1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretliye 686 TL İlave Ödeme Müjdesi Geldi
Asgari Ücretliye 686 TL İlave Ödeme Müjdesi Geldi

Asgari Ücretliye 686 TL İlave Ödeme Müjdesi Geldi

Asgari ücretli çalışan bu hakkını bilmiyor, bilmeden çalışmaya ve her ay aynı sabit asgari ücreti almayı sürdürüyor. 2020 yılı asgari ücreti açıklanmasının ardından asgari ücretlilere 686 lira 70 kuruş ilave ücret ödenmesi gerekli. Haberimizde o parayı alma yolu...

A+A-

Maaşını asgari ücret üzerinden alan vatandaşlar, mayıs ayında 98,1 TL zamlı maaş alacaklar. Asgari ücretin brüt 2,943 TL açıklanmasının ardından, asgari ücretlilerin günlük kazancı brüt 98,1 TL olarak hesaplanmıştır.  30 gün üzerinden hesaplanan bu miktar, 31 gün olan aylarda 1 gün ek ücret demek oluyor.  Bu nedenle mayıs ayında 31 gün çalışan kişilerin maaşı 98,1 TL fazla ödenecek.  Bu durumda senede 6 ayın 31 gün olması sebebiyle 686 TL ilave ücret alınacaktır.  Bu durumdan çoğu çalışan haberdar değil

Asgari ücretliler bu durumun farkında olmadan maaşlarını her ay sabit ücret üzerinden almaktadır. Bu yıl Asgari Ücret Komisyonu ve İşçi ve İşveren derneklerinin ortak kararları sonucu asgari ücret 2943 TL olarak belirlenmiştir.  Asgari ücretin brüt 2943 TL açıklanmasının ardından,  asgari ücret üzerinden maaş alanlar yıllık olarak 686 TL ilave ücret alması gerekmektedir.

Asgari Ücretlilere Ek Ödeme

Asgari ücret aylık brüt 2943 TL olarak belirlendi. Buna göre asgari ücretliler,  günlük 98,1 TL ücret alacaklar. 31 gün olan aylarda, ilave ücret alınabilip, alınamayacağı merak konusu olmuştur.

31 Gün Olan Aylarda Ek Ücret Alınması

1 yıl içerisinde 7 ay 31 gün sürmektedir. Bu aylar Ocak, Mart, Mayıs, Temmuz, Ağustos ve Ekimdir.  Bu ayların 31 gün sürmesi sebebiyle asgari ücret için bu aylarda 1 gün fazla ödeme alınması gerekmektedir. Çünkü çalışanlar bu aylarda 1 gün fazla mesai yapmaktadırlar. İş yerleri çalışanların maaşını standart olarak, belirlenen asgari ücret üzerinden brüt 2943 TL ödeme yapmaya devam etmektedir.  Çalışanlar 31 gün olan ayların ücretlerini eksik aldığını fark edemiyor.  Ancak asgari ücretlilerin bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda bu yılki asgari ücret üzerinden 7 ayda toplam 686 TL ilave ücret almaları gerekmektedir.

Konu hakkında bir tv kanalında Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a sorulan soru üzerine kesinlikle bir müjde olacağını, arkadaşlar bu konuda çalışıyor, açıklamasında bulundu.

Bu düzenlemeyle asgari ücret üzerinden maaş çalışanlar 31 gün olan aylar baz alındığında yıllık olarak 686 TL daha fazla  ödeme alacaklardır.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum