1. HABERLER

  2. SGK

  3. Bu Yazı ile 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Emekli Olmak İsteyenler İçin Büyük Fırsat İşte Detaylar
Bu Yazı ile 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Emekli Olmak İsteyenler İçin Büyük Fırsat İşte Detaylar

Bu Yazı ile 8 Yıl Erken Emekli Olabilirsiniz! Emekli Olmak İsteyenler İçin Büyük Fırsat İşte Detaylar

İş hayatına atılmış herkes daha erken emekli olmak için formüller geliştiriyor. Emeklilik pek çok kişi için dikenli bir yolun sonunda elde edilen nadide bir gül gibi geliyor. Zor olan ve zor geçen yılların ardından emeklilik her derde ilaç gibi gelse de maalesef pek çok kişi emekli olabileceği yöntemleri arıyor. İşte erken emeklilik yazısı…

A+A-

Emeklilik yasasında yapılan değişikliklerle emeklilik süresi uzatıldı. Eğer, emekliliğiniz için önceden planlama yaparsanız ne zaman emekli olacağınızı önceden bilmeniz mümkün olacaktır. Erken emeklilik elde etmek için yapılması gerekenler hakkında detaylar ve son dakika haberler…

Emeklilik için planlama yapıyorsanız ve ne zaman emekli olacağınızı hesaplamak istiyorsanız oluşturmuş olduğunuz hesaplama aracını kullanabilirsiniz. 4 Ekim 2000 tarihinden önce bir gün dahi Bağ-Kur tescili olan esnaflar sigorta tescili olduktan sonraki dönemler için vergi kaydı ile ya da şirket ortaklığı varsa 20 Nisan 1982 tarihine kadar tescilini geriye götürebiliyor. İşte konuya ilişkin haberler…

Hizmet akdine bağlı olan ve kendi namına veya hesabına çalışan kamu görevlileri herkesin ortak olarak hayal ettiği durum emeklilik arzusudur. 2000 ve 2008 yıllarında çıkarılan yasa ile kaldırılan geçmişe dönük borçlanma hakkı geri alındığına dair Yargıtay tarafından alınmış kararlar da bulunuyor. Burada önemli olan nokta ise emeklilik hesabı yapılırken ödenen primler oluyor. Sizde bu şekilde hak arayabilirsiniz ve bu konuda yasal bir çalışmanın yapıldığı da gelen bilgiler arasında yer alıyor. İşte bu noktada kulağa inanılmaz gelse bile çalışan vatandaşlar için daha erken emeklilik mümkün. Özellikle de 8 yıl erken emeklilik mümkün olabilecek. Peki, 8 yıl erken emekli olmak için yapılması gerekenler ne?

8 Yıl Erken Emekli Olmak İçin Yapılması Gerekenler

4 Ekim 2020 tarihinden önce sigortalı olduktan sonraki dönemlere dair 82 yılına kadar geriye götürebiliyor. Oda kaydı olan sigortalı 22 Mart 1985 tarihine kadar bu kayda geri çekebiliyor. 4 Ekim 2000 tarihinden sonra Bağ-Kur tescili bulunanlarda 2000 öncesi olarak işlenemiyor. 2000'den önce esnaf olduğu halde 4 Ekim 2000'e kadar Bağ-Kur'a kayıt ve tescilini yaptıramayanlar ise sigorta hak ve yükümlülükleri 4 ekim 2000 tarihi itibariyle başlatıyor.

1 Ekim 2008 tarihinden önce bağ-kur tescili olan 4 Ekim 2000’e kadar ki sürede vergi mükellefi veya odaya kayıtlı ise Bağ-Kur' silinse de geriye götürebiliyor. Sadece aktif hale getirmesi bu işlemi yapması için yeterli olacaktır.

1 Ekim 2008 tarihinden önce 4 Ekim 2020 tarihine kadar tescil işlemini yaptırmayanlar son şans olarak 1 Ekim 2008 tarihinde Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu Genel Başkanı konuyla ilişkili yapmış olduğu açıklama ile emeklilik yaşı gelen fakat 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnafın oda ve vergi kaydının geri çekilmesini istedi. Çok sayıda esnaf bu haktan yararlanabilecek ve geriye dönük borçlanma imkanından yararlanın. Ekonomik problemleri sebebiyle faydalanılmış olduğu haklardan yararlanabilecek. Esnafın gözü kulağı vergi ve oda kayıtları üzerinde olduğu geriye dönük borçlanma hakkı sağlayacak. Yasal düzenleme pek çok problemin aşılmasını sağlayacak.

Emeklilik yaşı gelip 2000 yılından önce Bağ-Kur'a kayıt yaptırmayan esnaf vergi kayıtları ve oda kaydı dikkate alınsın deniliyor. Şu ana kadar hiçbir Bağ-Kur kaydı olmayan esnaf ile sanatkar vergi ve oda kaydı ile 1 Ekim 2008 tarihinden başlamak şartı ile sigortalı olabiliyor. Diğer bir şekilde ifade etmek gerekirse yaklaşık 8 yıl kazanabilmesi mümkün olacak. 1 Mayıs 2005 vergi mükellefi olarak kasaplığa başlamış ve vergi kaydı devam eden vatandaş bugüne dek Bağ-Kur kayıt ve tescil işlemini gerçekleştirmediği SSK'ya başvuru gerçekleştirip 1 Ekim 2008 tarihi itibarıyla sigortalı olabiliyor.

Hizmet Hakkı Birleştirmek Ne Demek Oluyor?

Emeklilik maaşının belirlenmesi için sürdürülen çalışma yaşamının tamamına bakılmaktadır. Emeklilik maaşını yükselten unsurlar arasında birden fazla işte sigortalı olarak çalışabiliyor olmak yer alıyor. Ancak aynı kişinin hem Bağ-Kur'lu hem de sigortalı olması şartıyla daha yüksek maaş alabilmesi mümkün olacaktır. Bir kişi hem Bağ-Kur’lu olup her gece başka bir yerde sigortalı işte çalışabilir. Ödenen primlerin de hak kaybı oluşmaması için hizmet birleştirilmesi gerçekleştirilir ve emeklilik zamanının öne çekilmesinde emeklilik maaşının da miktarının yükselmesinde büyük bir öneme sahiptir.

3.5 Yıllık Süre Belirleyici Olacak!

Hizmet hakkı birleştirmesi emeklilik süresini etkileyebilmek için emeklilik tarihinden önce yapılması gereken bir işlemdir. Kişilerin bağlı bulunduğu Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden resmi bir dilekçe ile başvurularını iletmeleri şartı ile bu işlem gerçekleştirilir. Ayrıca 3,5 yıllık süre bu konuda büyük bir belirleyiciliği sahip. 1 Ekim 2008 tarihi öncesinde SGK'da sigortalı olarak çalışan vatandaşlar için erken emeklilik yolu açılmıştır. Bu tarihler içinde ilk kez sigortaları olan vatandaşlar bambaşka bir prosedür ile ilerleyebiliyorlar. 1 Ekim 2008 tarihi ve başında sigortalı olanların aktif sigortalılık durumlarının 7 yıldan itibaren yani üç buçuk yılı dikkate alınıyor. Üç buçuk yıl içinde hangi kurumdan sigorta primi yapıldıysa o kurum üzerinden emeklilik mümkün.

Ne Zaman Emekli Olacağım?

  • 1 Ocak 2001 tarihinde sigorta başlangıcım yapıldı. 1975 yılında doğdum. Halen 1280 gün ödenmiş primim bulunuyor. askerlik ödememi yapmadım. Ne zaman emekli olacağım?

İşe başlama tarihiniz baz alındığında 7.000 prim günü üzerinden ve 60 yaş ile emekliliğiniz mümkün olacak. Ancak askerlik borçlanması yaparsanız 18 aylık bir borçlanma ile 58 yaşında 5975 prim günü ile ve 25 yıl üzerinden emekli olabilirsiniz. Bu durumda 5975 prim gününüzü tamamlayıp 58 yaşınızın dolacağı 2033 yılını beklemeniz gerekiyor.

  • Emekli olmak için yaşı bekliyorum. Yaşımın tamamlanmasına da 2.5 yıl bulunuyor. Mahkeme açıp yaşımı büyütsem emekli olma ihtimalim var mı?

Sigortalı olduktan sonra yaşınızı büyütmüş olmak erken emeklilik hakkı elde etmenizi sağlamaz. Bu nedenle işe başlangıç tarihinize göre kaç doğumlu iseniz emeklilikte de bu tarih geçerli olur. O nedenle de yaş büyütmek için uğraşıp zaman harcamayın.

  • 1959 yılında doğdum. 1976 yılında sigortalı oldum. 1979 yılının 3. ayının 21'inde askerlik yaptım. Toplam ödenmiş 1920 günüm bulunuyor. Askerlik günlerim ise 610 gün.

İşe giriş tarihinize bakıldığında kademeli olarak yaş şartı aranmıyor. Emeklilik için erkeklerde 25 yıl sigortalılık süresi aranıyor. 5000 gün kısmi emeklilik için 55 yaş ve 3600 prim gün şartı aranıyor. Siz de işe girişinize göre 3600 günü tamamladığınız takdirde kısmi olarak emekli olabileceksiniz. Ancak bunun için gerekli olan 1920 gün üzerine askerlik borçlanması yapsanız bile 2520 gün priminiz bulunacaktır. Kalan 1080 günü prim ödeyip tamamlayıp emekli olabilirsiniz. 55 yaş şartını 2014 yılında zaten tamamlanmış. Bu nedenle yaş sıkıntınız yok. Askerlik borçlanması yapıp 3 yıl daha prim ödemeniz gerekiyor.

  • 1993 yılında ilk olarak sigortam yapıldı. 5200 prim günüm bulunuyor. 1977 yılında doğdum. 6 ay askerlik yaptım. Ama askerlik borçlanması yaptırmadım. Ne zaman emekli olabilirim?

İşe başlama tarihinize göre bakıldığında 54 yaşında ve 5675 prim günü şartına tabi görünüyorsunuz. 2031 yılında yaş şartınız dolmuş olacak. Ancak 475 gün eksik olan priminizi tamamladığınız takdirde 2031 yılında emekli olabilirsiniz

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.