1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Bakan Dönmez Açıkladı: BORON’da 30 Bin Ton Satış Yapıldı
Bakan Dönmez Açıkladı: BORON’da 30 Bin Ton Satış Yapıldı

Bakan Dönmez Açıkladı: BORON’da 30 Bin Ton Satış Yapıldı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son 10 ay içinde yerli temizlik ürünü BORON’un toplamda 30 bin ton satış yapıldığı açıklanmıştır. Bor ile yeni ürünlerin piyasaya çıktığı açıklandı.

A+A-

Yerli temizlik ürünü BORON’un yeni ürün lansmanında önemli açıklamalarda bulunan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, doğal minarelli temizlik ürünü BORON’un yaygınlaşması ve borun kullanılmaya başlamasında öncü bir rol üstlendiğini ifade eden Dönmez, sıvı ve toz olmak üzere renkli ve beyazlara göre yeni ürünlerin satışa çıkacağı ifade edilmiştir. 

ETİ Maden tarafından Ar – Ge çalışmaları sonucu BORON’un her geçen gün biraz daha geliştirildiğini ifade eden Bakan Dönmez, petrol türevi ve insan sağlığı açısından zararlı olabilecek maddelerin kullanılmadan üretildiğine dikkat çeken Dönmez, temizlik ürün pazarının 10 milyar liralık bir hacme sahip olduğunu da sözlerine eklemiştir. 

İhracat Çalışmalarına Başlanacak 

10 ay önce piyasaya çıkan ve kısa süre içinde yoğun bir ilgi ile karşılaşan yerli temizlik ürünü BORON, %8’lik bir Pazar payına ulaşmayı başarmıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından toplamda 30 bin ton satış rakamına ulaşıldığının kaydedilmesinin ardından açıklamada, takip eden dönemlerde BORON’un yurt dışına

ihracatının yapılacağının müjdesi de verilmiştir. 

İlk aşamada ABD, Tunus, Kosova ve İsviçre ile ihracatın önümüzdeki günlerde gerçekleşeceğini ifade eden Bakan Dönmez, söz konusu ülkelerden gerekli izinler alındığını ifade etmiştir. Temizlik ürünlerinin sahip olduğu pazarın büyüklüğünden ve Türkiye’nin bu pazardaki önemli yerinden söz eden Bakan Dönmez, BORON’un çevreye ve insan sağlığına en az zararlı temizlik ürünlerinden biri olduğunu da sözlerine eklemiştir. 

Bor Tesislerinde Üretim Faaliyetlerine Hız Verilecek 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yapılan açıklamada, Balıkesir’in Bandırma ilçesinde temelleri atılan bor karbür tesisleriyle, bor karbür üretiminde dünya genelinde Türkiye’nin %8’dilim içinde yer aldığı ifade edilmiştir. Bor madeni bakımından zengin olan Türkiye’nin bu alanda bakanlık nezdinde çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Fatih Dönmez, ferrobor ve bor nitrünün Türkiye’de üretimi için ihale çalışmalarının yapıldığını vurgulamıştır. 

Kısa süre içinde Türkiye’nin borda katma değer uç ürünlerinin üretilmesi için önemli adımların atılacağını açıklayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, gelecek dönem için bor üretiminde Türkiye’nin önemli bir paya sahip olacağını vurgulamıştır. 

Yeni Ürünler Satışa Sunuldu 

BORON markası altında bor madeni katkısı ile üretilen temizlik ürünlerinin çeşitliliğinin arttırıldığı Bakan Dönmez tarafından açıklanmıştır. Tanıtım toplantısının ardından eşi Zeynep Dönmez ile marketten BORON markasının yeni temizlik ürünlerini satın alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, BORON’un önümüzdeki dönemde daha farklı yeniliklere sahip olacağını ifade etmiştir. Bor katma değer ürünlerinin Türkiye’de üretimi hakkında da önemli açıklamalarda bulunmuştur. 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.