1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Berat Albayrak'ın Asgari Ücretliye ve Dar Gelirliye Konut Müjdesinin İşte Ayrıntıları
Berat Albayrak'ın Asgari Ücretliye ve Dar Gelirliye Konut Müjdesinin İşte Ayrıntıları

Berat Albayrak'ın Asgari Ücretliye ve Dar Gelirliye Konut Müjdesinin İşte Ayrıntıları

Beret Albayrak, asgari ücretli ve dar gelirliyi ev sahibi yapacaklarının müjdesini verdi. Berat Albayrak, açıklamasında "20 yıl vadeyle ve kiradan daha ucuz bir maliyetle, her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacağız" ifadelerini kullandı. ASgari ü

A+A-

Dar gelirliyi kira derdinden kurtaracak dev bir seferberlik başlatılıyor. Müjdeyi Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak verdi. 

Samsun'da dün iş dünyası ile buluşma toplantısında konuşan Berat Albayrak, bugne kadar Türkiye'de yapılmış tarihin en düşük faiz oranını uygulayacaklarını ve her yıl en az 100 bin vatandaşı ev sahibi yapacaklarını söyledi.

Merkez Bankası'nın verilerine göre, tarihin en düşük konut kredi faizi yine AK Parti döneminde Haziran 2013'te yıllık ortalama yüzde 8,29'la (aylık yüzde 0,69) görülmüştü.

FİNANSMAN ALTYAPISI TAMAM

Bir yılı aşkın süredir ekonomide verdikleri mücadelede elde edilen kazanımları sahaya yansıtmak istediklerini belirten Berat Albayrak, "Asgari ücretli, dar gelirli vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak bir modelin finansman altyapısını tamamladık. 20 yıl vadeyle ve kira hatta kiradan daha ucuz bir maliyetle bu gelir grubundaki vatandaşlarımızı ev sahibi yapacak ginansal atlyapıyı tamamladık" diye konuştu

TOKİ DE İÇİNDE OLACAK

TOKİ'nin de içinde yer alacağı, modelini evlerin modelleri, şehirleri, uygulama şartları gibi tüm ayrıntılarını, bu ay bitmeden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde özel bir programla vatandaşlara anlatacaklarını belirten Bakan Berat Albayrak, söz konusu modelin diğer sektörlere önemli katkıları olacağını söyledi. Albayrak, "Sosyal adalet noktasında, sektörler, yan sektörler, iktisadi faaliyetlerin güçlendirilmesi noktasında bu önemli adımı inşallah atıyoruz" dedi

YENİ ADIMLAR YOLDA

Bakan Albayrak, açıklamalarına şöyle devam etti:

"Bunlar tabi başlangıç, inşallah çok daha güçlü adımlarla çok daha güzel müjdeleri önümüzdeki dönemde anons edeceğiz. Doğrudan sanayicimizi, esnafımızı desteklemek amacıyla kamu bankalarımız başta olmak üzere, farklı diğer bankalarımızın da desteğiyle devreye aldığımız kredileri, hepsini inşallah önümüzdeki süreçte daha da güçlendirerek devam ettireceğiz

UZMANLAR OLUMLU BULDU

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, konu ihtiyacında dar gelirlilerin ön sırada olduğunu söyledi. Oluşturulacak yeni modelin önemli bir çözüm olacağını belirten Yetgin, "Alt gelir grubu için büyük oranda üretim TOKİ tarafından yapılıyor. Şimdi bu model, yüksek faiz oranları yanında düşük faiz ve uzun vade ile ödeme gücünü artırıyor. Konutlar büyük ihtimalle TOKİ eliyle ihale edilip hayata geçirilir. Arsa maliyetleri bizim gibi markalı konut üreticileri için yüzde 50-55 seviyesine geldi. Bu koşullarda dar gelirli için üretim imkansız. TOKİ, Haizne'den ve Milli emlak gibi

"İSABETLİ BİR HAMLE"

Mevcut piyasa koşulları bankaların konut kredisi faizlerindeki yüksek oranlar nedeniyle dar gelirli ile orta üstü gelir grubunun satın alma gücünde makasın son zamanlarda çok açıldını belirten İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, "Bu model ile dar gelirli için ev sahibi olmak hayal olmaktan çıkacak" ifadesini kullandı. 

Bankaların düşmeye başlayan konut kredisi faiz oranlarından orta ve orta üstü gelir grubunun faydalanabildiğini Milliyet'e anlatan Durbakayım, "Şartları dar gelirli için erişilebilir değil durumdaydı. Bu model sosyal devletten beklenen isabetli bir hamle. Bizler artık maliyetlerin artışı, arsa bedeleri gibi nedenlerle dar gelirliye konut pazaramak için bir plan yapamıyorduk. Bankalar da dar gelirliye kredi vermek konusunda başarılı olmadı. Bunun devlet eliyle desteklenmesi, faizi 20 yıl vadeyle çok düşük oranlarda sunabilir" diye konuştu.

Yakın tarihte en düşük kredi faiz oranlarının yüzde 0,78 seviyesini gördüğünü hatırlatan Durbakayım,, daha önce Mayıs 2013'te en dip seviye olarak yüzde 0,67 oranının görüldüğünü kaydetti. Durbakayım, devlet desteği ile faiz oranının yüzde 0,50 olarak uygulanabileceğini vurguladı.

"ÇOK ÖNEMLİ BİR FIRSAT"

Kamu bankaları öncülüğünde ağustos ayında aylık vadenin 15 yıla çıkarılmasıyla konut satışlarının artığına vurgu yapan Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) Başkanı Altan Elmas, "Vadenin 20 yıla çıkarılmasıyla birlikte tarihin en düşük faiz oranlarının uygulanması alt gelirli vatandaşların ev alması için çok önemli bir fırsat oluşturuyor. Yapılan bu hamle yavaşlayan gayrimenkul sektörüyle ve buna bağlı inşaat yan sanayi sektörlerini de büyütecek" dedi.

Bu anlamda vadenin uzatılmasının önemli bir fırsat olduğunun altını çizen Elmas, "240 ay vade önemli. Kira öder gibi uzun vadeli konut kredisiyle Türkiye tanışacak. Sosyal adalet ve dar gelirli vatandaşın ev sahibi olması açısından son derece büyük bir fısat. 20 yıl için yüde 0,50 ila 0,60 arasında olacak faiz olaranları son derece maküldür" ifadesini kullandı. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.