1. HABERLER

 2. EKONOMİ

 3. Bağ-Kur Ve SSK SGK Emeklilerine Müjde! Maaşlarını Arttıracak Yeni Formül! Bunları Yapanlar Emeklilikte Yüksek Maaş Alacak..!
Bağ-Kur Ve SSK SGK Emeklilerine Müjde! Maaşlarını Arttıracak Yeni Formül! Bunları Yapanlar Emeklilikte Yüksek Maaş Alacak..!

Bağ-Kur Ve SSK SGK Emeklilerine Müjde! Maaşlarını Arttıracak Yeni Formül! Bunları Yapanlar Emeklilikte Yüksek Maaş Alacak..!

Günümüzde farklı meslekler için faaliyetlerini sürdüren pek çok vatandaş emekli olmak için gerekli günü tamamlamaya çalışıyor. Binlerce vatandaş için önemli olan bu zaman dilimi içerisinde emekli olduktan sonra elde edilecek. Gelirin yüksek veya düşük olması da merak edilen konular arasında. işte detaylar...

A+A-

Günümüzde farklı meslek grupları için çalışma hayatını sürdüren vatandaşlara hesaplama yapabilecekleri bir platform SGK ve e-devlet sistemi üzerinde sağlanıyor. Ancak maaşınızı yükseltmek istiyorsanız yapabileceğiniz bazı işlemler bulunuyor. İşte bu işlemler ve bu püf noktalarına dair son dakika haberleri…

Bağ-Kur ve SSK sigorta koluna bağlı olan vatandaşlar ne zaman emekli olabileceklerini araştırıyorlar. Günümüzde milyonlarca vatandaş gelecekte ne kadar maaş alacağı konusunda endişe yaşıyor. Yüksek aylık alabilmek için gerekli formülleri uygulandığı takdirde daha yüksek emekli maaşı alabilmek mümkün olacak. Özellikle bu konuda 8 noktaya dikkat etmek gerekiyor ve bu hususlara dikkat edildiği takdirde emekli aylığı yükseliyor. İşte milyonlarca çalışanı ilgilendiren bu karar ve dikkat edilmesi gereken püf noktalar...

Yüksek Maaş Alabilmek İçin Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Emeklilik tarihi için yaş ve işe giriş tarihi büyük bir önem taşıyor. Maaşını belirlemek isteyen çalışanlar bu konuda elde edebilecekleri pek çok unsurdan yararlanabiliyorlar. Bazı püf noktalarına dikkat çekmek gerekiyor ve bu konudaki en önemli parametre brüt maaş oluyor.

 • Emeklilik planı gerçekleştirirken emekliliğiniz için gerekli adımları bir iki yıl önce değil en az 8-10 yıl önce planlayın. Böylece alacağınız maaşı arttıra bilmeniz mümkün olacaktır.
 • Hesaplama yaparken kazançlarınızın tamamına bakılır ve bunun için aynı anda iki işte çalışmak veya çok çalışıp sigorta primini yüksek maaş üzerinden gösterebilecek bir işte bulunmak önemli bir etken olacaktır.
 • Brüt maaşınız prime esas kazancımız olarak görülmektedir. Eğer imkanınız varsa 1 ay 30 gün üzerinden hesaplanır ve siz birden fazla yerde sigortalı olarak çalıştığınız takdirde prim kazancınız yükselir. Bu durumda toplam kazancınız artacaktır.
 • Bağ-Kur'lu veya SSK’lılar için geçerli olan son 3 buçuk yıl kuralı ile SGK'ya tavandan kazanç bildirilmesi halinde tavandan bildirilen her ay için ileride alınacak emekli aylığı da 15 20 TL kadar yükselir. Üç buçuk yıl tavandan kazanç bildiren vatandaşların da aklında ise 800 TL'ye yakın bir artış mümkün olur.
 • Bağ-Kur yerine SSK'dan emekli olmak sizin için avantajlı olacaktır. SSK'dan emekli olma imkanınız bulunuyorsa Bağ-Kur'u ikinci planda tutmanız gerekiyor. Ayrıca herhangi bir kurumda çalışıyorsanız hangi kurum olduğu önemli olmasa da son üç buçuk yılda olduğunuz takdirde emekliliğini de SSK şartları üzerinden hesaplanır ve yüksek kazanç bildirerek hem daha erken emekli olabilir hem de yüksek bir maaş alabilirsiniz.
 • Aylık kazancınız maaşınızı belirleyecek en büyük etken olacaktır. Dolayısıyla gerçek maaşınızın bodroda görülmesi önemli bir konudur.
 • Asgari ücretten maaşınız gösterildiği takdirde bu duruma razı olmayın. Çünkü emekliliğiniz de bu durum sizlerin düşük maaşı almasına neden olacaktır.
 • Düzenli ek ödemeleriniz bulunuyorsa bunların da brüt kazanca eklenip eklenmediği konusunda temkinli olmalısınız.
 • Son olarak emekli başvurusu yaparken tahsis formunda bakmakla yükümlü kişi hanesine çocuk veya eş gibi yakınlarınızı ekleyebilirsiniz.
 • Maaş hesaplaması yapılırken aylık bağlama oranında yükselme sağlayacak bu etkenler maaşımızın da yükselmesine etki eder.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.