1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Borsa İstanbul (BİST) Nedir? BİST İşlem Saatleri, BİST Staj
Borsa İstanbul (BİST) Nedir? BİST İşlem Saatleri, BİST Staj

Borsa İstanbul (BİST) Nedir? BİST İşlem Saatleri, BİST Staj

Borsa İstanbul kısa adıyla BİST, 1985 yılından beri Türkiye’de İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adıyla hizmetlerine başlayan Türkiye’de borsacılık faaliyetlerinin gerçekleşmesini sağlayan kurumdur.

A+A-
Yerli ve yabancı bankalara, aracı kurumlara ve sermaye piyasası içinde faaliyet gösteren diğer unsurlara saklama ve takas hizmeti sunmaktadır. 2017 yılında devlete ait tüm hisseler Türkiye Varlık Fonuna devredilmiştir. Meslek kuruluşu olarak banka ve aracı kurumlardan oluşan üyeleri ile dört farklı pazar üzerinden işlem yapılabilmektedir. 2013 yılında İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adı Borsa İstanbul olarak değiştirilmiştir. Kazandıran hisse senetleri ve günlük borsa puanları ile ekonomik açından önemli bir yere sahiptir. 

Borsa İstanbul İşlem Saatleri Nelerdir?

Borsada işlem saatleri BİST bünyesinde faaliyet gösteren piyasalar özelinde farklık gösterebilir. İşlem saatleri genellikle pay piyasası için tam gün 09.40 ile 18.10 saatleri arasında gerçekleştirilmektedir. Açılış saatinin ardından kapanışa kadar tüm hisse senetleri ve gelişmeler borsa canlı sayfaları üzerinden takip edilmektedir. 
Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası kısa adıyla VİOP işlemleri için pay türev pazarında tam gün seansı olarak 09.30 – 18 – 10 saatleri belirlenmiştir. Diğer türev pazarlarda ise işlem saatleri 09.30’dan 18.15’e kadar gerçekleştirilebilir. Hafta sonu ve mesai saatleri dışında işlem yapılması mümkün değildir. Benzer şekilde Elmas ve Kıymetli Taş Piyasası için işlem yapacak kişiler 09.45 – 17.30 saatleri arasında BİST üzerinden işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

BİST Öğrenci Eğitim Programı ve Staj 

Borsa İstanbul tarafından öğrenci eğitim programı kapsamında yıl boyunca 2 hafta süre ile toplam 21 dönemde eğitim verilmektedir. Başvuru için gerekli şartların sağlanması halinde herkes BİST öğrenci eğitim programına başvuru yapabilir. Söz konusu eğitim programı Borsa İstanbul staj yerine geçmeyeceği dikkate alınmalıdır. Üniversitelerin 4 yıllık ilgili bölümlerinde 3. veya 4. sınıfta okuyor olmak ya da yüksek lisans veya doktora yapıyor olmak gerekmektedir. 
 
Lisans öğrencileri için güncel transkript not ortalaması 100 üzerinden en az 60 veya 4’lük sisteme göre 2’nin üzerinde olma şartı aranmaktadır. 
• İİBF, İşletme, Hukuk, SBF vb. 
• Borsa ve Sermaye Piyasası, Bankacık ve Finans, İşletme Mühendisliği, İstatistik vb.
Fakülte ve bölümlerde okuyan kişiler tarafından programa başvuru yapılabilir. Borsa İstanbul eğitim programına katılmak isteyen adayların 35 yaşından büyük olmamaları gerekmektedir. 

Borsa İstanbul Canlı Takip

Borsa İstanbul bünyesinde işlem gören piyasalar ve hisseler ile yüksek kazanç elde etmek için canlı borsa takibi ve yorumları takip ederek güncel olarak BİST verilerini incelemeniz gerekmektedir. Borsadan gelir elde etmek isteyen kişilerin canlı borsa verilerini ve güncel yorumları takip etmeleri kazancın istikrarlı bir şekilde devam etmesini sağlar. 
Türkiye’nin en önemli ekonomik kurumlarından biri olan Borsa İstanbul (BİST) birçok farklı yerli ve yabancı banka ve aracılar ile işlem yapmakta ve hizmet sağlamaktadır. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.