1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Bakan ek ödeme müjdesi verdi! Kuruşu kuruşuna hesaplandı 6 bin TL ödenecek
Bakan ek ödeme müjdesi verdi! Kuruşu kuruşuna hesaplandı 6 bin TL ödenecek

Bakan ek ödeme müjdesi verdi! Kuruşu kuruşuna hesaplandı 6 bin TL ödenecek

Corona virüs salgını sonrası tüm sağlık çalışanlarının her zaman olduğundançok daha özverili çalışmaları gereken bir döneme girdi. Vatandaşlar tarafından takdirle karşılanan sağlık personelinin tamamına tavandan ek ödeme yapılacağı açıklandı.

A+A-

Sağlık Bakanlığı ek ödeme 2020 tarihi verildi mi? Türkiye'de görülen corona virüs vakalarının ardından gözler sağlık çalışanlarına çevrildi. Bu zorlu süreçte özveriyle çalışan sağlıkçılar için başlatılan 'moral alkışı'nın ardından, çalışanların hayatını kolaylaştıracak adımlar da atıldı. Bazı kentlerde toplu ulaşım ücretsiz hale getirilirken, sağlık personelinin konaklaması için de çeşitli projeler üzerinde duruluyor. Sağlık çalışanlarının önemli taleplerinden biri olan ek ödeme miktarının artırılması ile ilgili, Bakan Koca yaptığı açıklamada 3 ay boyunca sağlık personelinin ek ödemelerinin tavan ücretten yatırılacağını duyurdu. İşte ek ödeme 2020 tarihi ve tutarları hakkında merak edilenler..

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sağlık çalışanlara yapılacak ek ödeme ile iligli müjdeyi vermişti. Sağlık çalışanları ise tavandan ödenecek olan ek ödemenin ne kadar olacağını ve maaşlarını nasıl etkileyeceğini merak ediyor.

Üç ay boyunca sağlık çalışanlarına ödenecek olan ek ödeme tutarları belli oldu.

(Not: Derecelendirmeye göre ödeme tutarları yazılmıştır)

Doktor (1/4) 6 bin lira

Sağlık Bilimleri Lisansiyeri (1/4) 1625 lira

Ön lisans 1260 lira

Lise (2/3) 505 lira

EK ÖDEME NEDİR?

Ek ödeme, personele sağlık tesisine fiilen katkı sağladığı sürece verilebilir. Sağlık tesisinin o dönemde elde ettiği gayrisafi hasılattan öncelikle Hazine payı, 24/5/1983 tarihli ve 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununun 18 inci maddesinin birinci fıkrasının (k) bendi gereğince ayrılacak pay ile Bakanlık merkez payı ayrıldıktan sonra kalan miktar, 209 sayılı Kanunun 5 inci maddesinin üçüncü fıkrasında belirlenen oranları geçmemek üzere personele ek ödeme olarak dağıtılabilir. Bağış, faiz, kira gelirinden elde edilen döner sermaye gelirleri hiçbir şekilde personele ek ödeme olarak dağıtılamaz.

Kaynak; Gazete vatan

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.