1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Bulimia Nervoza Nedir? Duygu Özaslan’ın Hastalığının Belirtileri Nelerdir?
Bulimia Nervoza Nedir? Duygu Özaslan’ın Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Bulimia Nervoza Nedir? Duygu Özaslan’ın Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Duygu Özaslan; bulimia nervoza hastalığına yakalandığını açıkladı. Birçok kişinin ilk kez duyduğu bu hastalığın ne olduğu, belirtileri ve tedavisi; kısa zamanda arama motorlarında en çok aranan kelimeler arasına girdi. Peki, Duygu Özaslan’ın hastalığı olan bulimia nervoza nedir? İlk aşaması ve belirtileri nelerdir?

A+A-

Youtube videolarıyla hatrı sayılır bir takipçi kitlesi edinen aynı zamanda influencer olarak da bilinen Duygu Özaslan; bulimia nervoza hastalığına yakalandığını açıkladı. Birçok kişinin ilk kez duyduğu bu hastalığın ne olduğu, belirtileri ve tedavisi; kısa zamanda arama motorlarında en çok aranan kelimeler arasına girdi. Peki, Duygu Özaslan’ın hastalığı olan bulimia nervoza nedir? İlk aşaması ve belirtileri nelerdir?

Eating Disorder Nedir?

Duygu Özaslan’ın hastalığı oluşuyla bir anda gündeme giren bulimia nervoza; aynı zamanda eating disorder olarak bilinmektedir. Bu hastalık; tıkanırcasına yeme bozukluğu, yemek yerken yeme davranışı üzerindeki kontrolün kaybedilmesi, sürekli olarak tekrarlayan yeme dönemleri gibi belirtilere sebep olan bir hastalıktır. Bir başka deyişle, yeme bozukluğu olduğunu söylemek gerekir. Bulimia nervozanın ilk aşaması olarak geçen eating disorder davranışından bahsetmek için haftada en az bir atak yaşanması gereklidir. Yaşanan atak sayısının daha fazla olduğu hallerde sorunun daha ciddi olduğunu söylemek mümkün! Günde birkaç kez bu atakları geçiren kişiler ise çok daha ciddi bir durumun içerisinde kendilerini bulurlar.

Bulimia Nervoza Nedir?

Bulimia nervoza; başka bir yeme bozukluğu olan anoreksiya ile benzerlik göstermektedir. Psikolojik sebeplerden dolayı meydana gelen bir hastalıktır. Kişide anormal yeme davranışları görülmektedir. Kilo almak istemeyen kişinin yaratmış olduğu zihinsel sorunlardan dolayı yemek yedikten sonra kusmasına, bazı ilaçlar alıp yediklerini çıkarmasına rastlanmaktadır. Bunun yanı sıra, bu sorundan muzdarip olan kişiler, gün içerisinde aç kalmayı tercih ederler. Kilo almamak adına çok fazla egzersiz yaparlar. Bu rahatsızlık; genel olarak ergenliğin son dönemlerinde ya da yetişkinliğin giriş devresinde görülmektedir.

Bulimia Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Bu hastalık ile mücadele edenlerin sorunları genellikle psikolojiktir. Kendisini kötü hisseden, stresli ortamlarda yaşayan, sürekli diyet yapmak isteyen, bir şeyler yedikten sonra kendisini suçluymuş gibi hisseden kişilerin yaşadığı bir hastalıktır. Bu tür insanlar; yemek yedikten sonra yediklerini bir şekilde çıkarmaya çalışırlar. Ne kadar engellemeye çalışırlarsa çalışsınlar, kendilerini yemekten sonra banyoda bulurlar. Depresif belirti ve bozuklukların yanı sıra bu sorundan muzdarip birçok kişide uyuşturucu madde kullanımına da rastlanmaktadır.

Bu hastalığın bazı fiziksel sonuçları bulunmaktadır. Mide asidinin ağza gelmesinden dolayı diş çürükleri oluşmaktadır. Mide delinmesi gibi bir risk de bulunmaktadır. Ayrıca, kusmak için zorlama sırasında oluşan diş izleri ve yaraların yanı sıra adet düzensizliklerine de rastlanmaktadır. Sıfır beden olmak isteyen kadınlarda daha çok görülmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.