1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Anketler Hakkında Konuştu: "AKP ve MHP Oyları Düşüşte"
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Anketler Hakkında Konuştu: "AKP ve MHP Oyları Düşüşte"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu Anketler Hakkında Konuştu: "AKP ve MHP Oyları Düşüşte"

Haber Global'de Candaş Tolga Işık'ın programına konuk olan CHP Lideri, ülkenin temel sorunları da dahil olmak üzere gündemdeki pek çok sorunu ele aldı.

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Haber Global kanalında yayınlanan ve Candaş Tolga Işık'ın sunmakta olduğu Az Önce Konuştum programında önemli konulara değindi.

Değindiği konu başlıkları arasında ekonomi, Azerbaycan, erken seçim ve yönetim vardı. Türkiye'nin borçlanarak büyüyemeyeceğini, üretim yapmayan ülkenin ekonomik anlamda çöküşe uğrayacağını belirten Kılıçdaroğlu'nun konuşmalarının derlenmiş hali:

Üretime Destek Verilmesi Lazım

Türkiye'nin her alanda üretmesi lazım. Ve üretime destek verilmesi lazım. Üretmezseniz, borçlanırsanız bu yürümez. Ne diyordu borçlanmayla ilgili olarak, "Elimiz çok güçlü, bütçemiz çok güçlü her türlü imkana sahibiz" diyorlardı. Neresi güçlü?

Üretirken neyi ürettiğini bilecek. İleri teknolojiyi destekleyeceksin. Şubat ayında 900 bin abonenin elektriği kesildi. Şimdi daha da felaket bir tablo ile karşı karşıyayız. Olay sadece pandemi olayı değil, Türkiye'nin yönetilmemesi olayı. Siz ne yapıyorsunuz? Gündemi değiştirmek için başka şeyler yapıyorsunuz. Aslında Türkiye yönetilmiyor.

Yapmanız gereken, demokrasiyi getireceksiniz, üreticiyi destekleyeceksiniz, kendi doğal kaynaklarınızı destekleyeceğiz, dünya ile barışık olacaksınız, hukukunuzu geliştirdiğiniz andan itibaren ürettiğiniz her şeyi dünyaya rahatlıkla satabilirsiniz. Siz hangi planı yaptınız?

Bugüne kadar 15 istihdam, 6 ekonomi paketi açıkladılar. Yani 18 yılda 21 paketi açıklıyorsunuz. Ekonomiye bakalım. Büyüme negatif, enflasyon kontrol edilemiyor. Borçlanma devletin her kurumu borç batağı içinde. 18 yılda gelinen nokta hangimizi memnun ediyor. Nereye gitti bu paralar, nereye harcandı? Bütün bunlar akılla, mantıkla, var olan kaynaklar kullanılarak çözülür. Biz gelecek kuşakları da borç altına çözdük. Hepsi demokrasi içerisinde çözülür. Vatandaştan toplanan verginin hesabı verilirse, bu ülke çok çabuk toparlanır.

Erken Seçime Gitmesi Gerekiyor

Zaten yönetemiyorlar. Onların şartlar daha da ağırlaşmasın diye erken seçime gitmesi gerekiyor. Fatura kime çıkıyor garibana çıkıyor.

AKP ve MHP Oyları Düşüşte

Gelen güvendiğimiz birden fazla kuruluşun anketi var. Anketler içinde AKP ve MHP'nin oylarında ciddi bir düşüş var. Kararsızlarda ciddi bir yükseliş var. Bizim oylarda da artış var ama... Doğruları söylemek gerekirse çok yüksek bir artış yok. Vatandaş şu anda gözlüyor.

Kim doğru söylüyor, kimin programı nedir? Ülkeyi bu bataklıktan, bu bunalımdan kim çıkartır. Ülke bunalım süreci yaşıyor, bir ekonomik bunalım var. Bu bunalımdan ülke nasıl kurtulur? Nasıl aydınlığa kavuşur diye. Önümüzdeki süreçlerde çok güzel projelerimiz olacak. Türkiye nasıl ayağa kaldırılır?

Ve Türkiye nasıl büyür? Türkiye bu sorunları nasıl aşar? Bunların hepsini yapacağız. Türkiye dünya ile barışık hale nasıl gelir? Türkiye kendi çıkarlarını hem komşularıyla hem dünya da nasıl savunabilir? Türkiye demokrasisini nasıl geliştirebilir? Eğer bir ülkeyi 3. sınıf bir demokrasiye mahkum ediyorsanız, o ülkenin kalkınma şansı yoktur.

Bir ülkeyi demokrasiden kesip atıyorsanız, tek adam rejimi içine sokuyorsanız, o ülkenin büyüme şansı yoktur. Bir avuç insan büyür, milyonlar kazanabilir. Bir avuç insana, 13 uçak, 15 uçak, 25 uçak alabilirsiniz.

O bir kişi kendi vatandaşlarını kendi tebaası, köleleri olarak görüyor. Demokrasiyi içine sindiremez, eleştiriyi içine sindiremez. Oysa demokrasinin olmadığı yerde büyüme olmaz, insanlar kendi ülkelerinde huzurla yaşayamaz.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.