1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP MYK Toplantısı Sona Erdi! CHP'li Öztrak Azerbaycan'a Her Türlü Destek Verilmeli Dedi!
CHP MYK Toplantısı Sona Erdi! CHP'li Öztrak Azerbaycan'a Her Türlü Destek Verilmeli Dedi!

CHP MYK Toplantısı Sona Erdi! CHP'li Öztrak Azerbaycan'a Her Türlü Destek Verilmeli Dedi!

CHP MYK toplantısı sonrası açıklama yapan Faik Öztrak, Ermenistan'ın yaptığının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Azerbaycan'a her türlü desteğin sağlanması yönünde açıklamada bulundu.

A+A-

Anka kaynaklı habere göre, CHP'nin MYK toplantısı sonrası Öztrak'tan açıklama geldi. Türkiye'nin Azerbaycan'a her anlamda destek vermesi gerektiğinin altını çizdi. Ermenistan'ın yapmış olduğu tutumun kabul edilemeyeceğini de belirten Öztrak, işgalci ülkeye karşı Azerbaycan'ın yanında yer almamız gerektiğini yinelemiş oldu.

İşte Öztrak'ın yaptığı açıklamanın detayları:

"Ermenistan, uluslararası hukuka aykırı olarak Azerbaycan ile olan ateşkesi bir kere daha bozdu. Azeri yerleşim yerlerini ve sivilleri hedef aldı. Ermenistan’ın bölge barışını tehdit eden tutumu kabul edilemez. Bu, uluslararası hukukun açık ihlalidir. Bu, terördür. Yukarı Karabağ’daki Ermenistan işgali, zaten bölgemizde kanayan bir yaradır. Yıllardır süren bu işgal hem bölge güvenliğini hem de refahını tehdit etmektedir.
Çatışmaların yaşandığı coğrafya ülkemizin Kafkasya’yla bağlantısı için stratejik önemdedir. Bakü-Tiflis-Ceyhan Boru hattı gibi önemli uluslararası stratejik tesisler çatışma bölgesine yakındır. Bu nedenle Türkiye Cumhuriyeti olarak, olayları tüm boyutlarıyla, dikkatlice değerlendirmeliyiz. Meselenin uluslararası hukuk zemininde çözümü için Azerbaycan’a her türlü desteği vermek zorundayız.
Yukarı Karabağ meselesinin barışçıl yollarla çözümü için öncelik bellidir, Ermenistan, daha önce işgal ettiği bölgelerden, askerlerini derhal geri çekmelidir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak yaşanan saldırıda şehit olan Azeri kardeşlerimize bir kere daha Allah’tan rahmet, yaralılara ise şifa diliyoruz. Azeri kardeşlerimizin ve Azerbaycan’ın acısı bizim de acımızdır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kalbimiz, dualarımız ve desteğimiz Azeri kardeşlerimiz ve Azerbaycan Cumhuriyeti’yle beraberdir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.