Bakanlıktan Büyük Müjde! PTT'den Anında 672 tl Ödeme Yapılacak! Bu Yardımdan Herkes Yararlanabilecek..!

Bakanlıktan Büyük Müjde! PTT'den Anında 672 tl Ödeme Yapılacak! Bu Yardımdan Herkes Yararlanabilecek..!

Devletimiz çeşitli alanlarda ihtiyaç sahiplerine, sunduğu destekleri sürekli olarak arttırmaya devam ediyor. Esnaflar, emekliler, ev hanımları, işsiz gibi farklı koşullara sahip ve desteğe ihtiyaç duyan herkes için, çeşitli yöntemler mevcut. PTT aracılığıyla yapılan aylık ödemelerle, yaşamsal ihtiyaçların karşılanması amacıyla ciddi bir destek oluş

Herkesin geçim sorununu ortadan kaldırmaya yönelik olarak hazırlanan destekler, çok ciddi rahatlatan etkiler oluşturuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu aracılığıyla bir gelire sahip olmayan kişilerin belirlenmesi ve bu kişilere yapılan aylık ödemelerle temel ihtiyaçlarının karşılanması sağlanıyor. Hiçbir geliri olmayan kişilerin, gerekli koşulları sağlaması halinde bu ödemeden yararlanabiliyor. Yaşlılık aylığı için başvurular ise Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na yapılıyor.

Devletimizin sosyal devlet yapısı, farklı koşulara sahip ve desteğe ihtiyaç duyan herkesin hak sahibi olarak desteklenmesini gerektiriyor. Buna göre, Yaşlı, engelli, hasta, çalışır durumda olan veya çalışmayan, ev hanımları gibi farklı koşullara sahip herkes için, çeşitli destek ödemeleri sürekli gerçekleştiriliyor. Aile Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, İŞKUR başta olmak üzere, çeşitli devlet kurumları tarafından gerçekleştirilen bu desteklerin tüm amacı, yaşanılan bu zor durumdan olabildiğince az etkilenmeleri. Farklı ihtiyaç gruplarında ki vatandaşlarımızın, yaşadıklar güçlükleri atlatabilmeleri için sunulan desteklerden bir tanesi Yaşlılık aylığı adı altında ödeniyor. Devlet desteği ne kadar? Yardım ödemeleri nasıl yapılıyor? Yardım ödemeleri ne kadar oluyor? Gibi soruların cevaplarını sizler için derledik.

672 TL Aylık Destek Ödemesi

Farklı ihtiyaç gruplarınsa sağlanan devlet desteklerinden biri olan Yaşlılık aylığı, herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan vatandaşlara veriliyor. Her ay düzenli olarak 672 TL olarak ödenen bu maaş, 65 yaş ve üzerinde ki vatandaşlarımıza ödeniyor. 65 Yaş ve üzerinde bulunan ve gerekli koşulları sağlayan herkes bu destekten yararlanabiliyor. 65 Yaş sınırı, bu aylıktan yararlanabilmek için ön şart durumunda. Yani bu aylıktan yararlanabilmek için 65 yaşında veya üzerinde olmak gerekiyor.

Bunun yanında sosyal güvencelerinin, yani SGK güvencelerinin olmaması gerekiyor. Yaşlılık aylığına başvuran kişilerin, eşiyle birlikte toplam gelirlerinin, Asgari ücretin 1/3’ ünden az gelire sahip olmalar şartı da bulunuyor.

Yaşlılık Aylığı Başvurusu Nasıl Yapılıyor?

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları yaşlılık aylığı başvurularının yapıldığı kurumlar. Her ilçede bulunan bu vakıflar, Kaymakamlıklar’ a bağlı olarak faaliyet gösteriyor. Kaymakamlık içerisinde bulunan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’ na yapılan başvuru sonrasında, 65 yaş ve üzerinde olan kişiler için “ haberzamani.net muhtaçlık değerlendirmesi “ gerçekleştiriliyor. Başvuru sahibi ve eşinin gelir durumunun incelendiği bu değerlendirmede, harcamalar, gelirler, nafaka gelirinin olup olmadığı gibi incelemeler yapılıyor. Kişi başına gelirin 701 Liranın altında olması durumunda, kişi yaşlılık aylığı almaya hak kazanıyor. Buna göre başvuru sahibi ve eşinin toplam gelirleri 1402 liranın üzerine çıkarsa, yaşlılık aylığı bağlanamıyor.

65 Yaş Aylığı İçin Gereken Şartlar

65 Yaş Aylığı olarak adlandırılan bu maaş türü için, Bakanlık tarafından belirlenmiş şartlar bulunuyor. Bu şartların dışında olan ancak maddi zorluk yaşamaya devam eden kişilerin, Yaşlılık aylığından yararlanmaları mümkün olmuyor. Ancak bunun dışında var olan başka destek programlarına başvurmalarının önü, yasal olarak açıktır. Buna göre şu şartların olması gerekiyor;

Bağ&Kur, SGK, Emekli Sandığı gibi Sosyal Güvenlik Kurumlarından herhangi bir güvence olmaması

65 Yaşını doldurmak,

Muhtaçlık sınırı olarak belirlenmiş rakamın altında gelir sahibi olunması,

Sosyal Güvenlik Kurumu’ na çalışma için iş prim günü ödemesinin yapılmıyor olması,

Nafaka alan vatandaşların, bu gelirinin Asgari ücretin üçte birinden daha az olması,

65 Yaş Aylığı Nereden Alınıyor?

65 Yaş Aylığı ya da Yaşlılık aylığı olarak adlandırılan bu ödemeler, başvuru sonrasında ilk önce, ikamet adresinin bulunduğu en yakın Ziraat Bankası Şubesinden yapılıyor. Bundan sonraki aylar, ödemeler PTT şubeleri aracılığıyla gerçekleşiyor.

Normalleşme Sürecinde Her Kesime Destek Sürüyor

Normalleşme sürecinde, devlet destekleri her kesim için hız kesemeden sürüyor. Buna göre yapılan desteklerin büyük bölümü Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından gerçekleştiriliyor. Farklı koşullardaki vatandaşların, Bakanlığın ilgili birimlerine başvurmaları sonucunda, yapılan değerlendirmeler, nakit para, yakacak, gıda desteği gibi çeşitli şekillerde olabiliyor. Bu desteklerin alınabilmesi için, vatandaşların sahip olduğu koşulların değerlendirildiği bazı şartlar bulunuyor.

Nakit Para Yardımı

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 65 yaş ve üzerinde bulunan, herhangi bir sosyal güvencesi ve geliri olmayan vatandaşlara, her ay 672 TL olmak üzere maaş ödemesi gerçekleştiriyor.

Gıda Yardımı

Sosyal Yardımlaşma Vakıflarına yalpan başvuruların değerlendirilmesi sonucunda, ihtiyaç sahiplerin düzenli şekilde yapılan gıda yardımı şeklinde bir destektir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.