1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Af çıkacak mı? Genel Af teklifi
Af çıkacak mı? Genel Af teklifi

Af çıkacak mı? Genel Af teklifi

Milliyetçi Hareket Partisi'nin TBMM'ye sunmuş olduğu af paketi gündemdeki hareketliliğini korumaya devam ediyor. Af teklifi ile pek çok siyasiler görüşlerini dile getirirken açıklama ise Abdulhamit Gül'den geldi. Adalet Bakanı Gül, Milliyetçi Hareket Part

A+A-

Adalet Bakanı Abdulhamit, Milliyetçi Hareket Partisi'nin Meclis'e sunmuş olduğu af paketi dışında bir taslak hazırladıklarını açıkladı. Bu taslak hazırlığı açıklamasının ardından 'Genel af çıkacak mı?' merakı vatandaşların gündemdeki Af teklifinin cevabını araştırdığı konular arasına girdi. İşte Genel af ile ilgili af teklifi gelişmeleri...

ABDULHAMİT GÜL'DEN ÖNEMLİ GENEL AF AÇIKLAMASI

Milliyetçi Hareket Partisi'nin TBMM'ye sunmuş olduğu af paketi hakkında açıklamada bulunan Abdulhamit Gül, AK Parti Hükümeti'nin ceza adaletini sağlamak ve infaz sistemi ile ilgili ihtiyaç olması halinde denetimli serbestlik ve benzer uygulamalar ile ilgili düzenleme yaptığını açıkladı. Adalet Bakanı Gül açıklamalarına şöyle devam etti.

"Elbette bu düzenlemeler hep bir zaruretten kaynaklanmıştır. Bu tekliften bağımsız olarak ihtiyaçlar ve zaruretler çerçevesinde toplumda hassasiyeti rencide etmeyecek ceza adaletini de sağlama anlamında çalışmalarımız var. Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan talimatı ile uygulamacılarla, akademisyenlerle bir teknik çalışma üzerindeyiz" dedi. Abdulhamit açıklamalarına şöyle devam etti:

"Suç işleyen bir şahıs karakolun bir kapısından girip diğer kapısından çıkıyor. Bu durumda insanların adalet duygusunu rencide ediyor. 'Yapanın yanına kar kaldı, kalıyor' algısı insanların kendine, topluma ve devlete olan güveni zedeliyor. Büyük suçlar da küçük suçlardan yola çıkıyor. Ama suçlar cezasız kalınca tekrar ediyor, daha büyüğünü yapıyor. Biz bu konuyla ilgili de toplumda adalet duygusunu cezasızlık algısını ortadan kaldıracak, az da olsa cezasını çekeceği, ıslah olacağı model üzerinde çalışıyoruz. Çalışmamızı tamamlandığında Meclis’in takdirine sunacağız."

TÜRKİYE BAROLAR BİRLİĞİ AF TEKLİFİNİ DEĞERLENDİRDİ

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 'nin TBMM'ye sunmuş olduğu af paketi ile ilgili Anadolu Ajansı muhabirine açıklamalarda bulundu. Metin Feyzioğlu, Milliyetçi Hareket Partisi'nin TBMM'ye sunmuş olduğu af paketinin genişleyebileceğinin uyarısında bulunarak, 'Cinayet işleyenler, Tecavüz edenler veya Uyuşturucu imal edenler, Türkiye'ye sokanlar da kapsam içine girebilir.' dedi. Anayasa Mahkemesinin yerleşik içtihatlarına göre, genel ceza indirimlerinin af niteliğinde olduğunu, hukukçular için teknik anlamda bu düzenlemelerin af olarak kabul edildiğini söyleyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, af niteliğinde olduğu için düzenlemenin, Anayasa'ya göre nitelikli çoğunlukla Meclis'ten geçmesi gerektiğini belirtti.

Genel affın her suçluyu kapsamayacağının söylendiğini, bu af teklifine duygusal olarak yaklaşmamak gerektiğinin altını çizen TBB Başkanı Feyzioğlu, sözlerini şöyle devam etti:

'Genel Affa ne zaman ihtiyaç duyulur diye düşünmemiz gerekiyor. Büyük toplumsal krizler yaşanmıştır, ondan sonra toplumun koskocaman bir kucaklaşmaya ihtiyacı vardır, o ortam oluşmuştur, o zaman af olabilir. Ama bunun dışındaki aflar, kamu düzenini ağır şekilde ihlal ediyor. Bunu, 1999'da adına yine ceza indirimi denilen ama özü itibarı ile af olan düzenlemede yaşadık ve bu afla dışarı çıkanların çok büyük kısmı, 2 sene süre zarfında farklı suçlar işleyerek, yeni canlar yakarak geri döndüler. O kadar hassas bir konu ki bu. 'Af' sözü, söylentisi çıktığında içeridekilerin canı yanıyor, onları bekleyenlerin canı ayrı yanıyor, sokaktaki insanların canı ayrı yanıyor ve endişe ediyorlar. Bu sebeble buna çok hassas yaklaşmak lazım."

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Feyzioğlu, af teklifini incelediğini, teklifin içinde çok sayıda istisna olduğunu belirterek, ilgili partinin sözcülerinin, "Devlete karşı suçları affetmiyoruz" açıklamasında bulunduklarını fakat çağdaş devletlerde tüm suçların, aynı zamanda devlete karşı işlenen suç sayıldığını söyledi.

"Mesela örgütlü, silahlı bir yapı kurmak. Bu devlete karşıdır. Fakat devletin kamu düzeninin ihlalidir. Biz bu tür olaylara mafya tipi örgüt diyoruz." diyen TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, sözlerini böyle devam etti:

"Otopark, ihale mafyaları gibi. Bunlar doğrudan direk devlete karşıdır. Bunlar affın içine sokulmuş. Kapı kırdı eve girdi, affın içinde. Yaşlı kadın bankadan emekli maaşını çekti, üstüne çöktüler, kafasını yardılar, bu affın içinde. Af, hemen alıp sokağa çıkarmıyor, 5 yıl ceza indirimi yapıyor. Fakat 5 yıl ceza indirimi yaptıktan sonra infaz kanununa göre şartlı salıverme sınırında üçte ikisini yatanlara 'hadi güle güle' diyorsunuz. Bu ne demektir; şu an 250 bin tutuklu ve hükümlü var, 250 bin tutuklu ve hükümlünün 163 bininin bundan yararlanacağı söyleniyor. 163 bini de hemen çıkmayacak. 40-50 bin kadarı derhal çıkacak. Ondan sonrakiler de şartlı salıverme sınırına bir iki sene içinde düştükleri anda çıkacaklar.

Şöyle ki uyuşturucu kullanmak için yer bulanlar, torbacılardan çok daha sorumlu. Cezası 5 yıl sınırında verilmişse ya da bir iki yılını yattıysa hemen 'hadi güle güle' denilerek uğurlanacak. Uyuşturucu madde satan torbacıların cezası 5 yıl değil ama yattıkları süreyi, şartlı salıvermeyi de düşün, yapılan hesaplara göre yaklaşık 50 bin uyuşturucu torbacısının af ile dışarı çıkması bekleniyor. Şimdi soruyorum, bunun toplumsal barışla ne alakası var. Bu insanlar dışarı çıktıklarında mesela huzurevlerinde yaşlılara yardım mı edecekler, tekrar uyuşturucu torbacılığına başlayacaklar. Bizim infaz sistemimiz bu kadar etkili de, içeriye gireni hemen ıslah mı ediyor?"

AF PAKETİNİN İÇERİĞİ NASIL?

Milliyetçi Hareket Partisi, 19 Mayıs 2018 tarihine kadar ki suçlara ilişkin 5 yıl şartlı ceza indirim öngören kanun teklifini 24 Eylül'de TBMM Başkanlığına sundu. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkan Yardımcısı, İstanbul Milletvekili Feti Yıldız, MHP Grup Başkanvekilleri Erkan Akçay ve Erhan Usta ile MHP milletvekillerinin imzasını taşıyan teklif, "Bazı Suçlarla İlgili Ceza Sürelerinden Şartlı İndirim ile Tutuklu ve Hükümlülerin Salıverilmesine Dair Kanun Teklifi" adını taşıyor. Toplam 8 maddeden oluşan teklifte, FETÖ, PKK ve diğer terör örgütleri ile çocuk istismarı ve kadın cinayetleri mahkumları kapsam dışında tutuldu.

KİMLER AFTAN YARARLANACAK?

Af paketi, 19 Mayıs 2018 tarihinden sonra ki işlenen suçları kapsam dışı bırakıyor. 2018 tarihi öncesi işlenen, düzenlemede ayrık tutulanlar hariç, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu (TCK) ve 765 sayılı TCK ile özel kanunlardaki suçlar yönünden tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekilmesi gereken toplam ceza sürelerinden şartlı indirim yapılmasını öngören teklif, bunun sonucu infazı kalmayan hükümlü ve tutukluların salıverilmesini amaçlıyor.

Af paketinde istisna olarak sıralanan suçların dışındaki suçlarla ilgili olarak hükümlülerin, tabi oldukları infaz hükümlerine göre yatmaları gereken toplam ceza sürelerinden 1 kereye mahsus olmak üzere 5 yıl indirim yapılacak. Cezası kalmaz ise hükümlü serbest bırakılacak.

Şüphelinin veya Sanık'ın tutuklu durumu, istinaf ve temyiz kanun yolunda, ilk derece mahkemesi ile istinaf ceza dairesince hükmolunan cezaların toplam süresi; kovuşturma evresinde, iddianamede ya da görevsizlik kararında sanığın işlediği iddia edilen suç ve suçlara ilişkin sevk maddelerindeki cezanın alt sınırı; soruşturma evresinde şüphelinin üzerine atılı suç veya suçların kanun maddelerinde gösterilen cezanın alt sınırı göz önüne alınarak tabi oldukları infaz hükümlerine göre çekmeleri gereken toplam ceza süresi üzerinden bir defaya mahsus, 5 yıl indirim yapılmak suretiyle değerlendirilecek.

Alt sınırın belirlenmesinde TCK'nın 61. maddesindeki ölçütler esas alınarak teşebbüs, iştirak, zincirleme suç, haksız tahrik, yaş küçüklüğü, akıl hastalığı, ceza indirimi gerektiren şahsi sebepler göz önünde bulundurulacak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.