1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Büyük Müjde! Devlet 1300 TL Yardım Dağıtıyor İşte Başvuru Şartları
Büyük Müjde! Devlet 1300 TL Yardım Dağıtıyor İşte Başvuru Şartları

Büyük Müjde! Devlet 1300 TL Yardım Dağıtıyor İşte Başvuru Şartları

Devlet tarafından vatandaşlara 600 TL ve 9.299 TL ödeme yapılıyor. Devletin annelere ödenen yardım parasının nereden alınacağı ve başvuru şartları merak ediliyor. Doğum parası nedir? Doğum parası nasıl ve nereden ödeniyor? Doğum parası başvurusu şartları nelerdir?

A+A-

Devletten Sahiplenilen Çocuk Başına 600 Lira Destek! En Düşük 9 Bin 299 Lira Ödeme Olacak Mı?

Canlı doğum yapan annelere verilen 'doğum parası' yardımı geri ödemesiz olarak devlet tarafından verilmektedir. Doğum parası için başvuru canlı olarak gerçekleşen doğumun ardından ilgili Nüfus Müdürlüğü’ ne doğan çocuğun kayıt ettirilmesi gerekmektedir. Kimlik paylaşımı sisteminde kayıt ettirilen çocuklar için başvurular Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlükleri ya da Sosyal Hizmetler Merkezleri üzerinden yapılmaktadır.

Devlet Doğum Yardım Ödemesi Nasıl Alınıyor

Doğum yardımı: Parası devlet tarafından verilen belli şartları olan vatandaşlarına sağladığı olanaklarından sadece bir tanesi çocuk yardımıdır. Bu yardımdan kimler yararlanabilir? Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine verilmektedir. Anne veya babanın ikisinin ya da bir tanesinin Türk vatandaşı/ mavi kart sahibi yeterli olmaktadır. Doğumun 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra canlı olarak doğumu gerçekleştirmesi gerekmektedir. 15.05.2015 önce yapılan canlı doğumlar için bu yardım yapılmamaktadır. Doğun yardımından yararlanmak için canlı doğum tarihinden itibaren 5 yıllık süre tanınmıştır. 5 yıllık süreninin tamamlanması halinde doğum yardımından yararlanma hakkı düşmektedir.

Evlat Edinilen Çocuk İçin Doğum Yardımı Nasıl Olur

Evlat edinilen çocuklar için 15 Mayıs 2015 ten sonra ise çocuk parası yardımı yapılmaktadır. Evlat edinilen çocuk için daha öncesinde doğum yardımı ödemesi verilmiş ise yeniden verilmesi mümkün değildir. Yalnız ödeme yapılmasa dahi evlat edinilen çocuklar; doğum parasının belirlenmesinde çocuk sayısı da etkili olmaktadır.

Çocuk Yardım Ödemeleri Nasıl Alınıyor

Tek seferlik yapılan olumlu olarak sonuçlandırılan hak sahiplerine başvuru yaptıktan bir ay sonra ödenen doğum yardımını PTT şubelerinden tarafından yapılmaktadır. Doğumu gerçekleştiren annelerin adına yatırılan para, annenin Türk Vatandaşı ya da mavi kart sahibi olmaması halinde baba adına yatmaktadır. Evlat edinilen çocuklar için yapılan doğum yardımı annenin Türk Vatandaşı olması durumunda ya da mavi kart sahibi olması durumunda yapılmaktadır. Doğum sırasında annenin vefat etmesi durumunda çocuk parası babanın adına yatmaktadır.

Toplam Çocuk Yardımı 1.300 TL Yapılmaktadır

1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400, 3. çocuk için ise 600 lira doğum yardımı ödenmektedir. Doğum yardımının miktarını annenin yaptığı doğumlar belirlemektedir. İkiz gebeliklerde ise 1. çocuk için 300 2. çocuk için 400 toplam 700 lira para ödenmektedir. Üçüz gebeliklerde ise 1. çocuk için 300, 2. çocuk için 400 3. çocuk için 600 toplam 1300 lira doğum yardımı yapılmaktadır. Bu ödenen doğum paralarının geri ödemesi yoktur. 

Doğum Yapan Annelere Süt Parası Yardımı

Sosyal Güvenlik Kurumu süt parası olarak bilinen emzirme ödeneği de vermektedir. Bu yardımdan yararlanmak için anne veya babanın SSK veya Bağ-kur'lu olması ve en az 120 gün ödemesinin olması yeterlidir. 1 Ocak itibariyle emzirme ödeneği 202 liraya ulaşmıştır. Bağ-kurlu anneler de süt parasını almaktadırlar. Emzirme ödeneğini her doğum da olmak üzere bir kereye mahsus verilmektedir.

Doğum İzni İsteyen Anneye Yarım Gün Çalışma Hakkı Şartları Neler?

SSK'lı olarak çalışırken doğum yapan kadınlar, analık izni sonrasında 1. doğumda 2 ay, 2. doğumda 4 ay, sonraki doğumlarında ise 6 ay süre ile yarım gün çalıştıktan sonra tam maaş alabilmektedir. Engelli çocuğu olanlarda ise bu zaman 12 ay olarak uygulanmaktadır. Doğum yapan anne eğer isterse haftalık 45 saati ikiye bölebiliyor. Yarım gün çalışan annenin maaşının yarısını iş veren, 1.472 lirasını da devlet, İŞKUR aracılığı ile ödemektedir. Çalışan anne eğer asgari ücretle çalışıyor ise işveren 1.162 lira, devlet 1.472 lira ödemektedir.  

Haberzamani.net

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
İlgili Haberler