1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Akdeniz Anemisi Nedir? Nasıl Belli Olur
Akdeniz Anemisi Nedir? Nasıl Belli Olur

Akdeniz Anemisi Nedir? Nasıl Belli Olur

Yoğun olarak Kuzey bölgelerde ve ülkelerde görülen Akdeniz Anemisi hastalığı uzmanlar bu hastalığı genetik bir problem olarak değerlendiriyor. Çok sıklıkla rastlanan Akdeniz Anemisi taşıyıcı hastaları, bu taşıyıcı unsur doğan çocuklarına da geçebilmekte.

A+A-

Akdeniz Anemisi Nedir? Nasıl Tespit Edilir

Yunancada deniz anlamına gelen ‘Thalas’ kelimesi ile anemi anlamına gelen "Emia" kelimesinin birleşmesinden oluşan Akdeniz Anemisi hastalığı, dünyanın birçok ülkesinde görülmekte olup, kalıcı geçişlerneden olan ve aynı zamanda önlenebilir bir kan hastalığı olarak nitelendiriliyor. İlik naklininAnemi taşıyıcısı çocuklar için de önemli tedavi çözümleri arasında bulunuyor.

Akdeniz Anemisi Nasıl Belli Olur

Eğer anne ve baba da Akdeniz anemisi taşıyıcısı teşhisi var ise çocuklarının %25’i Talasemi (Akdeniz Anemisi) hastasıtanısı ile doğabilir. Anemi hastalığı taşıyıcısı olan kişinin Anemi hastalığı ile ilişkisi olmayan birisiyle evlenmesi durumunda çocuklarda bu hastalık çıkmaz. Akdeniz anemisi taşıyıcısı olan çocuklarda dalak büyümesi, kansızlık, enfeksiyonlara eğilim, yüz kemiklerinde değişiklikler, gelişim geriliği, kalp, karaciğer gibi sorunları ortaya çıkabiliyor. Hastalığın iki ayrı şekli vardır. Bunlardan bir tanesi Talasemi Majordiğeri ise Talasemi Minör olarak ayrılmaktadır.

Talasemi Nedir

Talasemi minör, major’a göre çok daha hafiftir ve bulguları sadece halsizlik ve kansızlıktır. Bu hastalık evlilik işlemleri sırasında zorunlu olarak yapıldığından bazı kişiler bu hastalığı taşıdıklarını işlemler zamanı yapılan sağlık kontrolünde öğrenmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.