1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Avustralya Başbakanı Scott Morrison Kudüs'ü İsrail Başkenti Olarak Gördüklerini Açıkladı
Avustralya Başbakanı Scott Morrison Kudüs'ü İsrail Başkenti Olarak Gördüklerini Açıkladı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison Kudüs'ü İsrail Başkenti Olarak Gördüklerini Açıkladı

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını doğruladı.

A+A-

Avustralya Başbakanı Scott Morrison, hükümetinin Batı Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacağını doğruladı.

Ancak, bir barış anlaşması sağlanana kadar Avustralya'nın büyükelçiliğinin Tel Aviv'den kalacağını söyledi.

Kudüs'ün konumu, İsrail ile Filistinliler arasındaki en çok tartışılan konulardan biridir.

ABD Başkanı Donald Trump, geçtiğimiz yıl antik kenti İsrail'in başkenti olarak tanıyarak Amerikan dış politikasını tersine çevirdiğinde uluslararası eleştiriler aldı. ABD büyükelçiliğini Mayıs ayında Tel Aviv'den Kudüs'e taşındı.

Avustralya Başbakanı ne dedi?

Cumartesi günü Sydney'de konuşan Morrison, "Avustralya şuanda İsrail meclisi (Knesset) ve hükümet kurumlarının birçoğu Batı Kudüs'te olduğu için İsrail'in başkenti olarak tanıyacağız''  dedi.

"Elçiliklerimizi Batı Kudüs'e Büyük Elçiliğimizi  taşımakta sabırsızlanıyor. Konumunu belirleyip biran evvel pratik yapmaya başlayacağız"

Morrison, Batı Kudüs'te geçici olarak savunma ve ticaret bürosu kurulacağını da söyledi. Başbakan ayrıca, Avustralya'nın Ortadoğu'da "liberal demokrasiyi" desteklediğini de vurguladı.

Avusturalya'nın bu çıkışı Ekim ayında duyurulduğunda, İsrail'den destek aldı, ancak Filistin tarafındaki eleştiriler geldi.

Bay Morrison’un selefi Malcolm Turnbull, Avustralya’nın Kudüs’teki büyükelçiliğini konumunu değiştirmek için  ABD’yi takip etmesine karar vermişti.

Diğer iki ülke - Guatemala ve Paraguay - da geçiş yapacaklarını açıkladılar, ancak Paraguay daha sonra hükümetin değişmesinden sonra kararı tersine çevirdi .

KUDÜS'ÜN BAŞKENT OLMASI NEDEN İSTENİYOR?

İsrail, Kudüs'ü “ebedi ve bölünmemiş” sermaye olarak görürken, Filistinliler, 1967 Ortadoğu savaşında İsrail'in işgal ettiği Doğu Kudüs'ü, gelecekte başkentleri olarak görüyor.

Kudüs'teki İsrail egemenliği hiçbir zaman uluslararası olarak tanınmamıştı ve 1993 İsrail-Filistin arasındaki barış anlaşmalarına göre, Kudüs'ün nihai statüsü, barış görüşmelerinin sonraki aşamalarında tartışılmak isteniyor.

1967'den bu yana İsrail, Doğu Kudüs'te yaklaşık 200.000 Yahudi'ye ev sahipliği yaparak düzenli yerleşim kurdu. İsrail buna itiraz etse de, bunlar uluslararası hukukta yasa dışı kabul edilir.

Aralık 2017'de, BM üyesi ülkelerin büyük çoğunluğu, Kudüs'ün İsrail'in başkenti kararının “boş ve hükümsüz” olduğunu ve iptal edilmesi gerektiği şekilinde Genel Kurul'da  oy kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.