1. HABERLER

  2. SGK

  3. Cumhurbaşkanı Talimat Verdi! 3600 Ek Gösterge İle İlgili Flaş Gelişme! 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Meclis'ten Geçecek?
Cumhurbaşkanı Talimat Verdi! 3600 Ek Gösterge İle İlgili Flaş Gelişme! 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Meclis'ten Geçecek?

Cumhurbaşkanı Talimat Verdi! 3600 Ek Gösterge İle İlgili Flaş Gelişme! 3600 Ek Gösterge Ne Zaman Meclis'ten Geçecek?

3600 ek göstergede son durumun ne olduğu milyonlarca kişi tarafından araştırılıyor. Memur ve memur emeklisinin merak ettiği konuların başında bu konu yer alıyor. Maaşları ve ikramiyeleri doğrudan bu yasa geçtiği takdirde ek gösterge ile verilecek. İçişleri Bakanlığı tarafından konuya ilişkin açıklama yapıldı. İşte o açıklamanın detayları…

A+A-

Memur ve memur emeklisinin maaşları ve ikramiyelerini doğrudan etkileyecek olan 3600 ek gösterge ile ilgili bakanlıktan açıklama geldi. 3600 ek göstergede son durum ne? Ne zaman yasalaşacak? Çalışmalar tamamlandı mı? şeklinde pek çok soru vatandaşın aklını kurcalıyor. İşte 3600 ek göstergeye dair son dakika haberleri ve açıklamaları…

Din görevlisi, polis, hemşire ve öğretmen maaşları ile ikramiyelerini doğrudan etkilemesi beklenen 3600 ek gösterge hakkında gelişmeler sürüyor. 3600 ek gösterge yasalaştığı takdirde milyonlarca memur maaş ve ikramiyelerinde büyük bir artış sağlayacak. Son olarak 3600 ek gösterge ile ilgili İçişleri Bakanı katıldığı davette soruları yanıtladı. Talep ile ilgili son durum ne? Ne zaman yasa geçecek? 3600 ek gösterge mecliste ne zaman görüşülecek?

3600 Ek Gösterge Meclisten Geçiyor Mu?

Kamu personeline sağlanacak olan 3600 ek gösterge beklentisi hakkında yeni bir konu gündeme geldi. Sayıları milyonu bulan memurlar maaşları ile ikramiyelerini doğrudan etkileyecek olan bu düzenlemeyi merakla bekliyorlar. Katıldığı bir televizyon programında İçişleri Bakanlığı konu ile ilgili açıklama yaptı. Polislerin 3600 ek gösterge ve özlük hakları ile ilgili sorulan bir soruya cevap veren Bakan Cumhurbaşkanımızın da bu konuda talimatı olduğunu dile getirirken süreçlerde işlemin yerine getirileceğini söyledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi kurulu 28 Temmuz'da tatile girmiş ve meclis 1 Ekim’de çalışmaya başlamak üzere yeniden toplanacak. 3600 ek göstergenin gündeme gelecek konular arasında yer alması bekleniyor.

3600 Ek Gösterge Ne Zaman Meclise Taşınıyor

Meclisin 1 Ekim tarihinde açılacağı biliniyor. 3600 ek göstergenin de meclis gündemine hızlı bir şekilde gelip gelmeyeceği merak konusu. Sağlık Bakanı gazetecilerin sorusunu cevaplandırdı ve ek gösterge döner sermaye ile sağlık çalışanlarının maaşlarına zam talep ettiklerini belirten Bakan yapmış olduğu açıklama ile ilgili 3600 yapılan programın söz konusu olmadığını söyledi. Performansa daha etkin kılmak için düzenleme yaptıklarına değinen bakan 3600 ek gösterge ile ilgili yalnızca sağlık çalışanları için değil çalışmaların ilgili meslek grupları ile ilgili bir çalışma sürdüğünü söyledi. Son olarak İçişleri Bakanı konu ile ilgili açıklama yaptı ve Cumhurbaşkanı'nın da bu konuda talimatı olduğunu ilerleyen süreçte bu talimatları yerine getireceğini söylemesi 3600 günde bu dönem meclise geleceğinin sinyallerini vermiş oldu.

3600 Ek Gösterge Maaş Ve İkramiyelerde Nasıl Bir Etki Oluşturacak?

3600 ek gösterge düzenlemesi ile başta polis ve hemşire olmak üzere öğretmen ile din görevlilerinin ek göstergelerinde yükseliş bekleniyor. Düzenlemeden hali hazırda bu görevde emekli olan vatandaşlar da yararlanabilecek. Memur aylık ücretlerinin emekli aylıklarını ve emekli ikramiyelerinin kullanırken uygulanan bir hesaplama yöntemi olan ek göstergeler yüksek olması halinde emekli aylığı ve ikramiyelerinde yüksek olması sağlanacak. Gösterge rakamları hizmet sınıfı ünlem ve dereceye göre farklılık gösterecek.

Düzenleme ile birlikte memurlar ek gösterge cetveli yeniden şekillenecek ve hem görev ücretini hem de emekli maaşına olumlu yansıyacak değişiklikler meydana gelecek. Ayrıca kamuda yükselmenin önü açılmış olacak ve düzenleme meclisten çıkıp uygulamaya girdiğinde emekliler ikramiye ve maaşlarında yüzde yirmi artış sağlamış olacaklar.

Hemşire Öğretmen Polis Ve Din Görevlilerine Bu Hak Tanınıyor!

Ek gösterge 2200’den 3600’e çıkartıldı. 25 yıl hizmeti bulunan vatandaşların emekli ikramiyesi 82 bin 345 TL'den 103 bin 279 TL'ye yükseldi. 3 bin TL'den 3600 ek gösterge çıkarılmış bir memurun maaşında 34 lira azalma olsa da emekli maaşı 550 lira emekli ikramiyesi 20 bin 710 TL olacak. Polisler de bu yasadan 280 bin kişi, öğretmen 1 milyon 100 bin öğretmen ve 20 adet din görevlisi yararlanmış olacak.

Ek Gösterge Ne Demektir?

Ek gösterge memurların aylık ücretleri emekli aylıkları ve emekli ikramiyeleri belirlemesi açısından önemli bir yer tutmaktadır. Ek göstergeler yüksek olması halinde emekli aylığı ikramiyesinin de yüksek olması mümkün olacaktır. Bu nedenle memurlar bulundukları unvanların 1. derece kadrolarında ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istiyorlar. Ek gösterge rakamları hizmet sınıfı unvan ve derecelere göre farklı olarak işleme giriyor. Ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranı veya maaş miktarı aynı olmaz.

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.