1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Brusella (Mal Hastalığı) Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Tedavisi
Brusella (Mal Hastalığı) Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Tedavisi

Brusella (Mal Hastalığı) Nedir ? Nasıl Bulaşır ? Tedavisi

Brusella, özellikle büyük ve küçük baş hayvanların süt ürünlerinden insana bulaşan “bruselloz” bakterisinin yol açtığı bir hastalıktır. Brusella nasıl bulaşır?

A+A-

Brusella halk arasında “mal hastalığı” olarak bilinir. Mal hastalığı denilmesinin nedeni yukarıda da değindiğimiz gibi bu hastalığın hayvanlardan ve hayvansal ürünlerden insanlara geçen bir hastalık olmasıdır.

Brusella nasıl bulaşır?

Brusellanın bulaşmasındaki en büyük etken koyun, keçi, inek ve manda gibi hayvanların dezenfekte(bakterilerden arındırılmayan) edilmeyen sütlerinden yapılan peynir veya yağın tüketilmesi, bu hayvanların sütlerinin direkt içilmesi, vücudunda brusella bakterisi bulunan hayvanlarla temas edilmesi sonucu bulaşır.

Bu başlığı madde madde biraz daha açalım

• Hasta hayvanların sütlerinin iyice kaynatılmadan içilmesiyle
• Hasta hayvanların etlerinin yeterince pişirilmeden yenilmesiyle
• Hasta hayvanların etlerine çıplak elle temasıyla(özellikle kesim yapanlar dikkat etmelidir)
• Hasta hayvanların plasentalarına temasla
• Hasta hayvanların bulunduğu ortamlarda direkt olarak havadan solunum yoluyla

Brusella’nın belirtileri nelerdir?

•    Brusella bakterileri vücuda girdiklerinde yaklaşık 6 ila 20 günlük bir kuluçka döneminin ardından hastalık belirtilerini göstermeye başlar. 
•    Hasta kişinin ateşi yavaş yavaş yükselir ve bir noktada sabitlenip tekrardan yavaş yavaş düşer bu yükselip düşme defalarca olur ve bir süre sonra ateş yaklaşık 40 derecede sabitlenir.
•     Hastanın ateşi şiddetli titreme ve üşüme hissiyle artar, düşerken de terleme yapar. Bazen ateş düşer ve bu ateşsiz dönem 3-4 günü bulur sonra tekrardan ateş yükselmesi olur. Bu ateş belirtilerine ek olarak hastada şiddetli kas ve eklem ağrıları görülmeye başlar. 
•    Ağrıyan eklemler genellikle büyük eklemler dediğimiz; kalça, diz ve dirsek eklemleridir.
Yukarıda bahsettiğimiz yaygın belirtilerin haricinde; huysuzluk, sıkıntı ve deride döküntü gibi farklı rahatsızlıklarla da kendini gösterdiği olmuştur.

Hastalık tanısı nasıl konulur? Hastalık teşhisi nasıl yapılır?

Hastalığın tanısında özellikle ateşlenmenin seyri önemli olmakla birlikte tam olarak teşhis için mutlaka bir laboratuvar ortamında yapılan analizlere ihtiyaç vardır. Bu nedenle hastalıktan şüpheleniliyorsa mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalıdır.

Brusella nasıl tedavi edilir?

Bursella bakterileri vücutta hücrelerin içine yerleşirler. Dünya Sağlık Örgütünün brusella tedavisi için önerdiği ve uzun zamandan beride değiştirmediği bir tedavi şekli vardı o da tedavide iki antibiyotiğin aynı anda kullanılmasıdır. Hep aynı tedavinin kullanılmasının nedeni; birçok bakterinin kullanılan antibiyotiğe karşı kendilerini yenilemesine karşın bruselloz bakterisinin kendini yenilemeden hep aynı yapıda kalmasıdır.

Brusella tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri var mıdır?

Evet her ilaç tedavisinde olduğu gibi bu tedavide de yan etkiler görülmesi mümkündür. Böyle bir yan etki mesela; eklem ağrılarında artma veya hastalığın menenjite çevirmesi durumunda tedaviyi yapan hekim hemen müdahale edecek ve antibiyotiklerin dozunu yeniden ayarlayacaktır. Çocuklarda brusella tedavisinde bazı farklılıklar görülmesi mümkündür.

Brusella’dan nasıl korunmalıyız, Brusellaya karşı ne gibi tedbirler alınmalı?

• İlk olarak yapılacak şey; hayvanlarda bruselloz kontrolü yapılmalı ve hayvanlarda bu bakteri varsa bir en önce hayvanların tedavisi yapılmalıdır.
• Hayvanlarda direkt temas kurmaktan kaçınılmalı. Koruyucu olması için eldiven kullanılmalı
• Hayvansal gıdaları üretenler bilinçlendirilmeli
• Hayvansal gıdalar tüketilirken dikkatli olunmalı. özellikle çiğ olarak tüketilebilen; et, süt, yağ ve peynir gibi ürünler tüketilirken dikkatli olunmalı
dikkat edilirse burada yoğurtan bahsedilmemiştir çünkü yoğur yapılırken süt daima kaynatılır, kaşar peyniri, salamura ve tulum peynirlerinde de pek görülmez.
Brusella konusunda kimler daha fazla risk altındadır?
Hayvanlarda direkt temas edenden tutun da, veterinerler, kasaplar, mezbaha çalışanlarına kadar herkes risk altındadır.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.