1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Sigorta Girişi Olan 5 Milyon Kişiye Büyük Müjde! Erken Emeklilik Fırsatı Verildi
Sigorta Girişi Olan 5 Milyon Kişiye Büyük Müjde! Erken Emeklilik Fırsatı Verildi

Sigorta Girişi Olan 5 Milyon Kişiye Büyük Müjde! Erken Emeklilik Fırsatı Verildi

SGK emekli olmak isteyenlere pek çok konuda bilgi veriyordu. Erken emekli olmak adına vatandaşların pek çoğu detaylı bilgi almak için sorular soruyordu. Prim gün sayısı ve çalışma yılı tam olarak dolan kişiler ne zaman emekli olacaklarını sorgulamaya devam ediyor. Gelen yasa kimler için geçerli?

A+A-

BAĞ-KUR ve SGK ile çalışanlar çalışmaya devam eden süreler için geri ödeme imkanı elde edemiyor. Ancak istisnai durumlar bulunuyor. Erken emeklilik için hak kazanabilecek kişilerin hangi özellikte olması ve hangi şartları taşıması gerekli bu konuda bilgi alabilirsiniz. Emekli olmalarına ortalama olarak birkaç yıl kalması çok zor gelmemektedir. Ancak yaş kısmını bekleyenler özellikle çalışamadıkları günler için geri ödemeleri dönük ödeme imkanı talep ediyorlar. Sigortalılar içi oluşturulması söz konusu olan borçlanma yapılacak olan 5510 sayılı sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanunu içinde 41. maddenin düzenlemesi ile gerçekleşti.

10 Yıl İçinde Emeklilik

Belirli bir süre çalıştıktan sonra sakatlanan veya hastalanarak insanların iş hayatında ara verilmesi gibi sorunlar ortaya çıkabiliyor. Oranında iş kaybı olan bireyler malulen erken emekli olma hakkına sahip oluyor. Bu durumda aranılan şartları arasında başta sigortalı olmak aranırken 1800 gün prim ya da en az 160 oranında oluşması şartı aranıyor. Böyle bir durumda olan kişiler muhtaç olarak düşünülüyor ve yaralanan malul çocuğu erken emekli olabilme hakkına sahip oluyor.

Anne Olmak 6 Askerlik İse 1 Yıl Erken Emeklilik

Kadınlar sigorta süreçleri itibarıyla çocuk doğurmaya başladıklarında doğum borçlanması 6 yıl gerçekleşiyor. 2760 güne denk gelen gün gerekli şartlar oluştuğunda doğum borçlanması durumu ile kadınlar 6 yıl erken emekli olabilirken erkekler askerlik için borçlandıkları prim günü için gitmeden önce borçlanıp işe girmesi ve giriş tarihleri ile beraber geri çekme hakkına sahip olan erkekler erken emekli olma hakkı elde edebiliyorlar. Sigortalıdan sonra askerlik borçlanması ile prim kazanmayı elde edebiliyor.

5 yıl erken emekli nasıl olunur?

Memur, işçi ve ağır işlerde çalışan çalışanlar prim hakkı elde edebiliyor. Bu sayede prim gün sayılarında artış oluşuyor ve daha erken emekli olma şansı elde edebiliyorlar. Bu konuda SGK’dan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Hangi Süreler İçin Borçlanma Yapılıyor?

Emekli sandığına tabi olan ve iş hayatına devam eden kişiler ücretsiz izin sürelerini borçlanma olarak dikkat çekiyorlar. Sigortalı olunan süreçte herhangi bir suç ile tutuklama ya da gözaltına alınan bu suçlardan dolayı beraat edilen tutukluluk ve gözaltında geçen süreleri içinde ise borçlanma gerçekleşiyor. Lokavt için geçen süreler ve borçlanarak yararlanma hakkı yer alıyor. Hekimler adına yer alan fahri asistanlar da geçen süre için borçlanma yapabiliyorlar. Kısa sürede çalışanlarda iş hayatına devam ederlerken 30 günden daha az olarak çalışma hayatları yer olan kişiler aynı zamanda ücretli öğretmenler bu süreçte borçlanma sırasında 30 güne tamamlama hakkı elde edebiliyorlar.

Özel tarihlere dikkat edin

Kadınlar ilk işe giriş tarihleri 01.04.1981 için emekli olmak adına aranan şartlardan biri yaş şartı olarak bilinmektedir. 5000 gün içerisinde ödeme yapmış olan sigorta primleri ya da SGK kadınlara hemen emekli olma hakkı sağlıyor. Emeklilik için ise tam anlamıyla 20 yıllık sigorta süresi ve 5000 gün şartı yer almaktadır. Erkekler ise durum biraz daha farklı…

Erkekler ilk iş giriş tarihlerinin 08.09.1976 tarihi veya öncesinde olanlar için emekli olmayı beklemeleri adına gerekli şartlar uygulanır. Eğer, 5000 gün şartı ödemesiz ve direkt SSK emekli olma elde edebilmektedirler. 25 yıl sigorta süresi ve 5000 gün gün sayısı şartı yer alıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
11 Yorum