1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye Vergi Ve 400 TL Ek Zam Formülü Hayata Geçiyor Mu? Ekim Ayında Asgari Ücrete Beklenen Zam Yapılacak Mı?
Asgari Ücretliye Vergi Ve 400 TL Ek Zam Formülü Hayata Geçiyor Mu? Ekim Ayında Asgari Ücrete Beklenen Zam Yapılacak Mı?

Asgari Ücretliye Vergi Ve 400 TL Ek Zam Formülü Hayata Geçiyor Mu? Ekim Ayında Asgari Ücrete Beklenen Zam Yapılacak Mı?

Asgari ücret üzerinden vergilerin kaldırılacağı beklentisi uzun süredir devam ediyordu. SGK asgari ücretli vatandaşların vergi primlerini düzenleyecek mi? asgari ücretle çalışanlar için 2020 yılında hükümet tarafından yapılacak yeni bir düzenleme mevcut mu? Konu ile ilişkili resmi bir açıklama geldi mi? İşte detaylar…

A+A-

Milyonlarca asgari ücretli vatandaşı ilgilendiren gelir vergisi diliminin değişmesi konusu özellikle de asgari geçim indirimi ödemeleri yüksek olan vatandaşların maaşlarında kesinti oluşmasına neden oluyor. İşte vergi indirimi ile ilgili son dakika haber ve detayları…

Asgari ücretli çalışan vatandaşa Eylül ayından sonra vergi diliminin bir üst sınırdan kesileceği haberi yayılmıştı. Asgari ücretli çalışan vatandaşlar Eylül ayı itibarıyla ortaya çıkacak yeni maaş hesaplama formülünü araştırıyorlar. Yüzde 15 gelir vergisi diliminden yüzde 20 gelir vergisi dilimine geçiş yapılıyor ve konu ile ilgili de açıklama resmi olarak geldi.

Asgari ücretlilerin maaşında bir düşüş meydana gelmeyeceği asgari geçim indirimi ile ilgili bazı bilgiler de verildi. Asgari geçim indirimi desteği ile asgari ücretli vatandaşların maaşlarında asgari geçim indirimi ile tamamlanacağı ve maaşlarının düşmeyeceği bilgisi yer aldı. 1 yıl içerisinde vatandaşların kazanmış oldukları gelir durumuna göre gelir vergisi dilimi olarak kesiliyor.

Gelir Vergisi Ödeme Oranı Artıyor! Asgari Ücretli Ne Kadar Maaş Alabilecek?

Asgari ücretli çalışan vatandaşlara vergi dilimi değişikliği Eylül ayı itibarıyla yapılacak. Eylül ayı maaş bordrosunda kazancın bir kısmı yüzde 15'ten bir kısmı ise yüzde 20 üzerinden vergi uygulaması yapılacak. Yılın kalan son 3 ayında ise tüm kazancı yüzde yirmi oranından vergilendirilecek. Vergi bildirimi değişikliği sebebiyle şu an asgari ücretlinin maaşı 2.324 TL olarak net bir şekilde ödenirken asgari ücrette kesinti yapılması gerekiyordu ve devlet de bu kesintilere müdahale edip asgari ücretlinin maaşının aynı kalmasını sağlıyor. Asgari ücretle çalışan vatandaşlara ödemiş oldukları vergi yılın ilk sekiz ayında 375 TL kadar olurken bundan sonraki dönemde 400 TL'ye yükselmiş olacak. Asgari ücretlinin son 3 ay maaş bordrosunda ise 500,31 TL olarak gelir vergisi kesintisi oluşacak. Ancak her durumda asgari ücretlinin maaşı net 2.324 TL’nin altına düşürmeyecek.

Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Geliyor?

Asgari ücret ile çalışan vatandaşlara yılda iki kez yerine bir kez maaş artırımı gerçekleştiriliyor. Her yıl aralık ayında işçiler ve sendika ile işverenlerle birlikte hükümet tarafından gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda asgari ücretli çalışanların maaşlarında artış meydana geliyor. Bu maaş zam oranları Ocak ayı itibarıyla uygulanıyor. Asgari ücretle çalışan bundan sonraki dönemde ilk zamlı maaşını ocak ayında almış olacak.

Asgari Ücretliye Ek Zam Müjdesi Geliyor Mu?

Asgari ücretli olarak çalışan vatandaşlara 2020 yılında aylık maaş tutarı yüzde 15 oranından yapılan zam ile 2.324 TL'yi bulmuştu. Hükümet bu yıl belge düzenleme konusunda bir adım atarsa maaşlar ortalama 400 TL'ye kadar yükselebilir. Ancak asgari ücretle çalışan vatandaşlar her ay 375 TL gelir vergisi ödüyorlar. Bu gelir vergisine ek olarak yapılan 22 TL tutarındaki damga vergisi de vatandaşların zor durumda kalmasına neden oluyor. Vergilerin tamamen kaldırılması ve maaşlara eklenmesi durumunda asgari ücrete 400 TL ek zam gelmiş olacak.

Asgari Ücret Ne Demektir?

Asgari ücret bir bireyin en temel ihtiyaçlarını sağlayabileceği gelire denilmektedir. Giyim, barınma, beslenme, ısınma ve ulaşım ihtiyaçları da bu ihtiyaçlar arasında yer almaktadır. İşçiye asgari ücretten daha düşük bir maaş vermek yasaktır. Dolayısıyla asgari ücretten daha düşük maaş ödemesi veren işverene cezai yaptırımlar uygulanmaya devam ediyor. Asgari ücretten düşük maaş verdiği tespit edilen vatandaşlara 289 TL ceza veriliyor. 2020 yılından bu yana iş Kanunu'na göre bir işçiye asgari ücretin altında ücret vermek işçi başına her ay 289 TL idari para cezası uygulanmasına etken oluyor. Asgari ücret maaşının altında ödeme aldığını beyan eden işçi haklı bir sebeple iş akdini feshetmiş olur ve çalışan en az 1 yıldır bu işte çalışıyorsa kıdem tazminatı alma hakkı bulunmaktadır.

Aradaki Maaş Farkı Alınabiliyor!

Çalışanın kendi için ödenmiş olan ücret asgari ücretin altında bir miktar ise maaş farkını geri alabilmek mümkün olacaktır. Asgari ücret aldığı beyan edilen çalışanın daha düşük bir ücretle işçi çalıştırması Vergi Usul Kanunu'na göre yasaktır ve yanıltıcı belge düzenlenmesi olarak görülür. Bir yıldan üç yıla kadar bu konuda hapis cezası da uygulanıyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum