİSİ NASIL YAPILIR? NE KADAR SÜREDE İYİLEŞİR?

Hastaların detaylı muayene ardından çıkık sebebi öğrenilir. Gerekirse ameliyatla tekrar diz kapağının çıkma olasılığına engel olunur. Ameliyat yapılırsa hastalar  5-6 ay gibi bir sürede sportif faaliyetlere geri dönebilirler. Fakat ameliyat öncesi dönemde kireçlenme başlamış ise ameliyat yapılsa dahi ağrı şikayetlerinin devam etme olasılığı bulunuyor. Şiddetli diz yaralanmalarında kişiye, ilk yardım olarak buz ve bandaj uygulaması yapılmalıdır. Acil serviste patella hala yerine oturmamışsa, doktorunuz dizi uzatıp basit bir hareketle ile patella kemiğini eski yerine oturtabilir. Ardından da ağrıyı azaltmak için bir dizlik takılmalıdır. Alçı uygulanmasından fazla ağır olması ve hasta yaşam standartını olumsuz etkilemesinden dolayı  uygulanmamalıdır. Acil serviste ilk tedavi yapılmasının ardından, kesin tedaviyi planlamak için bazı tetkikler uygulanmalıdır. Uygulanacak tetkikler içerisinde röntgen filmleri, manyetik rezonans görüntüleme ve bilgisayarlı tomografi incelemeleri bulunuyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.