1. HABERLER

  2. SGK

  3. Dikkat Emekli Olamayanlar SGK'dan Toplu Para Ödeme Yapılacak! Anında Ödeme İçin Başvurun...
Dikkat Emekli Olamayanlar SGK'dan Toplu Para Ödeme Yapılacak! Anında Ödeme İçin Başvurun...

Dikkat Emekli Olamayanlar SGK'dan Toplu Para Ödeme Yapılacak! Anında Ödeme İçin Başvurun...

SGK bünyesinde emeklilik hakkı için gereken şartlardan bazıları yerine getirilmesine rağmen prim gün şartı doldurulmadığı zaman SGK'ya ödenmiş paralarınızı toplu bir şekilde alabilirsiniz. Emekli olamayanlar için yapılan desteklerden biri de toplu para iadesi oluyor. İşte, toplu para iadesi ile ilgili detaylar…

A+A-

SGK bünyesinde emeklilik hakkı için gerekli şartların bazılarının sağlanamaması sebebiyle emekli olamayan vatandaşlar bugüne dek ödemiş oldukları paralarını toplu bir şekilde alabilirler. Emekli olamayan vatandaşlar için yapılan destekler arasında toplu para iadesi de yer alıyor. SGK aracılığı ile yapılacak bu ödemeden yararlanmak için vatandaşlardan bazı talepler bulunuyor. Toplu para iadesi hakkında son dakika haber ve detaylar…

Emekli olmak için prim ödemesi gerçekleştiren vatandaşlar sigortalı çalışmanın yanı sıra bir de yaş şartını yerine getirmesi halinde bu haktan yararlanabiliyor. 3 şartı aynı anda yerine getirenler anında emekli olabilirken bazı vatandaşlar her ne kadar şartlardan bir kısmını tamamlamış olsalar da prim gün eksikleri olması halinde ve borçlanma ile doldurulamayan prim günleri yerine SGK toplu prim iadesi ile aile bütçesine katkı sağlayabiliyorlar.

SGK'dan Toplu Para İadesi Ne Kadar Yapılıyor?

Çalışma hayatını sürdüren vatandaşlar kadın veya erkek emekli olup rahat yaşamayı isterler. Ancak kendilerinden talep edilen 3 şartı yerine getirmemeleri halinde farklı koşullarda emekli olmayı sağlayamazlar. Öncelikli olarak çalışma süreçlerinde başlangıç tarihi ve gerekli koşullara göre oluşturulan sigorta prim ödemeleri oluyor. Sigorta prim ödemelerinin yapılması zorunlu görülüyor. Eksik sigorta primi bulunan günler borçlanma yoluyla da kapatılıp emeklilik sağlanamıyorsa bu durumda SGK’dan toplu para almayı tercih edebilirsiniz. Peki, bu ödeme ne kadar yapılıyor?

Toplu para iadesi SGK'dan talep edilebilen bir haktır. Dilekçe oluşturarak talepte bulunduğunuz takdirde ödediğiniz primlerin ödemesini güncel tutarlar üzerinden alabilirsiniz. Sağlık Hizmetleri dışındaki tutarlar hesaplanıp hesabınıza yatırılacaktır. SGK toplu para iadesi hakkından yararlanmak için SGK mevzuatına bağlı şekilde başvuru şartı gerekiyor.

Kimler Prim İadesi Alabiliyor?

Prim ödemesi almak isteyen vatandaşlar gerekli şartları tamamladıkları takdirde prim ödemesi alabiliyorlar. Bu şartların ilki yaş ve gün şartı oluyor. Eksiksiz olarak bu şartları tamamlayanlar primlerinde eksiklik olması durumunda iade talebinde bulunabiliyorlar. En ufak bir şekilde sigortalı olmaları şartı da bulunuyor. Kendi işini yürütmeyecek olanlar bu haktan yararlanabiliyor. Kadınlar 20 erkekler, 25 yıl şartını yerine getirdikleri takdirde SGK güncel oranlarına göre yapılan hesaplamalarla toplum prim iadesi yansıtılır.

SGK'ya Prim İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

SGK'dan alınacak olan toplu prim iadesi başvurusu il veya ilçede bulunan Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü'ne ya da Sosyal Güvenlik İlçe Merkezine kimlik belgesi ile yapılmaktadır. Matbu dilekçe örneği doldurularak para iade talebi gerçekleştirilir. Başvuru için gerekli şartları taşımak gerekiyor. Başvuru işlemleri için yalnızca yazılı dilekçe oluşturup şahsen başvuru yapılması gerekiyor. Vefat eden sigortalının ise çocuğu veya eşi prim iadesi başvurusunu oluşturabiliyor.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum