Asgari Ücretli Çalışana 397 TL Ek Zam Müjdesi! AGİ Ve Asgari Ücret Kaç TL Oldu? Brüt Maaş Ödemesi Ne Kadar?

Asgari Ücretli Çalışana 397 TL Ek Zam Müjdesi! AGİ Ve Asgari Ücret Kaç TL Oldu? Brüt Maaş Ödemesi Ne Kadar?

Devletten asgari ücretli çalışan vatandaşlara ne kadar zam yapılacağı merak ediliyor. 2021 yılı için zam görüşmeleri yapılırken 75 TL'lik jest rakamı açıklanmıştı. Bakan’dan yapılan projeye ek olarak yeni bir jest müjdesi geldi! işte detaylar...

Bakandan açıklama geldi! Asgari ücret hakkındaki açıklamalarıyla pek çok ülkeye göre ileri olduğumuzu belirten bakan asgari ücret yasal olarak saptanmış belli kriterlere göre işçinin 1 iş günü karşılığında almış olduğu ücrete denir açıklamasını yaptı. İşte asgari ücret ve asgari geçim indirimine dair son dakika haber ve detayları...

Komisyon tarafından 2021 yılı için asgari ücret zammı merakla bekleniyordu. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı da Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirlenecek rakamlar üzerinden görüşmeler devam edecek. İşçilere 397 TL'lik ek zam verilmesinin de bir jest olarak gündeme gelebileceği düşünülüyor. Her ay ödenen 375 TL'lik gelir vergisi ve 22 TL'lik damga vergisinin maaşlara eklenmesi söz konusu olabilir. Toplamı 397 TL'ye denk gelmektedir ve asgari ücrete ek zam yapılıp yapılmayacağı merak ediliyor. İşte 2021 yılında asgari ücret rakamları ve asgari geçim indirimine dair detaylar...

Asgari ücret bu yıl 2.324 TL 70 kuruş olarak belirlenmişti. İşçi ve işveren ile hükümet temsilcilerinden oluşan heyet ile birlikte Asgari Ücret Tespit Komisyonu 2020 yılı için Aile Bakanlığı tarafından komisyon toplantısının ardından yapılan açıklamaya göre enflasyon oranının yüzde üç üzerinde olduğunu söyleyerek 3 olarak dikkate alınarak oranın belirlendiğini söyledi. 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle geçerli olmak üzere Asgari ücretin brüt 2.943 TL, net 2324 TL 70 kuruş olarak belirlenmesi kararına bağlanmıştı.

Hükümetten 463 Tl Jest Geliyor Mu?

Asgari ücretle hayatını sürdüren vatandaşlar bakanlıktan yapılan jest rakamı ile birlikte ikramiye alabilmeyi sağlayıp sağlayamayacaklarını araştırıyorlar. 75 TL'lik destek ücreti uygulanan artış pek çok vatandaşı da yakından ilgilendiriyor. Ayrıca asgari geçim indirimi ücreti de güncellendi. Buna göre asgari geçim indirimi miktarı şu şekilde hesaplanıyor.

Asgari geçim indirimi;

 • Bekar bir işçi için 220,73 kuruş
 • Evli ve eşi çalışmayan işçi için 264,87 kuruş
 • Evli eşi çalışmayan 1 çocuklu işçi için 297,98 kuruş
 • Evli, eşi çalışmayan 2 çocuklu işçi için 331,09 kuruş
 • Evli, eşi çalışmayan 3 çocuklu işçi için 375,23 kuruş olarak ödenmektedir.

Diğer taraftan da 500 TL ve üzeri sigortalı çalıştıran işyerleri için 101 TL olarak, 500'ün altında sigortalı çalıştıran işyerleri içinde 150 TL olarak asgari ücret desteği tüm işverenleri kapsayacak şekilde 75 TL olarak ödenecek.

Asgari Geçim İndirimi 2020 Yılı İçin Şu Şekilde Uygulanmıştı;

 • Bekar işçi için 220,73 TL
 • Evli ve eşi çalışmayan işçi için 264,87 TL
 • Evli ve eşi çalışmayan 1 çocuklu işçi için 297,98 TL
 • Evli eşi çalışmayan 2 çocuklu işçi için 309 TL
 • Evli eşi çalışmayan 3 çocuklu işçi için 375,23 TL
 • Evli eşi çalışmayan 5 çocuklu 375,23 TL,
 • Evli eşi çalışan 1 çocuklu işçi için 253,83 TL
 • Evli eşi çalışan işçi için 220,73 TL
 • Evli ve eşi çalışan 1 çocuklu işçi için 253,83 TL
 • Evli eşi çalışan 2 çocuklu işçi için 286,94 TL
 • Evli eşi çalışan 3 çocuklu işçi için 331,09 TL
 • Evli eşi çalışan 4 çocuklu işçi için 353,16 TL
 • Evli, eşi çalışan 1 çocuklu işçi için 375,23 TL ödeme yapılıyor.

Asgari Ücretin Miktarı Nasıl Belirleniyor?

Asgari ücretin miktarı bakanlık tarafından belirlenmektedir. Ayrıca Asgari Ücret Tespit Komisyonu da asgari ücret belirlenmesinde etkili olmaktadır. 15 üyeden oluşan bu komisyon vatandaşın talepleri doğrultusunda ve Hazine Müsteşarlığı temsilcileri ile birlikte en çok işçi bulunduran en üst işçi kuruluşu ve iş kolları için seçilen 5 temsilci ile birlikte belirlenmektedir. Toplam 15 kişilik bir komisyon oluşturulmaktadır.

Asgari Ücretin Belirlenmesinde Nelere Dikkat Ediliyor?

Asgari ücret belirlemesinde işçinin 16 yaşını doldurmuş olup olmadığına göre belirleme yapılmaktadır. Asgari ücret belirlendiği dönemde sosyal ve ekonomik durum, geçim şartı, güncel rakamlar belirlenmekte ödemelerin genel durumu ile geçim indeksleri dikkat edilen konular arasında yer almaktadır. Asgari ücret hesaplaması işçinin tüm bölümlerini kapsayacak şekilde günlük olarak belirlenmiştir. Günlük hesap üzerinden aylık ve saat ücreti hesaplanarak yatırılmaktadır. Asgari ücret net hesaplanır ve brüt olarak ilan edilir. Sebebi brüt tutar hesabına damga vergisi ve gelir vergisi, işsizlik ile SGK işçi payının kesiliyor olması olarak belirleniyor. Yasal olarak da asgari ücretin uygulanması zorunludur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.