1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Asgari Ücretlinin Beklediği Haber Geldi! Asgari Ücret 2 Bin 673 TL Olacak!
Asgari Ücretlinin Beklediği Haber Geldi! Asgari Ücret 2 Bin 673 TL Olacak!

Asgari Ücretlinin Beklediği Haber Geldi! Asgari Ücret 2 Bin 673 TL Olacak!

Asgari ücret vatandaşlara ocak ayı itibarıyla alacak olduklarımızdan bir önceki yılın aralık ayı itibarıyla kesinleşiyor. 2020 yılının Aralık ayında zam oranlarının açıklanması ile birlikte ocak ayından itibaren vatandaşlar maaşlarını zamlı olarak alacaklar. İşte asgari ücrete yapılacak zam miktarı ve zam oranlarına dair tahminler…

A+A-

Uzun süredir vatandaş tarafından asgari ücret maaş zammı belirlemesi merakla bekleniyor. Ancak kesin bir bilgi verilmezken Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun yapacak olduğu açıklamalar bekleniyordu. Asgari ücret için büyük bir kitle ne kadar zam yapılacağını araştırıyor.

Vatandaşın aralık ayı sonu itibariyle yapılacak görüşmeler ve enflasyon rakamlarının 6 verisinin de tamamlanmış olması ile birlikte maaş zam oranı kesin olarak belirtilecek ve Ocak ayı itibariyle de asgari ücretli çalışanlar maaşlarını zamlı alabilecekler. 1 Aralık itibarıyla Asgari Ücret Tespit Komisyonu bir araya gelecek maaş belirlemelerini gerçekleştirecek. Görüşmelerde alınacak kararlarla ne kadar zam yapılacağı kesinleşecek.  İşte Asgari ücretli vatandaşların maaşlarına yapılacak düzenlemelere dair son dakika haberleri…

İşçiler adına, işverenler adına ve sendikalar ile birlikte alınacak kararlar sonrasında teklifler değerlendirilip brüt ücretin 3384 TL net maaşın da 2673 TL olacağı düşünülüyor. Yapılacak görüşmeler sonrasında orta vadeli olarak önceki yıllara oranla bakılacak ve geçmiş yıllardaki enflasyon oranına göre de ayarlama yapılmayacak.

2021 ve 2023 yıllarına ait olarak yıl içinde belirlenen mali disiplin oranlarının korunması sağlanacak fiyatlara vergi düzenlemeleri ve enflasyon endeksine davranışları eklenecek. 2021 yılında memur ve kamu işçilerinin ücretlerini 3 artı 3 zam gelecek. Enflasyon ise bu oranların üzerine çıktığı takdirde asgari ücret maaşları üzerine fark yansıtılacak. Tahminler hayata geçerse asgari ücret maaşı kaç TL olacak?

Vatandaşın dört gözle beklediği düzenlemeler geliyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplanacak ve asgari ücret ile istihdam edilen vatandaşların gelirlerinde ne kadar artış olacağı hesaplanacak. Çeşitli senaryolar oluşturuluyor ve bu senaryolara göre maaşlarına yapılacak zam oranları belirlenmeye çalışılıyor.

  • OVP 2021 enflasyon hedefine göre asgari ücret maaşı hesaplandığında 2021 yılında meydana gelecek enflasyon oranı %8 olacak. Asgari ücretli maaşlara göre hedef doğrultusu sırasında %8 artacak. Brüt maaşlar 3178 TL olurken 2510 TL net maaş alabilmeleri mümkün olacak.
  • Merkez Bankası'nın 2021 hedefleri hayata geçirilirse Merkez Bankası'ndan gelen zam oranı ile birlikte yüzde 9.4 zam yapılacak. Bu orana göre de artışlar meydana geldiği takdirde 3.220 TL brüt 2542 TL net maaş alınması mümkün olacak.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın 2021 enflasyon hedefine göre asgari ücret maaşları belirlendiği takdirde 2021 yılında enflasyon oranına göre 3 puanlık payı eklenmiş olacak. Böylece 12.1 oranı ile artışlar meydana gelecek. Bu durumda 3308 TL brüt, 2612 TL net asgari ücret belirlenecek.
  • Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 2020 enflasyon hedefine göre maaş düzenlemesinin yapılması ile birlikte yüzde 12.1’lik oran üzerinden zam uygulanacak. 3 puanlık beklenen refah payları maaşları eklenecek ve yüzde 15'e ulaşacak. Bu kapsamda asgari ücret 3.384 TL brüt, 2673 TL net maaş olacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum