1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye Büyük Müjde! 2 Bin 672 TL Olacak! 2021'de Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?
Asgari Ücretliye Büyük Müjde! 2 Bin 672 TL Olacak! 2021'de Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari Ücretliye Büyük Müjde! 2 Bin 672 TL Olacak! 2021'de Asgari Ücret Zammı Ne Kadar Olacak?

Asgari ücret ile ilgili Tespit Komisyonu tarafından oluşturulması beklenen TİSK ve Türk İş sendikası ile Çalışma Bakanlığı arasında gerçekleştirilecek her yıl Aralık döneminde yapılacak görüşmeler bu yılda merak ediliyor. En az üç toplantı halinde bu görüşmelerle ilgili detaylar neler? Zam oranları ne zaman tam olarak belli olacak?

A+A-

Asgari ücretle çalışan vatandaşlar 1 yıllık bekleyişin ardından bir sonraki zam oranının ne kadar yapılacağını merak ediyor. Hala uzun bir süreç bulunan asgari ücret zam görüşmesine ilişkin detaylar haberimizde…

2021 Ocak asgari ücret zammı brüt ve net olarak milyonlarca vatandaş tarafından araştırılıyor. Türkiye genelinde asgari ücretle çalışan milyonlarca vatandaş bulunuyor ve bu vatandaşlar yeni yılda ne kadar zam alacaklarını merak ediyorlar. Bu zammın net olarak maaşlarına ne kadar yansıyacağı da büyük bir merak konusu haline geldi. İşte asgari ücretteki artış ve zam tahminleri ile ilgili gelişmeler haberimizde…

En Erken Asgari Ücret Zammı Ne Zaman Belirlenecek?

Pek çok vatandaş asgari ücretle çalışmalarını sürdürüyor. Maaşlarına yılda bir defa zam uygulanan asgari ücretli çalışanlar asgari ücrete toplamda ne kadar zam yapılacağını araştırmaya başladılar. Zam ile ilgili asgari ücret tespit komisyonunda yapılan görüşmeler belirlendi. Bu komisyonda işçi tarafını temsil etmek için Türk İş Sendikası, işveren tarafını temsil etmek için TİSK yer alıyor. Komisyon görüşmelerinde Çalışma Bakanlığı da bulunacak. Gelişmeler ilk olarak Çalışma Bakanlığı'nın ev sahipliği ile başlayacak. Daha sonra birer kez TİSK ve Türk İş bu toplantılara ev sahipliği yapacak ve Aralık ayının sonuna doğru gerçekleştirilen toplantılarda son görüşme bakanlıktan karşılanacak. Ortak bir karar alınması durumunda son toplantı öncesi vatandaşlara zam oranı duyurulacak. Zam duyulması ile maaşlar Ocak ayı itibariyle zanlı olarak ödenecek asgari ücret zam süresi ilk olarak Ocak ayının maaşına yansıyacak.

2021 Asgari Ücret Zammı Yüzde Kaç Olacak?

Her yıl asgari ücret tespit komisyonu ile toplanan ve gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda asgari ücrete yapılacak zam oranları belirleniyor. Düzenli olarak gerçekleştirilen bu toplantılar sonucunda alınan kararlar asgari ücret zammını belirliyor. Yeni yılda 1 Ocak tarihi itibarıyla zamlar geçerli olacak.

Geçtiğimiz yıl yüzde 15 beklenen zam talebi düşünülürse 2021 yılında asgari ücret 2.672 TL olması bekleniyor.

Asgari Ücret Kaç TL'dir?

Asgari ücret net 2943 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bunun yüzde 14'lük kısmı SGK primidir. İşsizlik sigortası primi yüzde 1 oranında kesilmekte bu oranda 29,43 TL'lik bir kesintiye denk gelmektedir. Gelir vergisi yüzde 15 üzerinden hesaplanmaktadır ve toplamda 154,51 TL kesinti oluşmasına neden olur. Bunun yanında emekli asgari ücretliye asgari geçim indirimi verilmektedir ve bu indirimde 220 TL olarak hesaplanmaktadır. Damga vergisi 22.34 TL olarak kesilir. Kesintilerin tüm toplama 618,30 liraya denk gelmektedir. Bu durumdan net asgari ücretli 2.324,7 TL olarak ödenmektedir.

Asgari ücretliye asgari geçim indirimi verilmektedir. Buna göre yukarıdaki hesaplama bekar ve çocuğu olmayan asgari ücretliye göre hesaplanmıştır. Farklı durumlarda asgari geçim indirimi yükselmektedir. İşte bu kriterler ve asgari geçim indirimini yükselten etkenler…

2020 Asgari Geçim İndirimi Ne Kadar?

2020 yılında asgari geçim indirimi bekar asgari ücretli çalışan için 220,73 TL olarak belirlenmiştir. Evli ve eşi çalışmayanlar için 264,87 TL, evli eşi çalışmayan ve tek çocuklu asgari ücretli çalışan için 297,98 TL, evli eşi çalışmayan ve iki çocuklu olan asgari ücretli için 331,09 TL, evli ve eşi çalışmayan 3 çocuklu için 375,23 TL, evli ve eşi çalışmayan 4 çocuklu asgari ücretli için 375,23 TL, evli ve eşi çalışmayan 5 çocuklu asgari ücretli çalışan için 375,23 TL olarak belirlenmiştir.

Evli ve eşi çalışan asgari ücretli için 220,73 TL, evli eşi çalışan 1 çocuklu asgari ücretli için 253,83 TL, evli çalışan ve 2 çocuklu asgari ücretli için 286,94 TL, evli eşi çalışan 3 çocuklu asgari ücretli için 331,09 TL, evli eşi çalışan 4 çocuklu asgari ücretli için 353,16 TL, evli ve eşi çalışan 1 çocuklu asgari ücretli için 375,23 TL asgari geçim indirimi ödemesi verilmektedir.

Asgari Ücret Ne Anlama Geliyor?

Asgari ücret ya da diğer adıyla minimum ücret işçilere bir gün çalışma karşılığı verilen ödenektir. Bu ödenek ile konut, gıda, giyim, ulaşım, kültür ve benzeri tüm gereksinimlerin karşılanması için en alt tabandan maaş anlamı taşıyor. En az düzeyde karşılamaya yetecek olan bu ücret asgari ücret olarak günlük hesaplanır ve aylık olarak ödenir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.