1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakanlıktan Annelere Büyük Müjde! Annelere 1300 TL Yardım! Başvuru Şartları Ve Nerden Alınır?
Bakanlıktan Annelere Büyük Müjde! Annelere 1300 TL Yardım! Başvuru Şartları Ve Nerden Alınır?

Bakanlıktan Annelere Büyük Müjde! Annelere 1300 TL Yardım! Başvuru Şartları Ve Nerden Alınır?

Annelere çocuk yardımı ile ilgili açıklama Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’tan geldi. Yaptığı açıklamada annelere yapılan yardım için detaylara yer verdi.

A+A-

Yapılan açıklamada annelere 1300 TL’lik sosyal yardım detayına yer verildi. SGK tarafından yürütülen Avrupa Birliği destekli projeyle Ankara, İstanbul ve İzmir’de 0-27 aylık çocuk sahibi sigortalı 3700 anneye bakıcıya aktarılmak üzere her ay 1.300 TL, çocuk bakımı kursunu tamamlayan 6 bin anneye ise tek seferlik yaklaşık 1.300 lira destek sağlanmaktadır.

Memur anneler çalıştıkları kurumlara, yurtdışında yaşayan anneler ise büyükelçilik ve konsolosluklara başvurmaları halinde ödemelerini alabilmektedirler. Annenin doğumu gerçekleştirmesinden hemen sonra ilgili nüfus müdürlüğünde çocuğun kimlik paylaşımı sisteminde kayıt işlemi yapılıp. Doğum yardımı başvuru dilekçesinin eksiksiz olarak doldurulması ve imzalanmasının ardından şahsen iadeli taahhütlü posta veya kargo aracılığı ile yapılmaktadır.

Annelere Yardım Açıklaması Yapıldı

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada annelere yapılan 1.300 TL’lik yardım detayına yer verildi. Yapılan açılamada son 5 yılda 4 milyon 626 bin 243 anneye, yeni doğan canlı bebekleri için toplam 2 milyar 399 milyon 48 bin liralık ödeme yapıldığını Bakan Zehra Zümrüt Selçuk söyledi.

Sosyal Yardım 2015 Yılında Başladı

Uygulamanın 2015 yılında başladığı ve o günden bu güne milyonlarca anneye para yardımı yapıldığını Bakan Selçuk söyledi. 2015 yılında başlatılan bu uygulama ile birlikte ilk çocuğu olan anneye 300 TL, ikinci çocuğu ola anneye 400 TL, üçüncü çocuğu olan anneye ise 600 TL ödeme yapılmaya devam etmektedir.

Annelere Yardım İçin Gerekli Şartlar Neler?

Bu destekle ilgili yapılan açıklamada 15.05.2015 tarihinde ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumlar için bu sosyal yardım geçerlidir denildi ve yurt içinde ve yurt dışında bulunan 15.05.2015 tarihinden sonra doğum yapan Türk vatandaşı ve mavi kart sahipleri yararlanmaktadır. 15 Mayıs 2015 yılından sonra doğan her çocuk için bu sosyal yardım ödemesi yapılmaktadır. Vatandaşların müracaat etmesi gerektiği uyarısı yapıldı. Bu Ödemeler Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl, İlçe Müdürlükleri tarafından sosyal yardım ödemesini almak için kimlik ile müracaat yapılması gerekmektedir.

Annelere Yapılan Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Başlangıçta 3 ilde ikamet eden sigortalı çalışan annelere bakıcı desteği sağlanmaktadır. Her anneye aynı olmak üzere 1300 TL ödeme yapılması planlanmaktadır. Başvuru sonuçları ilerleyen tarihte bakanlık tarafından yapılacak açıklama ile belirlenecek. Çalışan anneler için ise eğitimli bakıcı desteği ve başvuru şartları belirlendi. Ankara, İstanbul ve İzmir illerinin bir tanesinde ikamet eden anneler aylık olarak ücret alacaklardır. Yerine getirilmesi gereken şartlar sadece ikamet adresi değil. Annenin bakıcı desteğinden yararlanabilmesi için ön kayıt yapacağı bugünden itibaren 0-24 ay arasında çocuğunun olması ve çalışması gerekmektedir. 1300 lira bakıcı desteğinden annelerin yararlanması için çocuğuyla aynı evde yaşaması, bekar anne ise çocuğunun velayetinin anne üzerinde olması ve işverene bağlı bir firmada SGK’ya her ay 30 gün prim bildiriminin yapılması şartı ile çalışması gerekmektedir. Çalıştıracak bakıcının MEB sertifikası olması gerekmektedir.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum